Reklam
Reklam

Menemen'in tek Psikoloğu Aysel Genç ile Röportaj

Menemen’in tek Psikoloğu Aysel Genç ile Röportaj Menemen’de hizmet veren genç Psikolog Aysel Genç, ilçede hizmet veren tek Psikolog olarak olma unvanına sahip. Günümüz şartlarında insanların yaşadıkları tüm olumsuzlukları içine atması sonucu birçok ruhsal anlamda rahatsızlığı da üstüne çekiyor. Bizde Menemen’in tek Psikoloğu Aysel Genç ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Menemen'in tek Psikoloğu Aysel Genç ile Röportaj
04 Nisan 2021 - 22:28 - Güncelleme: 04 Nisan 2021 - 22:31

Menemen’in tek Psikoloğu Aysel Genç ile Röportaj

Menemen’de hizmet veren genç Psikolog Aysel Genç, ilçede hizmet veren tek Psikolog olarak olma unvanına sahip. Günümüz şartlarında insanların yaşadıkları tüm olumsuzlukları içine atması sonucu birçok ruhsal anlamda rahatsızlığı da üstüne çekiyor. Bizde Menemen’in tek Psikoloğu Aysel Genç ile bir röportaj gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönemde de Psikolog Aysel hanım Menemen Haber’de yazarak bilgi sık yaşanan rahatsızlıklar ve çözüm yolları hakkında bilgiler verecek.
 

Bu uzmanlık alanını tercih etme sebebiniz nedir?

Psikoloji kendimi en iyi şekilde ifade edebileceğim ilgili olduğum ve sevdiğim bir alandı, severek keyif alarak okuyacağımı düşündüğüm için bu uzmanlık alanını tercih ettim. İnsanları dinleyip onlara çözüm yolları sunup kendilerinin bir birey olduklarını hissetmelerinde yardımcı olabilmek bence dünyadaki en güzel duygu. İnsanlara yardım etmek, onları içinde bulundukları zor durumdan kurtarmak gerçekten severek yapıldığı zaman daha bir güzel diyebilirim. İnsanların nasıl düşündüğünü, neden öyle davrandıklarını, ne hissettiklerini sistemli bir şekilde incelemek gerçekten heyecan verici ve bu süreçte tabi kendinizi de tanıyorsunuz, hayata, kendinize, insanlara bakış açınız değişiyor.

Mutlaka zor bir meslektir, o yüzden şöyle soralım: Mesleğinizin kendine özgü zorlukları nelerdir?

"Öncelikle büyük ölçüde sabır isteyen bir meslek, Her insana şefkat, saygı ve samimi bir yanaşım gereklidir mesleğimiz de... İnsanlar bazen kendilerini farklı şekilde ifade edebiliyorlar. İyi bir dinleyici olmamız gerekir bu da sadece kulaklarımızla dinlemek değil, tüm duyu organları ve zihnimizi aktif tutarak dinlemek gerekiyor. Mesleğimizde kendine özgü zorluklara daha geniş kapsamlı bakacak olursak, endüstri psikoloğunun yaşadığı şirketlerdeki zorluk başka, kreşlerde yaşayan gelişim psikoloğunun yaşadığı zorluklar başka, klinik psikoloğun yaşadığı zorluklar tabi ki bambaşka klinik psikolog alanında yani beni kendi tercih uzmanlık alanımdan bakacak olursak, bence klinik psikologluğun en zor alanlarından biri uzun çalışma saatlerinin ve bazen hafta sonları çalışmamızın da olması... Davranışsal olarak baktığımız zaman ise danışanlarınızın sizden beklentileri, örneğin size gelen depresyon hastasının sizden bir seansta bunun düzelmesini beklemesi, yada sosyal fobisi olan bir danışanın gelip 20 yıllık bir sosyal fobi geçmişinin bir seansta sihirli değnek varmış gibi elinizde, değişmesini beklemesi... Dolaysıyla bunu iyi anlatmazsanız, bu süreci onunla paylaşmazsanız, üstelik bu kadar beklentisi varken aslında daha büyük bir yükün onda olduğunu, bizim sadece onun yanında bir yoldaş olduğumuzu ona doğru bir şekilde anlatmazsanız işiniz daha da zor olup daha da güçleşmeye başlayabiliyor... Mesleğimizin kendine özgü diğer bir zor yanı ise; Bizim zor anlar yaşadığımız zaman danışanımızın acılarını dinlemek bazen yorucu olabiliyor. Çünkü o an terapotik bir bağ kurup iyileştirme çabasındayken aslında bizim de terapi odasından çıktıktan sonra bizim de arka bahçemizin çok kuvvetli olması gerekiyor anlamlı bir hayat yaşamamız gerekiyor, dışarı çıktığımızda bir terapist nasıl kafa dağıtıyorsa öyle anlamlı bir hayat olması gerekiyor ama bizlerinde bazen kötü günleri olabiliyor çünkü hayat sadece insana ait değil kötü yaşantılar tabi bizimde insan olarak psikologların da başına kötü şeyler gelebiliyor, öyle günlerde az da olsa zorluklar yaşandığı oluyor... Tabi biz de bunu öğreniyoruz eğer zor zamanlarımızdaysak biraz danışanlarımıza ara verip başka yerlerden kazanç sağlamaya çalışmamız gerekir çünkü çok çeşitli bizim psikolojinin dalı bu yüzden o günler biraz zorlu geçebiliyor, biraz orada kendi sinemize çekilip o sorunu yaşamamız gerekebilir."

Yaptığınız iş ile ilgili en sevdiğiniz 3 şey nedir?

Öncelikle belirtmeliyim ki, çok severek yaptığım bir meslek; her yeni bir insanı tanıdıkça hayatına ruhuna dokundukça motive oluyorum, insanlarla iç içe olmaktan, onlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyorum...İnsanların hayatlarına dokunabilmek, onların kendilerini daha iyi hissetmelerine, hayatlarını daha kaliteli geçirmelerine, travmalarını hafifleştirmelerine yardımcı olabilmek tarif edilemez bir duygusal tatmin.

Görev yaptığınız süre içerisinde sizi keyiflendiren veya aklınızda kalan bir vaka veya olayı bizimle paylaşmak ister misiniz?

Mesleği yaptığımdan bu zamana kadar olan süreçte danışanlarımdan ve yakınlarından aldığım geri bildirimler kadar mutluluk, keyif veren bir şey yoktur diyebilirim.

 
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum