Reklam
Reklam

Ötekileştirilen Mahalle Asarlık! Eksikleri çok hizmet bekliyor..

Doğu ve Güneydoğu'dan göç etmiş vatandaşların yoğun olarak yaşadığı, göçle birlikte farklı kültürlerin zenginliğini taşıyan Menemen'in unutulmuş bölgesi Asarlık. Bugüne kadar siyasilerin sadece seçim süreci haricinde uğramadığı Menemen Nüfusunun Altıda birini oluşturan, ortalama 30.000 nüfusa sahip, Seçimlerde kıymetli, seçim sonralarında unutulmuş bir bölgenin sorunlarını bölgeden gelen yoğun istekler neticesinde siz değerli okuyucularımıza aktarmak istedik.

Ötekileştirilen Mahalle Asarlık! Eksikleri çok hizmet bekliyor..
01 Nisan 2021 - 23:52

Ötekileştirilen Mahalle Asarlık! Eksikleri çok hizmet bekliyor..

Fatih Koç / Menemen Gazetesi - Her seçim döneminde siyasilerin yoğun çalıştığı, mahalle mahalle gezerek, sorunları ve talepleri dinlediği, çeşitli sözler vererek oylar aldığı ve sonradan uğramadığı bir bölgeden, Asarlıktan bahsediyoruz. Belediye başkanlarının bugüne kadar ötekileştirdiği hizmet etmediği bir bölge olmuştur Asarlık.  Kent2, Ulukent, Kasımpaşa gibi mahallelere verilen hizmetlerin yüzde onu kadar hizmet alamamıştır. Genel olarak bakıldığında en büyük sorunun hizmet sorunu olmakla birlikte birçok sıkıntının yaşandığı ve acil olarak giderilmesi gereken eksikliklerin olduğu görülmektedir. Halkın tabi olarak beklentisi Asarlığa da bundan sonra değer verilmesi, gerekli hizmetlerin yapılmasıdır. Halkın taleplerinden bir tanesi de kentsel yenileme projesi oluşturularak, Asarlıkta yaşayan halkın rızasıyla gecekondu ve kaçak yapıların yerine planlı ve modern konutlar yapılması, bölgede yaşayan halkın hak ettiği değer verilmesidir.
Uygulama yapılmadığı için İmar sorunu yaşayan Asarlık, bir de yoğun göçe de maruz kaldığından mahallelerinin birçok yerinde kaçak yapılaşma ve gecekondulaşma olmuştur. Estetikten uzak alt yapı eksikliği bulunan sokaklarda zamanla çarpık kentleşmeyle birlikte imar sorununu iyice ortaya çıkarmıştır. Günümüze internetin çok önemli olduğu, uzaktan eğitimlerin yapıldığı, evden çalışıldığı bu dönemde Asarlık halkının yarısının internete ulaşamadığı halk tarafından dile getirilmektedir.  Bazı mahallelerde kanalizasyon alt yapısının yetersiz olduğu, çıkmaz sokaklar, bozuk ve kaldırımsız yollar hizmet almadığını kanıtlar niteliktedir.

Çocuk oyun alanları, Park ve bahçe alanlarının bakımsız veya atıl kaldığı nüfusun artmasına paralel olarak yenilerin yapılmadığı görülmektedir, Hemen her mahallede çocuk oyun alanları, yeşil park alanları talebi yer almaktadır. Yeni oyun alanlarının yapılması, eskilerinin bakım, onarım ve temizliklerinin yapılması, çevresinin düzenlenmesi ve yeşillendirilmesi, etrafının çevrilmesi ve güvenli bir hale getirilerek kullanıma açılması bölgedeki kadın ve çocukların istekleri olarak göre çarpmaktadır. 
Belediye araçlarının kaldırılmasından sonra Menemen'in 50 yıllık ulaşım sorunu çözüldü şeklinde haberler çıktığı bilinmektedir. Belediye araçlarının kaldırılmasının Asarlıkta yeni bir ulaşım krizine neden olunduğu bilgisine ulaşıldı. Belediye araçları kaldırılıp yerine Menemen dolmuşları konulduktan sonra Asarlık mahallelerinden hastaneye giden dolmuşların olmadığı bazı mahallelerde yaşayan vatandaşların hastaneye gitmek için uzun süre yürümek veya iki kere araç değiştirmek zorunda kaldığı ortaya çıktı. Asarlığın gelişmesini engelleyen ulaşımını zorlaştıran bir engel de metro durağı eksikliği olarak görülmektedir.

Yeşil Pınar Mahallesi sakinlerince bize ulaşan bir sıkıntı da, mahallenin arka sırtlarında yer alan mezarlık çevresinde hiçbir mobesa kamerası olmadığı gibi polis kontrolünden uzak terk edilmiş bir bölge yer almaktadır. Akşamları çeteleşme, hırsızlık, uyuşturucu ve silahlı kim olduğu bilinmeyen insanlar tarafından yasa dışı olayların döndüğü bir yer haline geldiğidir. Mahalle sakinlerinin talebi bu konularda da önlemler alınması yönündedir.
Asarlık mahallesinde yapılan röportajlarda belirli bölgeler dışına doğalgaz olmadığı sıkça dile getirilmiştir. Vatandaşlarca sadece Turgut Özal Bulvarı üzerinde ve Zeytinlik mahallesinde doğalgaz olduğunu söylenmektedir. Yeşilpınar, Irmak, gölcük ve İncirlipınar Mahallelerinde doğalgaz olmadığını ve doğalgazın Asarlık'a gelmesi için yıllardır her kapıyı  çaldıklarına bu konuda bir gelişme olmamış olmasına sitemlerinin büyük olduğunu görmüş bulunmaktayız. Biran önce bölgenin tamamının doğalgazla tanışması gerektiğini, özellikle bu konuda yetkililerce seslerinin duyulması istenmektedir. 
Asarlıkta Irmak mahallesinin geçen Turgut Özal Bulvarı Üzerinde bir bankaya ait sadece para çekilebilecek tek bankamatik yer almaktadır. Bu bankamatik de sık sık arızalanmakta ve halk mağdur olmaktadır. Ortalama 30 bin nüfuslu bölgede bütün bankaların ATM’leri ve banka ihtiyacı yer almaktadır.

Yeşilpınar Mahallesi ve devamında Gölcük mahallesine sınır olan dere yatağının sınırında bulunan derme çatma evler ve damlar görsel olarak çevreye kötü görüntü vermektedir. Kötü görüntünün dışında çevresel atıklarında dere kenarına atılması kötü koku ve sineklerin artmasına neden olmaktadır. Dere kenarının temizlenmesi, hayvan damlarının uygun yerler belirlenerek taşınması, dere kenarının düzenlenmesi ağaçlandırılmamış bölgelerin ağaçlandırılması, park ve yeşil alan düzenlemeleriyle yeni bir rekreasyon alanının yapılması mahalle sakinlerince beklenmektedir. Bunların yanında Turğut Özal Bulvarı'na sevgi yolu, Asarlığa yeni yapılan Çandarlı otobanından bir giriş-çıkış verilmesidir.
Asarlıkta sadece Irmak mahallesi ve İncirlipınar mahallesinde sağlık ocağı bulunmaktadır. Gölcük, Yeşilpınar ve Zeytinlik mahallelerinde sağlık ocağı olmadığından diğer sağlık ocaklarından hizmet almaktadır. Yeşilpınar Mahallesi sağlık ocağına uzak olduğu için ulaşım sıkıntısı yaşanmaktadır. Sağlık ocakları sayısı bölge nüfusuna bakıldığı zaman yetersiz olduğu görülmektedir. 
 
Reklam
Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Kenan Kandemir
    4 ay önce
    Unutulmuş değil aslında hizmet verilmek isteniyor ama belediye otobüsleri yakıldı taşlandı biz onları da biliriz.belediye CHP de iken bu neden dile gelmedi hiç