Reklam

Menemen'de Ev Kiraları Hızla Artıyor

Menemen’de son yıllarda kira artışları, kiracıların gözünü korkutuyor. Birçok ilçeden Menemen daha uygun diye tercih eden kiracılar yapılan zamlardan şikayetçi.

Menemen'de Ev Kiraları Hızla Artıyor

Menemen’de son yıllarda kira artışları, kiracıların gözünü korkutuyor. Birçok ilçeden Menemen daha uygun diye tercih eden kiracılar yapılan zamlardan şikayetçi.

Menemen'de Ev Kiraları Hızla Artıyor
07 Mayıs 2019 - 01:25

Menemen’de Ev Kiraları Hızla Artıyor

Menemen’de son yıllarda kira artışları, kiracıların gözünü korkutuyor. Birçok ilçeden Menemen daha uygun diye tercih eden kiracılar yapılan zamlardan şikayetçi. Menemen Emlak fiyatlarınında artışı kira oranlarına yansıyor.
Son yıllarda Menemen’e göçün artmasıyla birlikte kiralık evler fazlaca değerlendi.  Kira artış oranlarının yükselmesiyle ev sahiplerinin yaptığı zamlar kiracıları farklı alternatifler düşünmeye zorladı. Aliağa ve İzmir’in merkezinin kiralık ev fiyatlarının yüksek olmasıyla birlikte Menemen ilçesini tercih eden memur ve işçiler Menemen’in de diğer ilçelerden bir farkının kalmadığını burada da kiraların yüksek olduğunu söylediler.

“Bu gidişle çadıra taşınacağız”
Aliağa’ya tahininin çıktığını söyleyen Ali Çetin “ Tayinim Aliağa’ya çıktı. Ev fiyatlarının abartılı yüksek olmasından dolayı Menemen’e geldim. Birçok arkadaşımda burayı tercih etmiş fakat bırakın uygun fiyatlı ev bulmayı burada da ev bulamıyoruz. Çadır fiyatları daha uygun, bu gidişle çadıra taşınacağız” dedi.
Çarşıdaki kiralık evlerin ortalama fiyatları doğalgazsız klasik daire 800 TL ile 1000 TL arasında. Doğalgazlı yeni dairelere ise 1200 TL ile 1500 TL arasında fiyat isteniyor.  Egekent 2 ve Ulukent bölgesinde ortalama kiralar 1000 TL’den başlıyor. Asgari ücretli çalışan bir işçinin kiralı evde oturması durumunda maaşının yarısını ev sahibine vererek geçinmeye çalışıyor.

" Banka yerine Gayrimenkul"
Birikimini bankaya koymak istemeyen ve yatırımını gayrimenkul yana kullanan İsmail Çınar “ paramızı bankaya koysaydık aylık 6 bin TL getirisi olacaktı ama gayrimenkuldeki kadar değer kazanmayacaktı. İnançlarımız doğrultusunda da düşünerek bankaya faiz’e koymak istemedik ve 300 bin TL’e ev aldık, kira olarak da 1500 TL istiyoruz. Evet bir işçi için ödenebilecek rakamlar değil bunlar ama herşeye zam geliyor” dedi.
 
Günümüz hayat standartlarında geçinmek zor. Umarız Ali bey’in espirisini yaptığı Çadır evler geçek olmaz.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum