AFAD dan Gerçeğe Yakın Tatbikat

İzmir’de düzenlenen Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) projesi içinde İzmir Valiliği koordinatörlüğünde ve kontrolünde düzenlenen Bölgesel Düzey 2019 Saha ve Masabaşı Tatbikatı neredeyse gerçeği hiç aratmadı.

AFAD dan Gerçeğe Yakın Tatbikat
27 Şubat 2019 - 19:30

AFAD dan Gerçeğe Yakın Tatbikat
İzmir’de düzenlenen Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) projesi içinde İzmir Valiliği koordinatörlüğünde ve kontrolünde düzenlenen Bölgesel Düzey 2019 Saha ve Masabaşı Tatbikatı neredeyse gerçeği hiç aratmadı. 

İzmir İl Afet Acil Durum için çalışan (AFAD) Müdürlüğü, meydana gelebilecek şiddetli sel felaketi için tatbikat yaptı.Tatbikatta suda kalan ve kurtarılmayı bekleyen pek çok vatandaşı kurtarmak için yapılan çalışmalarda neredeyse gerçeği aratmayan görüntüler ortaya çıktı. Tatbikat İnciraltı'nda bulunan Kent Ormanı’nın merkezinin ev sahipliği yaptığı projede Manisa, Denizli, Uşak, Aydın, Muğla ve Balıkesir’den de pek çok ekip katıldı. Senaryo gereği suda kurtarılmak için bekleyen vatandaşları kurtarmak için hemen harekete geçen ekipler, bekleyen vatandaşları karaya çıkarmak için yoğun mesai harcadı.Tatbikatta suyun üzerine gelen bir helikopterden iplerle inen AFAD görevlisi, yine ip yardımıyla aşağıya inerek suda yardım bekleyen vatandaşı kurtarmayı başardı. Aynı tatbikat sırasında bir başka ekip ise zodyak bot ile yardım bekleyen diğer vatandaşların yardımına koştu. Argo adı verilen ve su içerisinde de gidebilen motorlu araç da yine suda bekleyen vatandaşların kurtarılmasında büyük pay sahibi oldu. Tatbikatta senaryo gereği akrabalarını kurtarmak için suyun içerisine giren ve boğulma tehlikesi yaşayan bir vatandaş da AFAD görevlileri tarafından kurtarılırken, ilgili vatandaşa yapılan ilk müdahalenin ardından karaya çıkarıldı.Sel afeti zararlarının azaltılması, beklenmeyen afetlere karşı hazırlıklı olunması ve yaşanabilecek afet anında hızlı ve etkili kurtarma, anında ilk yardım, afet sonrası geçici barınma ve yeniden inşa faaliyetlerinin başarılı bir şekilde yürütülmesi için gerçekleştirilen doğal afet konulu senaryo başarı ile tamamlandı. Tatbikat sonrası bölgedeki halk ve yetkililerce büyük takdir topladı.
"Amacımız halkımızı bilinçlendirmek" 


Tatbikatın hemen sonrasında konuşma yapan AFAD İzmir İl Müdürü Sayın Osman Metin Sarıoğlu, bu tatbikat ile İzmir halkını afetlere dirençli hale getirmek ve hazır durumda bulundurmak istediklerini söyledi. Sarıoğlu, “Öğleden hemen önce masa başı kısım tatbikatını akabinde öğleden hemen sonra da saha tatbikatını gerçekleştirdik. Geçtiğimiz tatbikatlarda İzmir’in deprem bölgesinde yer almasından dolayı geçen yıl deprem tatbikatını yapmıştık. Bu yıl ise İzmir’de depreme kıyasla çok daha fazla sel, heyelan ve kaya düşmesi gibi afetler yaşandı. Biz de bu yıl tatbikatın senaryosunu bu afetler konusunda farkındalık yaratma kararı aldık ve bu tür doğa olaylarına karşı geliştirdiğimiz çalışmalarımızı uyguladığımız tatbikatımızı da başarıyla yaptık. Amacımız afetlere karşı hem vatandaşlarımızı bilinçlendirmek hem kendi kullandığımız mevcut araç-gereçlerimizi denemek. Bunların yanı sıra personelimizi geliştirmek ve hazırlıklı kılmak istiyoruz. Öğleden hemen önce yaptığımız tatbikatta da kurum ve ekip içi koordinasyonu geliştirmek için çalıştık. Tatbikat sonrası Sarıoğlu; “İzmir halkını afetlere karşı çok daha dirençli ve beklenmeyen afetlere karşı hazır durumu getirmek istiyoruz" dedi. 

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum