Reklam
Reklam

MENEMEN'DE ÖNCELİK YAYANIN "YAYALAR KIRMIZI ÇİZGİMİZ"

İzmir’in Menemen İlçesi’nde karşıdan karşıya geçişlerde önceliğin yayalara ait olduğunu sürücü ve vatandaşlara benimsetmek ve hatırlatmak amacıyla “Yayalar Kırmızı Çizgimiz” etkinlikleri yapıldı.

MENEMEN'DE ÖNCELİK YAYANIN "YAYALAR KIRMIZI ÇİZGİMİZ"
30 Mart 2021 - 15:22

MENEMEN'DE ÖNCELİK YAYANIN “YAYALAR KIRMIZI ÇİZGİMİZ”

İzmir’in Menemen İlçesi’nde karşıdan karşıya geçişlerde önceliğin yayalara ait olduğunu sürücü ve vatandaşlara benimsetmek ve hatırlatmak amacıyla “Yayalar Kırmızı Çizgimiz” etkinlikleri yapıldı. Beyaz çizgili yaya geçitleri kırmızı çizgilerle takviye edildi. İlçe merkezinde polis, ilçeye bağlı mahallelerde Jandarma tarafından yaya geçitlerinde yapılan uygulamalarda olması gereken sürücü davranışları konusunda uygulama yapıldı, broşür dağıtıldı.
Menemen İlçe Merkezi’nde Kubilay İlk Öğretim Okulu önünde yapılan uygulamaya Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, Menemen Belediyesi Başkan V. Aydın Pehlivan, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Sevinç, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Atilla Vurganer, daire ve şube müdürleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Yaya geçidinde bekleyen yayalar varken sürücülerin hız keserek yaklaşma ve durarak yol verme uygulaması polislerin gözetiminde icra edildi. Araç sürücülerine 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun gerekleri hatırlatıldı. Yaya ve okul geçitleri ile görevli kişi veya ışıklı trafik levhası bulunmayan, ancak trafik işaretleri ve levhalarla belirlenmiş kavşak girişi ve çıkışlarında araçların yavaşlaması , yaya ve okul geçitlerinden geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkı verilmesi konusunda uyarılarda bulunuldu.

Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz 2918 sayılı Karayolları Trafik kanunu’nun 74. Maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklilikle görevli kişi, trafik ışığı gibi uyarıcı ve yönlendirici unsurların olmadığı yerlerde de ilk geçiş hakkının yayalara verildiğini hatırlatarak “ Trafikte yaya önceliği olmazsa olmaz. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışının bir tezahürü bu, trafikle ilgili bir tezahürdür. Trafik sisteminin içinde insanın, yayanın önemini bildirmek için, vatandaşımıza verilen önemi dile getirmek adına böyle bir uygulamayı İçişleri Bakanlığımız başlatmış bulunuyor.  Umarız hem yayalar hem sürücüler bu farkındalığın farkında olurlar. Menemenimize hayırlı olsun, inşallah kazasız belasız günler diliyorum“ dedi.

Menemen Belediyesi Başkan V. Aydın Pehlivan'da uygulamanın Türkiye genelinde eş zamanlı başladığını ifade ederek " İçişleri Bakanlığımızın başlatmış olduğu çok özel ve güzel bir proje söz konusu. Eş zamanlı olarak bugün itibariyle bir açılış gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Yaya önceliği kırmızı çizgimizdir. Bununla ilgili tüm Türkiye genelinde de farkındalık yaratabilmek adına böyle bir proje başlatıldı. Konu ile ilgili de ilgili yetkililerde bizden destek istemişlerdi bizde belediye olarak bu projeye katkı sunduk. Yayalar bizim için çok kıymetli ve önemli, trafiğimiz çok önemli insan hayatı canlı hayatı hepimiz için çok önemli kıymeti. O yüzden inşallah bu farkındalığı tüm Türkiye’ye yayarız. Bundan sonraki süreçlerde inşallah herhangi bir kaza ile karşılaşmamış olurlar" dedi

 
Reklam
Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum