Reklam

Menemen'de 18 Mart Şehitleri Anma Günü Törenleri

Menemen’de 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 104. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Şehit Hakan Gülşen AIHL tarafından hazırlanan programa geçildi. Konferans Salonunda gerçekleştirilen program öğrencilerinin Tiyatro Grubu ile devam etti.

Menemen'de 18 Mart Şehitleri Anma Günü Törenleri

Menemen’de 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 104. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Şehit Hakan Gülşen AIHL tarafından hazırlanan programa geçildi. Konferans Salonunda gerçekleştirilen program öğrencilerinin Tiyatro Grubu ile devam etti.

Menemen'de 18 Mart Şehitleri Anma Günü Törenleri
18 Mart 2019 - 18:04

Menemen’de 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 104. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. 

Askeri Şehitlikte düzenlenen törene; Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak, Garnizon Komutanı Topçu Albay İbrahim Ethem Çağcı, Belediye Başkanı Tahir Şahin, Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu, kamu kurumlarının daire amirleri, siyasi partilerin temsilcileri, meslek odaları ve sivil toplum temsilcileri, oda başkanları, gaziler, şehit aileleri ve muhtarlar katıldı.

Kaymakam Özkaynak, Garnizon Komutanı Çağcı ve Belediye Başkanı Şahin tarafından şükran çelenginin sunulmasının ardından saygı duruşu, saygı atışı ve sonrasında İstiklal Marşımız okundu.

“Vatanımız için Canını Fedan Eden tüm Kahramanlarımızı Minnet ve şükran duygularımızla anıyoruz”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Topçu Üsteğmen Cihan Koparal, “Kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü ve milletimizin bağımsızlığı uğruca canlarını feda eden, isimlerini kalbimize yazdığımız aziz şehitlerimizi, rahmet ve minnetle anmak maksadıyla bugün burada toplanmış bulunmaktayız.

104 yıl önce bugün 18 Mart 1915’te Çanakkale boğazının denizden geçilemeyeceğinin tüm dünyaya gösterildiği gündür. Bu tarih TBMM genel kurulunda 4768 numaralı kanun ile 2002 yılından itibaren aziz vatanları için canlarını seve seve feda eden kahraman şehitlerimizi anmak maksadıyla aynı zaman da “ ŞEHİTLER GÜNÜ “ olarak kabul edilmiştir.

Şanlı tarihimizde bütün görkemiyle yerini alan ve tüm dünyaya karşı azmin, cesaretin ve fedakârlığın sayısız örneklerin sergilendiği Çanakkale savaşı, vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk milletinin vatanı için hangi zorluklara göğüs gerebileceğini en güzel örneklerinden birisidir.

Türk vatanın kutsallığını, Türk milletinin namusunu ve Türk bayrağının şanını canından üstün tutan aziz şehitlerimiz; sizleri bizden ayıran ölüm, size olan bağlılığımızı asla koparamayacak, kutsal emanetiniz olan Türk vatanı, ilelebet hür kalacaktır. Sizleri söz veriyoruz ki; Çanakkaleler sonsuza dek geçilemeyecek, gök kubbeden ay yıldızlı al bayrak hiç inmeyecek, dünya var oldukça bu toprak, Türk yurdu olmaya devam edecek. Bu duygu ve düşünceler le, başta Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Ulu Önde Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere, vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve milletimizin bağımsızlığı uğruna, canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş kahraman gazilerimizi rahmet ve şükran anıyoruz” diye sözlerini tamamladı.

Sonrasında Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak tarafından Şehitlik Defteri imzalandı ve konuşma yaptı. Kaymakam Özkaynak’ın konuşması; Başta yüce milletimizin özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini başlatan Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve yakın silah arkadaşları olmak üzere tüm kahramanlarımızı vatanı uğrunda canını bir an bile düşünmeden feda eden tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal etmiş yada hayatta olan kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, 18 Mart şehitler günü ve tarihte görülmemiş büyük bir cesaret ve inanç örneği sergilenerek kazanılan Çanakkale Deniz Zaferini de 104. Yıl dönümünü kutluyorum” dedi.  Sonrasında İlçe Müftüsü Mehmet Seven şehitler için dua ettirdi. Son olarak şehit aileleri ve katılımcılarla birlikte şehit mezarları ziyaret edilerek karanfiller bırakıldı.

Askeri şehitlikte yapılan törenin ardından Menemen Kubilay Kültür Merkezi´nde, Şehit Hakan Gülşen AIHL tarafından hazırlanan programa geçildi. Konferans Salonunda gerçekleştirilen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın seslendirilmesi ile başladı.

Çanakkale Türk’ün imkansızı dünyaya haykırdığı yerdir

Şehit Hakan Gülşen Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Hasan Aras günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, “Şanlı tarihimizin kahramanlık destanlarından biri de Çanakkale Destanıdır. Şairin de dediği gibi, Bedrin Aslanlarının kükrediği yerdir Çanakkale. Çanakkale, bebeğine isim vermeden yuvasından ayrılan, tüfeğine yar, mezarına bahar diyenlerin, tarihe kahramanlık kelimesini altın harflerle yazdığı yerdir. Çanakkale, Seddülbahir’de direniş, Conkbayırı’nda taarruz, Gelibolu’nun en izbe derelerinde korku, zirvelerinde asalettir. Çanakkale inançtır. Çanakkale cesarettir. Çanakkale Türk’ün imkansızı dünyaya haykırdığı yerdir. Bizden önce canını feda eden kahramanlar, o coğrafya parçasını vatan yaptılar. Şairin de dediği gibi, Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Türk milleti, yüzyıllar boyunca hiçbir zaman, hiçbir şeyden korkmadan hürriyeti uğruna, namusu şerefi uğruna, vatan dedikleri topraklar uğruna; hak için, Allah için, şahadet mertebesine ermek için, kılıca bedenini kalkan, kurşuna sinesini engel, gülleye göğsünü siper ederek canını vermekten, kanını dökmekten korkmamıştır. Nice acılar görmüş, nice canlar toprakla kucaklaşmış, nice ruhlar şehitlik mertebesine erişmiştir. Genç yaşlı demeden, bu topraklar uğruna gözlerini kırpmadan koşan bu vatan evlatlarının döktüğü kan, bu coğrafyayı vatan kıldı. 18 Mart 1915’te olduğu gibi 15 Temmuz 2016’da da, hainlerin emelleri, yüce milletimizin vatanseverliği ve kahramanlığı sayesinde ayaklar altına alınmıştır. Milletçe hür ve mutlu olmanın bedeli olarak 248 vatan evladı şahadet mertebesine erişmiştir. Ülkemizi bölmek, parçalamak isteyen, milletimin huzuruna göz diken hainler; Hangi maskeyi takarsanız takın, artık hainliğinizi gizleyemiyorsunuz. Bir elinizde yıldırım, diğer elinizde tufan taşısanız, denizleri taşırıp üzerimize akıtsanız, güneşi yaklaştırıp dünyayı kavursanız dahi, şehitlerimizden aldığımız kuvvetle karşınızda daima bizi bulacaksınız. Her zaman olduğu gibi kanımızla boğulacak, ateşimizle yanacaksınız. Emanetiniz, en değerli varlığımızdır. Bu vatanın evlatları sizleri asla unutmayacaktır. Ruhunuz şad olsun” dedi

Çanakkale Şehitleri için hazırladıkları tiyatro oyunu sahnelendi.

Sonrasında Şehit Hakan Gülşen AIHL’nin Öğrencilerinin Tiyatro Grubu, Çanakkale Şehitleri için hazırladıkları tiyatro oyunu sahnelendi. Vatanı için can veren askerlerin duygu dolu anları sahneye yansıdı. Sergilenen tiyatroyu çok başarılı bir şekilde izleyicilere aktaran öğrenciler tiyatro sonrasında izleyicilerden tam not alarak alkışlandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum