Reklam
Reklam

Menemen'de seçim resmen yargıda: Kuraya itiraz geldi!

Menemen’de olaylı başkan vekilli seçimi sonrası AK Parti tarafından iptal başvurusu resmen yapıldı. Cumhur ittifakı adayı Aydın Pehlivan idare mahkemesine başvuru yaparak seçimin kura yöntemindeki usul hatası nedeniyle yenilenmesini istedi.

Menemen'de seçim resmen yargıda: Kuraya itiraz geldi!
02 Aralık 2020 - 21:44 - Güncelleme: 02 Aralık 2020 - 22:19

Menemen’de seçim resmen yargıda: Kuraya itiraz geldi!

Menemen'de CHP’li belediye başkanı Serdar Aksoy’un tutuklanmasının ardından yapılan olaylı başkanvekili seçimi resmen yargıya taşındı. Seçimde oylar eşit çıkınca kura yöntemiyle seçim yapılmış, Millet İttifakı Adayı CHP’li Deniz Karakurt'un kuradan ismi çıkınca ipi göğüslemişti. Cumhur İttifakı adayı AK Partili Aydın Pehlivan ise seçimi kazanamamıştı. 

Pehlivan, seçimde uygulanan kura yönteminin usulsüz olduğunu ifade ederek resmî başvuruyor yaptı. İdare mahkemesine yapılan başvuruda seçimin kura kısmının yürütmesinin durdurulaması talep edildi. Mahkeme eğer başvuruyu uygun bulursa, seçimin sadece kura kısmı yenilenecek. 

Öte yandan Meclis toplantısında yapılan seçimde cam faunus yerine siyah poşet olmadığı ve sürpriz yumurta kutusundan ismi belirlenme yönteminin uygun olmadığı konusu masaya yatırılmıştı. Oylamada şeffaf kutu ve yöntemin usule uygun olmadığı dile getirilmişti.

OYLAMA USULLERİ YASASI NE DİYOR?
Madde 13 — Mecliste oylama usulleri gizli, işaretle ve açık oylama olmak üzere üç türlüdür. Üyeler oylarını bizzat kullanırlar. Ancak, gizli oy kullanmaya fiziki bakımdan engelli olanlar tayin edecekleri kişiler eliyle oy kullanabilirler.

a) Gizli oylama : Meclis üyelerinin oy pusulasına seçeceği kişi veya kişilerin adlarını ya da bir teklif hakkında, kabul, çekimser veya ret yazıp tanıtıcı hiçbir işaret koymadan sandığa atmasıdır.

Gizli oylamalarda kullanılacak oy pusulalarızarfla birlikte başkanlıkça mühürlü şekilde düzenlenir. Oylama bittikten sonra katip üyeler tarafından sandıktan çıkan zarflar sayılır ve üye sayısından fazla olmadığı tespit edildikten sonra açılır. Oy pusulaları sayıldıktan sonra, başkanlık divanı tarafından
sonuç açıklanır. Oylarda eşitlik halinde oylama bir defa daha tekrarlanır; yine eşitlik olursa meclis başkanınca kuraya başvurulur. Kura çekimi, birbirinin aynı olan ve üzerinde adlar yazılı bulunan kağıtlar bir torbaya konularak meclis başkanı tarafından çekilmek suretiyle yapılır. Torbadan çekilen isim kazanmış olur.

Başkanlık divanı, encümen üyeliği ve denetim komisyonu üyeliği seçimleri gizli oylama ile yapılır. Başka konularda da meclis kararı ile gizli oylama yapılabilir.

b) İşaretle oylama: Meclis üyesinin elini yukarı kaldırarak veya ayağa kalkarak kabul,çekimser veya ret şeklinde oyunu açıklamasıdır. İşaretle oylamada oyları tespit etmek başkanlık divanına aittir. Çoğunluk olup olmadığı hususunda tereddüt olursa, bir defa daha oylama yapılır. Tereddüt giderilemediği takdirde ad okunmak suretiyle açık oylamaya başvurulur.

c) Açık oylama: Üzerinde üyelerin ad ve soyadları yazılı oy pusulalarının sandığa atılması veya varsa elektronik oylama mekanizmasının çalıştırılması ya da üyelerin adlarının okunması üzerine,adı okunan üyenin ayağa kalkarak kabul,çekimser veya ret demesisuretiyle yapılan oylamadır.

Sandık kullanılarak yapılan oylamada, sandık katip üyeler tarafından meclis önünde açılır. Oy pusulaları sayılır ve oy çeşitleri tutanağa ayrı ayrı geçirildikten sonra başkanlık divanı tarafından sonuç açıklanır. İşaretle ve açık oylamalarda eşitlik olması halinde, başkanın kullandığı oy yönünde çoğunluk sağlanmış sayılır


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum