Reklam
Reklam

Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Web Tasarım Nasıl Yapılır?
06 Eylül 2021 - 11:44 - Güncelleme: 06 Eylül 2021 - 16:14

Başarılı bir web sitesi tasarımı nasıl yapılır? Bu soru bugünlerde bir e ticaret sitesi tasarımı yapmak isteyen herkesin cevabını en fazla merak ettiği soruların başında geliyor. O halde hemen şunu belirtelim ki bunu gerçekleştirmek biraz zamanınızı alacak. Fakat başarılı bir web sitesi tasarımı yapmak aslında mümkün. Hatta günümüzde web sitesi tasarımı yapma konusunda hiçbir bilgisi olmayan kişiler bile bazı araçlar yardımıyla bunu yapabilir. Bunu gerçekleştirmek için uygun talimatları takip edin ve bu talimatları adım adım web sitenize uygulayın. Haydi öyleyse şimdi web tasarım nasıl yapılır sorusunu açıklayacağımız yazımıza başlayalım.
Web Tasarımı Nedir?
Web tasarımı nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce web tasarımının ne olduğunu daha net bir şekilde anlayalım. Geliştirmiş olduğunuz web siteleri son kullanıcılara hitap eder. İşte bu yüzden bu web sitelerini son kullanıcılar için daha kullanışlı ve estetik bir hale getirmek gerekir. Web tasarımı da web sitelerini daha şık ve daha işlevsel bir hale getiren web sitesi geliştirme aşamalarının önemli bir parçasıdır. Eskiden bir web tasarımı yapmak sadece uzmanlar tarafından gerçekleştirilebilecek bir süreçti. Günümüzde ise bu iş için belirli programların yardımıyla hemen hemen herkes bir web sitesi tasarlayabilir. Tek yapmanız gereken arama motoruna web sitesi tasarımı nasıl yapılır yazmak. Karşınıza çıkacak olan onlarca makaleden, doğru talimatları içermesi şartıyla size uygun olanını seçin ve işe koyulun.
Web Tasarımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Web tasarımı nasıl yapılır ve web tasarımı yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Web sitesi tasarımını her şeyden önce bir disiplin olarak ele almak gerekir. Bu disiplin içerisinde yer alan unsurları doğru bir şekilde uygulayarak başarılı bir web sitesi tasarımı gerçekleştirebilirsiniz. Bu unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:
  • Web sitesinin düzeni
  • Web sitesindeki renklerin estetiği
  • Web sitenizde kullanacağınız grafiklerin kalitesi
  • Web sitenizi tasarlarken kullanacağınız teknolojik altyapı
  • Web sitenizin duyarlı tasarıma sahip olması
Hedef kitle odaklı olmak
Web tasarımı nasıl yapılır yerine web tasarımının amacı nedir şeklinde bir soru sorulmuş olsaydı, bu sorunun cevabı şüphesiz, web sitesine daha fazla trafik çekmek olurdu. İşte bu bağlamda, dönüşüm oranlarınızı artırmak için web sitenize çekeceğiniz trafiğin hedef kitle ağırlıklı olması önemli bir koşuldur. Bu yüzden web sitesi tasarımını hedef kitle odaklı geliştirmek, web tasarımı yapmanın en önemli koşullarındandır.
SEO dostu olmak
SEO, internetle ilgili her konuda olduğu gibi web tasarımı konusunda da oldukça önemli bir etkiye sahip. SEO, sayesinde web sayfalarınızın daha üst sıralarda sıralanarak daha fazla trafik çekmesini sağlayabilirsiniz. Bu yüzden, web sitenizin tasarımında da tamamen SEO uyumlu tasarım tekniklerini kullandığınızdan emin olun. Bu, hem web sitenizi daha üst sıralara taşıyacak hem de itibarını daha da artıracaktır.
Responsive Design
Günümüzde dünya genelindeki internet kullanımının büyük bir bölümü mobil cihazlar üzerinden gerçekleşiyor. İstatistiksel verilere göre internete bağlanan eşsiz mobil cihaz sayısı dünya genelindeki tüm internet kullanımının %90’lık bir bölümünü gerçekleştiriyor. Rakamlar bu kadar net bir şekilde ortadayken, internet üzerindeki herhangi bir web sitesinin mobil uyumlu bir tasarıma sahip olmamasının doğuracağı sonuçları öngörmek hiç de zor değil.
Çok fazla renk kullanmamak
Web tasarımı nasıl yapılır denildiği zaman bir çok kişinin aklına muhteşem bir renk cümbüşünün eşsiz bir uyumla ekranda yerini alması gelmektedir. Renkler web tasarımı konusunda her ne kadar çok önemli olsa da gereğinden fazla renk kullanmak web sitenizi olduğundan daha itici ve göz yoran bir görünüme kavuşturabilir. Renklerin gereğinden fazla kullanılmaması özellikle e-ticaret web tasarımında önemli bir yere sahiptir.
 
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum