Reklam
Reklam

Sigarayı Kriziyle Başa Çıkmanın Yolları

Tüm tetikleyicilerden kaçamazsınız ve tetikleyicilerle başa çıkmayı öğrenmek biraz zaman alır. Bu nedenle sigara krizi başladığında sigara içme isteğini yenmek için bir planınızın olması önemlidir. Sigarayı Nasıl Bırakabilirsiniz ve Sigara Krizleriyle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz Haberin Devamında.

Sigarayı Kriziyle Başa Çıkmanın Yolları
06 Ağustos 2019 - 00:10 - Güncelleme: 06 Ağustos 2019 - 00:26

Tüm tetikleyicilerden kaçamazsınız ve tetikleyicilerle başa çıkmayı öğrenmek biraz zaman alır.Bu nedenle sigara krizi başladığında sigara içme isteğini yenmek için bir planınızın olması önemlidir.

Krizler genellikle 5-10 dakika kadar sürer. Rahatsız edici olabilirler, ama geçmesini beklemeye çalışın. Krizle başa çıkmak için yapabileceklerinizin listesini yapın. İşte deneyebileceğiniz birkaç seçenek. 

Destek AlınBirine telefon edin ya da mesaj atın. Krizle tek başınıza baş etmek zorunda değilsiniz. Sizi sevenlerden nasıl destek alabileceğinizi öğrenin.

Sağlık Bakanlığı sigara bırakma hattını arayın. Sigarayı bırakmak için ALO 171 hattını arayarak bir uzmanla iletişime geçin. 

Kendinizi Meşgul EdinAğzınızı meşgul edin. Bir sigara yakmak yerine bir sakız çiğneyin. Yanınızda sert şeker taşıyın. Daha fazla su için.Başka bir şey yapın. Bir sigara krizi başladığında ne yapıyorsanız hemen bırakın ve başka bir şey yapmaya başlayın. Sadece rutininizi değiştirmek bile krizi atlatmanıza yardım edebilir.Yürüyüşe ya da koşuya çıkın. Ya da birkaç kez merdivenden çıkıp inin. Kısa kısa da olsa fiziksel aktivite yapmak genel enerji seviyenizi artırıp krizi aşmanızı sağlayabilir.Yavaş ve derin nefes alın. Krizinizi nefes alıp vererek yenin. Burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan verin. Bunu 10 kez veya kendinizi daha sakin hissedene kadar tekrar edin.

“Son sigaranızdan beri geçen her gün (dakika) sizi daha güçlü kılar.”


 

Sigarayı Bırakma Nedenlerinizi Düşünün


Nedenlerinizi gözden geçirin. Sigarayı neden bırakmak istediğinizi kendinize hatırlatın. Bu sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak güçlü bir motivasyon kaynağı olabilir.Tasarruf edeceğiniz miktarı hesaplayın. Sigara pahalıdır! Tasarruf edeceğini miktarı toplayın ve o parayla ne yapacağınıza karar verin. Bu hem motive olmak için, hem de kriz sırasında dikkatinizi dağıtıp zaman geçirmek için harika bir yöntemdir.
Krizler sadece birkaç dakika sürer! Kriz anında dikkatinizi dağıtmak için bir yöntem bulun.


 

Sigara İçilmeyen Alanlara Gidin


Bir kamusal alanı ziyaret edin. Çoğu kamusal alanda sigara içmek yasaktır. Sinemaya, bir dükkâna veya sigara içmenizin yasak olacağı başka bir yere gidin.Zaten yaptığınız şeyleri yapın. Daha önceden sigara içilmeyen bölgelerdeyken kendinizi nasıl idare etmiştiniz? Bir sonraki kriziniz başladığında aynı yöntemleri uygulamayı deneyin.

 

Nikotin Yerine Koyma Tedavisini DeneyinNikotin yerine koyma tedavisi (NYKT) uygulasanız bile başa çıkması zor sigara krizleriniz olabilir. Bu krizleri aşmak için hem sakız ve pastiller gibi kısa sürede etki eden bir NYKT, hem de nikotin bantları gibi uzun sürede etki eden bir NYKT kullanmayı düşünebilirsiniz.

Pes EtmeyinSigara içme isteğinizi yenmek için ne yapmanız gerekiyorsa yapın. İşinize yarayanı bulana kadar farklı yöntemler denemeye devam edin. Ama ne yaparsanız yapın sigara içmeyin. Bir nefes bile!

Krizlerle baş etmenize yardımcı olan bazı ipuçlarınız mı var?

Yavaş ve derin nefes alın.Krizinizi nefes alıp vererek yenin. Burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan verin. Bunu 10 kez veya kendinizi daha sakin hissedene kadar tekrar edin.


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum