Otizmliler İçin Yaşam Köyü Kurulacak

Anadolu Otizm vakfı; halk, devlet ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte olarak otizmli çocukların iyi bir eğitim alması ve günlük hayata sağlıklı bir şekilde adapte olabilmeleri için çalışıyor.

Otizmliler İçin Yaşam Köyü Kurulacak
28 Mayıs 2019 - 11:12 - Güncelleme: 28 Mayıs 2019 - 13:13

Bundan 8 yıl önce İzmir'de kurulan Anadolu Otizm Vakfı, otizmli çocukların iyi bir eğitim alabilmeleri için elinden gelen çabayı gösteriyor. Vakfın yönetim kurulu başkanı Nüvit Uyar,  Bu şekilde devam ederse bundan 30 yıl her 4 çocuktan bir tanesi otizmli olarak dünyaya gelecek. Şuan da her 59 doğumdan bir tanesinde otizm görülüyor. Ancak başta söylediğim gibi önlem alınmaz ve otizm hızı bu şekilde artarsa, böyle bir dünyayı hayal dahi edemiyorum.

Biz vakıf olarak ailelerini yitirmiş otizmliler için bir yaşam köyü kurmak amacındayız. Anadolu Otizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Nuvit Uyar, kendisinin de 14 yaşındaki Ege Uyar'ın babası olduğunu, böyle çocukların daha konforlu bir yaşam sürebilmeleri için gayret gösterdiklerini söyledi. Uyar sadece otizmli değil, tüm engelli çocukların gelecekleri ile ilgili çalışacaklarını söyleyen Uyar, vakfın ilk genel kurulunda adının " Engelsiz Anadolu Vakfı" olarak değişeceğini belirtti. Otizmin artık daha fazla görülmeye başladığı ve seviyesinin alarm verdiğini söyleyen Uyar, Sivil Toplum kuruluşları, halk ve devlet hep birlikte el ele vererek bu rahatsızlık ile savaş vermeye çalıştıklarını söyledi.

Ailelerin Benden Sonra Ne olacak Kaygısı

Otizmli bir çocuğa sahip ailenin en büyük endişesi bende sonra çocuğum ne olacak kaygısıdır diyen Uyar, işte bu kaygıyı gidermek için, Anadolu Otizm Vakfı olarak 90 otizmlinin eğitim aldığı ve 60 kişinin istihdam edildiği bir eğitim okulu açtıklarını söyledi. Bu vakıf için Türkiye Büyük Millet Meclisinde oy birliğiyle Türkiye Otizm Araştırmaları komisyonu kuruldu ve bu komisyonun başarılı olmasını diliyoruz. Bu başarı için üstümüze düşen neyse bir yapacağız. Devlet ile birlikte el ele vererek ülkemizde otizmi yok edelim diyorum. Dedi.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum