Reklam
Reklam

Menemen'de gözler yeni süreçte: Şimdi ne olacak?

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un tutuklanmasının ardından gözler yeni sürece çevrildi. Mahkemenin tedbir olarak uyguladığı tutuklama kararı sonrasında İçişleri Bakanlığı’nın idari işlem yapması gerekiyor. Görevden el çektirilmesi beklenen Aksoy yerine meclisten yeni başkanvekili seçilecek.

Menemen'de gözler yeni süreçte: Şimdi ne olacak?
24 Kasım 2020 - 18:02

Menemen’de gözler yeni süreçte: Şimdi ne olacak?


Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilen Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un ardından gözler yeni sürece çevrildi. Belediye başkanının görevinden ayrılması halinde uygulanacak yöntemlerin ne olduğu masaya yatırıldı. Buna göre; yasal düzenlemede öngörülen yöntem hukuki sürecin ardından gelecek idari kararlar sonrasında işletilecek.

Menemen’de Başkan Aksoy hakkında kesin hüküm ve yargı kararı bulunmadığı için ortaya çıkan durum “tedbir” olarak tanımlanıyor. Mahkeme kararı sonrasında İçişleri Bakanlığı’nın idari kararla Başkan Aksoy’u görevden el çektirmesi gerekiyor.

1982 Anayasası’nın mahalli idareleri düzenleyen 127. maddesinin dördüncü fıkrasında, “görevleri ile ilgili bir suç sebebiyle hakkında soruşturma ve kovuşturma açılan mahalli idare organları veya bu organların üyelerini, İçişleri Bakanı, geçici bir tedbir olarak, kesin hükme kadar uzaklaştırabilir” deniliyor. Bu hükümle “seçilmiş yerel yönetim organları konusunda organlık sıfatının sona ermesini yalnızca yargı kararına bırakmış, ancak İçişleri Bakanına da geçici bir tedbir olarak, kesin hükme kadar uzaklaştırma yetkisi tanıyor. Bu yetkinin yalnız ve bizzat İçişleri Bakanınca kullanılacağı açıklanıyor. Bunun dışında yönetsel vesayet makamı olmasına rağmen, kaymakam ve vali gibi atanmış memurlar ile vesayet yetkisi kullanan başka bir makam için bu yetki öngörülmüyor.

Ortaya çıkan durum 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nda ise şu şekilde tarif ediliyor:

“Belediye başkanının izin, hastalık veya görevle görev yerinden ayrılması hallerinde, başkan kendisine bu süre içinde vekâlet etmek üzere bir meclis üyesini başkanvekili olarak görevlendirir. Belediye başkanlığının boşaldığı veya başkanın görevden uzaklaştırıldığı hallerde, belediye meclisinin on gün içinde toplanması vali tarafından sağlanır. Bu toplantıda meclis, katılanların salt çoğunluğunun gizli oyuyla ve kendi üyeleri arasından, belediye başkanlığının boşalması halinde bir başkan, başkanın görevden uzaklaştırılması halinde ise bir başkanvekili seçer. Yeni seçilen başkanın görev süresi, yerine seçildiği başkanın görev süresi kadardır; başkanvekili, yeni başkan seçilinceye veya görevden uzaklaştırılmış olan başkan görevine dönünceye kadar görev yapar.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum