14 Mayıs seçim sonucunu bilen Sonar, ikinci tur tahminini açıkladı!

Hakan Bayrakçı, Sinan Oğan'ın 28 Mayıs tarihinde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turundaki oy dağılımına ilişkin 3 senaryoya göre yaptığı oy tahminini açıkladı. Sonar, 14 Mayıs seçimlerinde Erdoğan'ın yüzde 52,1, Kılıçdaroğlu, 47.9 oy alacağını bildirmişti.

14 Mayıs seçim sonucunu bilen Sonar, ikinci tur tahminini açıkladı!
19 Mayıs 2023 - 13:41

Türkiye 14 Mayıs günü cumhurbaşkanlığı ile milletvekili seçimlerinde oy kullanmak için sandık başına gitti. Yeterli oy oranının alınmaması nedeniyle şimdi de 28 Mayıs günü cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için sandık başına gidecek.

Oyların yüzde 49,52'sini alan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yüzde 44,88'ini alan Kılıçdaroğlu ikinci tura aday olarak birbirleriyle yarışacaklar.

SİNAN OĞAN KİMİ DESTEKLEYECEK?

14 Mayıs seçim sonucunu bilen Sonar, ikinci tur tahminini açıkladı!

Seçimin kilit noktalarından biri, ilk turda yüzde 5.17 oyla ikinci turda Sinan Ogan'ı kimin destekleyeceği sorusu gündemin en çok konuşulan konusu haline geldi.

Seçimin ikinci tura kalacağı ve adayların seçmen katılım oranını tahminini yayınlayan Sonar Araştırma'nın CEO'su Hakan Bayrakçı, seçimin ikinci turu ile ilgili açıklama yaptı. İlk turun sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oyların yüzde 48,8'ini, Kemal Kılıçdaroğlu'nun yüzde 44,1'ini, Sinan Oğan'ın ise yüzde 3,5 oy aldığını açıklayan Bayrakçı; ATA İttifakı adayı Sinan Oğan'ın ikinci tur oy dağılımına ilişkin tahminini söyledi.

Sonar, Mayıs ayı içinde yaptığı araştırma sonuçlarına göre; Erdoğan'ın ikinci turda yüzde 52,1 olduğunu saptamış; Kılıçdaroğlu'nun da, 47.9 oy alacağını duyurmuştu.

3 FARKLI SENARYO

Anket sonuçlarına henüz ulaşmadıklarını vurgulayarak sadece tahminlerini yayınlayan Hakan Bayrakçı, 3 farklı senaryoda oy kayması olabileceğini belirtti. Bayrakçı; Sinan Ogan, Erdoğan yanlısı ya da Kılıçdaroğlu yanlısı tarafsız kalma kararına göre yüzde 5,2'lik oy dağılımının ne şekilde olacağını tahmin etti.

Sinan Oğan tarafsız olursa oyların;

Yüzde 1.8'i Kemal Kılıçdaroğlu'na,

Yüzde 1,8'i Recep Tayyip Erdoğan'a gider.

Yüzde 1.6'sı ise oy kullanmak için sandığa gitmez.

Sinan Oğan, Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleme kararı alırsa oyların;

Yüzde 2,2'si Kemal Kılıçdaroğlu'na,

Yüzde 1,0'i Recep Tayyip Erdoğan'a gider.

Yüzde 2,0'si ise oy kullanmak için sandığa gitmez.

Sinan Oğan, Erdoğan'ı destekleme kararı alırsa oyların;

Yüzde 1,8'i Kemal Kılıçdaroğlu'na,

Yüzde 2,0'ı Recep Tayyip Erdoğan'a gider.

Yüzde 1,4'ü oy kullanmak için sandığa gitmez.

YORUMLAR

  • 0 Yorum