Reklam

Muhtarlardan Tepki; Belediye Başkanı Serdar Aksoy Bizi Hiçe Sayıyor

Menemen'de Halk Meclislerinin kurulmasıyla Muhtarlardan gelen tepkiler artmaya başladı. Uygulamalardan şikayetçi olan Muhtarlar Basın açıklamasında bulundu.

Muhtarlardan Tepki; Belediye Başkanı Serdar Aksoy Bizi Hiçe Sayıyor

Menemen'de Halk Meclislerinin kurulmasıyla Muhtarlardan gelen tepkiler artmaya başladı. Uygulamalardan şikayetçi olan Muhtarlar Basın açıklamasında bulundu.

Muhtarlardan Tepki; Belediye Başkanı Serdar Aksoy Bizi Hiçe Sayıyor
23 Temmuz 2019 - 18:31

Muhtarlardan Tepki;  Belediye Başkanı Serdar Aksoy Bizi Hiçe Sayıyor


Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un Halk Meclisi kurmasına Menemen Muhtarlarından tepkiler yağdı. Muhtarlar, bizler seçilerek geldik bizim üstümüzde eş muhtar istemiyoruz, halk meclisini bizlere bu şekilde anlatmadılar.  Bizler hiçe sayılıyoruz, halkın sorunlarını dinlemek isteyen Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü'nün yaptığı gibi Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz'ün yaptığı gibi halk ile muhtarlıklarda bir araya gelerek sorunlarını dinler. Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un yaptığı uygulama kabul edilebilir gibi değildir.

Yasal Bir Uygulama Değil

Muhtarlık devleti halk ile buluşturan önemli bir göreve sahip olan unvandır diyen muhtarlar,  Menemen’de yapılan uygulamanın yasal olmadığını savundu. Menemen’deki bir mahalle muhtarı, “biz tebrik için komşu ilçelerdeki başkanları arıyoruz gidip tebrik ediyoruz ama gel gör ki Menemen’de durum çok farklı. Başkan’ımızdan ne randevu alabiliyoruz nede telefon ile ulaşabiliyoruz. Üç defa randevu talep ettik hala cevap yok “ dedi.

Menemen’de 31 Mart yerel seçimleriyle başlayan hareketlilik bitmek bilmiyor. Muhtarlar, işçiler, Pazarcılar, Kasaplar ve birçok kişi Menemen Belediyesinden şikâyetçi. Randevu talep edenlerin birçoğu, Başkanla görüşme taleplerimiz Özel Kalem Müdürü tarafından engelleniyor olabilir, diyerek serzenişte bulunuyor.

 

İŞTE MUHTARLARIN RAHATSIZLIKLARINI DİLE GETİRDİKLERİ BASIN BİLDİRİSİ


MUHTARLAR BİLDİRİSİ
23.07.2019
20 Haziran 2019 Perşembe günü Belediye Başkanımız Sayın Serdar AKSOY tarafından ilçemiz Cumhuriyet Meydanında düzenlenen Halk Meclisi kurulması ile ilgili yapılan toplantıda muhtarlar olarak bizleri orada bulunan genellikle belediyede çalışan ve çok fazla vatandaşımızın bulunmadığı birçok mahallelerimizden dahi kimsenin olmadığı bir ortamda muhtarları halk meclisi içinde olup olmaması ile ilgili kararı oylatıp ve karar alınmasını biz muhtarlar olarak kabul edilemez bir durum olarak görmekteyiz. Bizler hepimiz daha 31 Mart 2019 tarihinde mahallerimizde oturan vatandaşlarımızın oylarınla bu göreve seçilmiş bulunmaktayız. Bizlerin bu şekilde oylanılmasını kabul etmiyoruz.


Yapılan bu oylama ve bu karar ülkemiz genelinde demokrasimizin temel taşları olan aynı zamanda zor şartlarda görev yapmaya çalışan kamu kurum ve kuruluşları arasında köprü görevi yapan muhtar arkadaşların da onurlarını zedeleyen bu kararın kabul edilecek bir durumu yoktur.
Hiçbir yasal dayanağı ve hukuki yaptırım gücü olmayan yetki ve laf kargaşasından öteye gitmeyecek olan bu kararların konuşulmasından yöremize ve mahallelerimize çok fazla katkı sağlayacağını inanmamaktayız. Daha çok kargaşa ve huzursuzluk yaratacağı ve yetki karmaşası olacaktır.


Demokrasimizin vazgeçilmez bir ilkesi olan seçim sistemi ile seçilen muhtarlarımız, meclis üyelerimiz ve Belediye Başkanlarımız yasa ile sınırlandırılmış şekilde görev ve sorumlulukları vardır ve yerine getirmeye çalışmaktadırlar. Bunların harici yapılan her işin alınan her kararın ayrıca mahallerimizde her ne şekilde olursa olsun halk meclisi üye seçimi yapılmasına karşı olduğumuzu belirtiriz.


Ayrıca seçimle gelmiş görev yapan muhtarların yalnızca belediye ile işleri olmayıp bütün kamu kurum ve kuruluşlarına karşı birçok görev ve sorumlulukları vardır. Mahallerimizde oturan vatandaşlarımıza karşı emniyet asayiş yönünden de büyük sorumlulukları olan, arama ve yoklamalarda belli görevleri olan vatandaşlar arasında anlaşmazlıklar da aracılık yapan, mahalleli için birçok fedakarlık yapan, vatandaşlarımızın rahat ve huzur içinde yaşamalarını sağlamakla yükümlüdür.

Saymakla bitmeyecek şekilde görev ve sorumlulukları olan muhtarlarımızın bazı kişilerce yıpratılmasına, çıkarlar için küçük düşürülmesini asla kabul etmiyoruz. Yasal bir tarafı olmayacak şekilde meydanlarda oylanması kararını ,ayrıca mahallelerimizde halk meclisi kurulması için yapılan her türlü seçim ve oylamalara karşı olduğumuzu belirtir ve bu şekilde oluşacak halk meclisinin de ilçemize fayda sağlamayacağı düşüncesinde olup ve karşı olduğumuzu belirtiriz.

 
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum