Menemen'de Eylem

Dün öğle saatlerinde Menemen Belediyesi önünde işten çıkartılan 284 işçi ile alakalı haklarını savunmak istediklerini belirten işçiler belediye bahçesinde eylem yaptı

Menemen'de Eylem
23 Nisan 2019 - 18:55

Dün öğle saatlerinde Menemen Belediyesi önünde işten çıkartılan 284 işçi ile alakalı haklarını savunmak istediklerini belirten işçiler belediye bahçesinde eylem yaptı. 

 

Geçtiğimiz günlerde Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, "Seçimlere 3 gün kala imza atanlar hukuk karşısında gerekli hesabı verecektir. Siz 300 kişilik yere bin 100 kişi koyarsanız belediyecilik yapmıyorsunuzdur. Adım atamayacak hale gelmişsinizdir. Burada zimmet çıkıyor. Burada hukuka aykırılık, kanunsuzluk, görevi kötüye kullanma var" demişti.Belediye Başkanı Serdar Aksoy ile telefon la irtibata geçerek yaşan bu hadiseyle alakalı bilgi aldık. Başkan Aksoy Belediye ye emek vermiş arkadaşlar işlerine devam edecektir dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti.

“28 Mart günü seçimlere 3 gün kala 284 kişi meta-su ya alınıp oradan belediyeye alınıyor. Bunların arasında Ak Parti’nin anonsçusu dahi var. Biz burada ayıklama yapıyoruz. Meta-su da birkaç yıldır çalışan insanlar var bunların tamamı belediyeye geçirildiği için yeni girilmiş gibi gözüküyor. 150 kadar işçi, bunlar yıllardır orada çalışmış. İnsanları bir günde yer değiştirdikleri için ikramiyeleri, yıllık izinleri ve maaşlarını hiç ettiler. Biz bunu hukuken düzeltiyoruz olay bundan ibarettir. Arkadaşlar işlerine devam edebilir herhangi bir sıkıntı yok. 150 kadar işçi işlerine devam edecektir fakat hakları hiç edildiği için Tahir Şahin’e suç duyurusunda bulunmaları gerekmektedir “ dedi

 

Yapılan eyleme Belediye İş Sendikası Çevre Belediyeler Şube Başkanı Burçin Şahin de katılarak İşten çıkartmaların usulsüz olduğunu, işçilerin yanında olacağını ve işten çıkartılanların 3 günlük değil 8-9 aydır çalışan işçiler olduğunu söyledi.  Eylem sırasında Menemen Belediyesi Başkan Yardımcısı Noyan Özkan’ın kısa süreli bilgi vermesi üzerine kalabalık belediye bahçesini boşaltarak karşı tarafta beklemeye başladı.

 

İddialara göre işten çıkartılan işçilerin bir kısmının seçimlerden tazminatlarını almak için işten kendi istekleriyle çıkıp sonrasında tekrar Menemen Belediye bünyesine geçti ve yapılan eyleme katılamadı.

 

 YORUMLAR

  • 0 Yorum