Reklam

Plastik Bardak, Tabak ve Çatal gibi Ürünler Tehlike Saçıyor

Özellikle piknik alanlarında bolca kullanılan plastik, bardak, çatal, tabak, kaşık ve bıçak gibi ürünler adeta zehir saçıyor.

Plastik Bardak, Tabak ve Çatal gibi Ürünler Tehlike Saçıyor

Özellikle piknik alanlarında bolca kullanılan plastik, bardak, çatal, tabak, kaşık ve bıçak gibi ürünler adeta zehir saçıyor.

Plastik Bardak, Tabak ve Çatal gibi Ürünler Tehlike Saçıyor
03 Temmuz 2019 - 13:04

İzmir Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı ve Halk Sağlığı Uzmanı Neşe Güngör yaptığı açıklamada “ plastik plastik, bardak, çatal, tabak, kaşık ve bıçak gibi ürünler, sağlık açısında oldukça riskli olan  bisfenol A ve flalein isimleri maddeleri içeriyor. Bu maddeler ağız yoluyla vücuda alındığı zaman pankreas, mide, bağırsak, kan kanseri gibi pek çok kanser türünün yanı sıra erkeklerde kısırlık, kadınlarda rahim kanserini tetikleyebiliyor. Çocuklarda ise davranış bozukluklarına yer açabiliyor” Dedi.


Güngör konuşmasının devamında “ bu ürünler petrol türevlerinden elde ediliyor. Plastik bir bardağa sıcak çay koyduğunuzda zehirli olan maddeler sıcağın etkisiyle suda çözülüyor ve vücudumuza alınıyor. Sürekli kullanım durumda oldukça fazla risk oluşturuyor. Bugün Avrupa ülkelerinin bir çoğunda bu maddeler yasaklanmış durumda. Bizim ülkemizde de plastik ürünlerin kısıtlanması yönünde çalışmalar yapılması gerekir. İnsan sağlığını hiçbir şekilde riske atamayız. Plastik kaplar yerine daha sağlıklı olan cam veya kullan at karton ürünler kullanmak daha sağlıklıdır. Plastik maddelerin altını kaldırdığınızda üçgen bir sembol içerisinde numara yazar. Bu numaralardan 3,5 ve 7 yazanlar en tehlikeli olanlarıdır. Bazı ucuz bebek biberonlarında bu maddelerin kullanıldığı tespit edildi. Çocuğunuz için bir şey alacaksanız mutlaka kontol edilmesi gerekir. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan sonuçlar ortaya çıkabilir.” Dedi.


Plastik ürünlerinin gıdalarından uzak durulması gerektiğini söyleyen Güngör “Plastiklerin içerisinde herhangi bir sıvıyı dondurmamak ve ısıtmamak gerekiyor. Aynı şekilde asitli ve tuzlu yiyecekler, plastiğin yapısını bozarak Bisfonel maddesinin gıdaya geçmesine neden oluyor. Konserve veya salamura gibi yiyecekler için plastik kaplar kullanmamalıyız. Plastik ürünlerinde bulunan flalein maddesi, özellikle erkeklerdeki testosteron hormonunu etkileyerek, erkeklerde kısırlık ve güçsüzlüğe neden olmaktadır.” Diyerek konuşmasını sonlandırdı.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum