Tarım ve Orman Şurası toplantısına vatandaştan yoğun ilgi

15 yıl aranın ardından yapılacak olan ve ilk defa, tüm Türkiye’nin söz sahibi olabileceği bir platform oluşturmak için yola çıkılan III. Tarım Orman Şurası‘na vatandaş yoğun ilgi gösterdi. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zeki Taydaş'ında katıldığı toplantı verimli geçti.

Tarım ve Orman Şurası toplantısına vatandaştan yoğun ilgi

15 yıl aranın ardından yapılacak olan ve ilk defa, tüm Türkiye’nin söz sahibi olabileceği bir platform oluşturmak için yola çıkılan III. Tarım Orman Şurası‘na vatandaş yoğun ilgi gösterdi. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zeki Taydaş'ında katıldığı toplantı verimli geçti.

Tarım ve Orman Şurası toplantısına vatandaştan yoğun ilgi
04 Ağustos 2019 - 00:29

 Tarım ve Orman Şurası toplantısına vatandaştan yoğun ilgi


Vatandaşın önerileri ve görüşleri ile sürece doğrudan katılım sağlayabileceği Tarım ve Orman Bakanlığının resmi internet adresi https://sura.tarimorman.gov.tr ‘de yer alan “Görüş Bildir” sayfasına öneri yağdı; Şura’nın tanıtım toplantısının yapıldığı 17 Temmuz’dan bu yana 3 bin 725 görüş bildirildi.

Şura için öneride bulunan vatandaşların mesleki dağılımları da Türkiye’nin her kesiminden sürece katkı geldiğini gösteriyor. Çiftçi (756 öneri), mühendis (490), veteriner (176) gibi sektörle direk bağlantılı vatandaşlarımızın yanı sıra; öğretmen, doktor, avukat, gazeteci, kaptan, borsacı, asker, hemşire ve daha birçok meslek grubundan vatandaşlarda duyarlılık gösterip bugüne kadar Tarıma, Ormana dair önerisini iletenlerden.


Gelen önerilerin yanı sıra, 1,6 milyon çiftçi ve sektörün tüm paydaşlarına, SMS kanalıyla ulaşılarak da katkıları talep ediliyor.

Gönderilen SMS’de “Kıymetli Üreticimiz, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Ekim ayında birlikte gerçekleştireceğimiz III. Tarım ve Orman Şurası için “Bir fikrim var!” diyorsanız, sizi de https://sura.tarimorman.gov.tradresindeki “Görüşünü Bildir” sayfasına bekliyoruz” ifadeleri yer alıyor.SMS’in yanı sıra “Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşvik ve himayeleriyle kıvanç duyduğumuz ve güç bulduğumuz Şura süreci, önümüzdeki üç ay boyunca sizlerin fikir ve projeleriyle daha anlamlı ve değerli hale gelecektir. Bunun için sizleri dehttps://sura.tarimorman.gov.tr adresli web sitemizdeki ‘Görüşünü Bildir’ sayfasına davet ediyoruz. Birlikten kuvvet, beraberlikten bereket doğar. Ekim’de buluşmak üzere” ifadelerini içeren mail ile de vatandaşlardan görüş ve önerileri talep ediliyor.

Gelecek tüm görüşler, konuları itibariyle 21 Çalışma Grubuna iletilirken, öte yandan Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla geçtiğimiz haftalarda tanıtımı yapılan III. Tarım Orman Şûrası’nın çalışma grupları da mesaiye devam ediyor.

Program kapsamında oluşturulan 21 adet Çalışma Grubundan Bitkisel Üretim Ve Bitki Sağlığı Çalışma Grubu, Tarımsal Üretim Planlaması Çalışma Grubu, Tarım Ve Orman Hukuku Çalışma Grubu, Gıda Güvencesi Çalışma Grubu, Tarımsal Yapı ve Dönüşüm Grubu, Orman Kaynaklarından Faydalanma Grubu ile Balıkçılık ve Su Ürünleri Grubu ilk toplantılarını gerçekleştirdi.

Grup Toplantıları Bakanlık Personelleri, Sivil toplum kuruluşu üyeleri ve Çeşitli üniversitelerden öğretim üyelerinin yanı sıra Şûra Genel Sekreterliğinin de katılımıyla gerçekleşiyor.


Bütün öneri ve görüşlerin titizlikle ele alındığı 21 çalışma grubunun mesaisi 3 ay devam edecek. Bu çalışmalarla hazırlanacak raporlar neticesinde, Tarım ve Ormancılığın 25 yıllık yol haritasını belirleyecek olan kararlar, Eylül veya Ekim ayında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile yapılacak toplantıda kamuoyuna duyurulacak.
 
Toplantıya TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zeki Taydaş’da katıldı. Başkan Taydaş, toplantıya katılan diğer kurum ve kuruluşların temsilcileriyle, görüş ve düşüncelerini paylaştı. Bakanlığın bu toplantıyı düzenleyerek ilgili kurumların da görüşlerini almasının iletişime açık bir tavır olduğunu, önümüzdeki süreçte de aynı iletişimin devam etmesini dilediğini belirterek TMMOB Gıda Mühendisleri Odası`nın her zaman görüşlerini ve çözüm önerilerini iletmeye ve tartışmaya açık olduğunu aktardı. Taydaş toplantıda, ilk olarak gıda güvencesi, gıda güvenliği, gıda egemenliği vb. kavramların ifade ettikleri içeriklere uygun olarak kullanılması gerektiğini aktararak, terminolojik karmaşaya son verilmesi gerektiğini belirtti. Gıda denetimlerindeki yetersizliği, piyasadaki rekabeti alt üst eden, devlete gelir kaybı olarak yansıyan ve vatandaşa taklit ve tağşiş olarak geri dönen kayıt dışılığı, medyadaki bilgi kirliliğini ve tüm bunların neden olduğu olumsuz tabloyu ve TMMOB Gıda Mühendisleri Odası`nın bu konulardaki çözüm önerilerini diğer katılımcılarla paylaştı. Başkan Taydaş, Bakanlığın yasasında yazdığı gibi bu konudaki yetki ve sorumluluğunu Sağlık Bakanlığı ve yerel yönetimlerle paylaşması gerektiğini, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman Bakanlığı`nın birleşmesinin sorunların çözümünü geciktireceğini ve yapıyı hantallaştıracağını belirtmiştir. Son olarak bütün şehir / büyük şehir yasasının tarımsal üretimi engelleyen yasal bir düzenleme olduğuna değinen Taydaş bu yasanın kaldırılması gerektiğini iletmiştir.
 YORUMLAR

  • 0 Yorum