Reklam
Reklam

Menemen Ovası Kuraklık Tehdidi ile Karşı Karşıya

Uzmanların yapmış olduğu açıklamalar sonucunda 2021 yılı ve sonrası ülkemizi büyük ölçüde susuzluk ve kuraklık beklediği gözlemleniyor. Türkiye’nin en verimli topraklarından olan Menemen ovası böyle devam ederse kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır.

Menemen Ovası Kuraklık Tehdidi ile Karşı Karşıya
02 Ocak 2021 - 23:28 - Güncelleme: 03 Ocak 2021 - 15:18

Menemen Ovası kuraklık tehdidi ile karşı karşıya

Bölgenin verimli toprakları Menemen Ovası kuraklık tehdidiyle karşı karşıya geldi. Küresel iklim değişikleri sonucunda yeterli yağışların yağmaması ve buna bağlı olarak barajlardaki su seviyesinin inmesi Türkiye’nin en bereketli havzalarından Menemen Ovası‘nı olumsuz etkiliyor. Buna bağlı olarak çiftçi ürünlerini her zamankinden bir ay sonra ekmek zorunda kaldı.

Uzmanların yapmış olduğu açıklamalar sonucunda 2021 yılı ve sonrası ülkemizi büyük ölçüde susuzluk ve kuraklık beklediği gözlemleniyor. Türkiye’nin en verimli topraklarından olan Menemen ovası böyle devam ederse kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. Yer altı sularının büyük ölçüde azaldığı Menemen Ovası’nın 10 sene öncesine kadar 7-8m'de su çıkarken şimdilerde ise 60-70 ve 80 metreye kadar artezyen vurulduğu görülmektedir. Bölgedeki Süleymanlı göletinin nerede ise kuruduğu gözlenmiş olup sulama kanallarının ise boş olduğu izlenmiştir. Buna ek olarak Gediz Nehrinin kirliliği göz önüne alındığında önümüzdeki yıllarda ürün veriminde düşüş ve kıtlık baş gösterecektir. Eski sulamanın artık bir kenara bırakılıp kapalı sistem, damlama sistemi sulamaya acilen geçiliş yapıp büyük ölçüde tasarruf sağlanmalıdır. Ayrıca yetkililer Gediz Nehrine bir an önce çare bulmalı, fabrikalardan bırakılan kimyasal atıklara yaptırımlarını arttırmalı. Gediz Nehrine karışan kimyasal atıklar ile sulanan bahçelerin ürünler Menemen’den tüm Türkiye’ye gidiyor. Salgın hastalıkların ve kanser vakalarını giderek arttığı şu yıllarda tarımın önemi her geçen gün ön plana çıkmaya devam ediyor.

Son yıllarda yağmur yağışının yetersiz olması, doğal hayatı da olumsuz etkiliyor. Pek çok ürünün yetiştiği, tarımda Türkiye’nin gözbebeği olarak ekonomik gelir sağlamada her zaman birinci sırada yer alan Manisa Ovası da bu durumdan etkileniyor. Yeraltı suları gibi yerüstü su kaynakları da azalınca barajlardan tarım arazilerine yeterince su takviyesi yapılamıyor ve arazilerde kuraklık belirtisi baş göstermeye başladı. Menemen Ziraat Odası Başkanı Arif Metin Karagöl, Ege bölgesi genelinde yaşanan kuraklık sorununa dikkat çekti. Küresel ısınma ve bunun sonucunda iklimlerdeki anormalliklerin tüm Türkiye’yi, Ege Bölgesi’ni ve özellikle de topraklarında her türlü ürünün yetiştiği Menemen Ovası’nı ciddi şekilde etkisi altına almaya başladığını söyledi.

Mevsimin kurak geçmesi, yağışların fazla olmamasından dolayı tarım arazilerine yeteri kadar su verilemediğini belirten Karagöl, “2020 dünyayı her alanda etkilediği gibi bizleri kuraklık korkusuyla baş başa bırakıyor. İstenilen seviyede yağışlar olmazsa barajlardaki doluluk oranı yeterli seviyede olamaz. Bu da üreticilerimizde ciddi sıkıntılara sebep olur. Menemen Ovasını sulayan barajlardaki su sıkıntısı 2021 yılının bizler için kurak bir yıl geçebileceğinin sinyallerini şimdiden vermeye başladı” dedi.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hasan
    3 gün önce
    Menemen ovasında kuraklık çok önemli ama,bir o kadar da bağlardaki yasak olmasına karşı,kaçak yapılardır asıl tehdid,belen köyü üstünden ovaya bir bakın anlarsınız,çukurköy de dahi bu kaçak yapılaşma başladı,bağ ve tarla fiyatları uçtu,asıl çiftçiler bu arazileri alamayıp,satıyorlar,gazete olarak bu konuyu bence inceleyin.