Reklam
Reklam
Reklam

Menemen Davasında söz sanıklarda: Hurda satışında 'Aksoy'un haberi var' dediler!

Rüşvet ve irtikap soruşturmasında tutuklanan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, bugün hakim karşısına çıktı. Aksoy'un mahkemeye getirilmediği ve SEGBİS üzerinden ifade vereceği bildirildi. Tutuklu sanık Gamze Yıldız verdiği ifadede hurda satışı iddiaları ile ilgili olarak "Benim tek hatam devlet kurumundan ilk defa mal aldığım için ihale olması gerektiğini bilmiyordum. Bana doğrudan satış yapılacağını ve Serdar Aksoy’un bilgisi olduğunu söylediler" dedi.

Menemen Davasında söz sanıklarda: Hurda satışında 'Aksoy'un haberi var' dediler!
07 Temmuz 2021 - 13:08 - Güncelleme: 09 Temmuz 2021 - 17:22

 Menemen Davasında söz sanıklarda: Hurda satışında 'Aksoy'un haberi var' dediler!


BASIN MENSUPLARI DIŞARI ÇIKARILDI 
Başkan Aksoy’un yargılandığı davada ilk duruşma bugün gerçekleştirilecek. Karşıyaka 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davanın ilk duruşmasına Aksoy SEGBİS aracılığıyla katılıyor. Davada salonun küçük olması sebebiyle basın mensupları dışarı çıkarıldı. 

PAYIMI ALIRIM, HURDAYI GÖRMEM
Davada ilk olarak belediyeye ait hurdalıkta yer alan 161 ton hurdanın iddiaya göre ihalesiz bir şekilde rüşvet verilerek hurdacılık işi yapanlara satıldığı konusu gündem edildi.

Hurda alım satımında aracı olduğu iddia edilen ve tutuksuz yargılanan sanık Fikret Babür verdiği ifadede "Türkiye'nin İç Anadolu'dan buraya kadar hemen hemen her yerde hurda alımı-satışı yaptığım kişiler var. İnsanlar beni arar ve nereye satılır diye sorarlar, bende payımı onlara söylerim ancak hurdanın ne olduğunu görmem. Komisyonumu ise hurdayı alan veririm. Bu da ton başına 10-15 kuruş olur. Ben sadece hurdanın hangi vasıfta olduğunu öğrenirim” dedi.

Fedai Kurt'u tanıyıp tanımadığının sorulması üzerine de yanıt veren Babür, "Fedai Kurt benim müşterim.  Şimdiye kadar 10-15 tır malzeme almışımdır kendisinden. 10-15 yıldır tanırım kendisini ve bana ekstra malzeme olduğunu söyledi. Ekstra malzeme demek de ne kötü ne de iyi demek" dedi.

Komisyonunu kendisine alıcının mı satıcının mı verdiğinin sorulması üzerine de konuşan Sanık Babür, "Ben Caner Polat'ı aradım ve elimdeki malzemeyi söyledim. O günkü piyasa ücretleri üzerinden anlaşıldı. Benim komisyonumu da satın alan elden öder" dedi.

Kendisine haftada ortalama olarak 30 TIR mal geldiğini de belirten Babür, "Haftada en az 20-30 TIR mal alıyorum, bu nedenle malzemelerin özelliklerini ve vasıflarını bilirim. Bilgileri telefona kaydederim. Fedai beni arayıp elimde bu mal var dediği için bende Caner'e yönlendirdim" dedi.

FİKO’YU TANIMAM
Babür’un ifadesinin üzerine mahkeme hakimi Sanık Babür’e belediye şantiyesine gidip girmediği ve davaya konu elle yazılmış bazı notlarda adı geçen ‘Fiko’ isimli şahsın kendisi olup olmadığı soruldu ve sanık Babur, o soruya şu şeilde yanıt verdi; “Fedai beni arayıp ‘elimde şu malzeme var. Alıcı bul’ dedi. Ben örneğin araç 30 ton geldiyse 450 lira komisyon alıyorum. Menemen Belediye Şantiyesi’ne gidip iş yaptığım hatırlamıyorum. Emniyetteki beyanımda belirttiğim gibi notları ben yazmadığım için notlardaki ‘Fiko’ isimli şahsın ben olup olmadığımı bilmiyorum.”

Babür’a hurdaların alımıyla ilgili ismi geçen Gamze Yıldız ile görüşüp görülmediği sorulması üzerine de de konuşan Babür, “Ben hurdalarla ilgili olarak Gamze Yıldız’la hiç görüşmedim. Sadece Fedai Kurt’la görüştüm. Belediye şantiye alanına gitmedim” dedi.

RESTORANDA BULUŞMA
Hurda satışı iddiaları sebebiyle tutuklu yargılanan sanık Gamze Yıldız, mahkemede verdiği ifadede yaşanan sğreci anlattı. Yıldız ifadesinde, “Mali Şube'de ve Menemen Savcılığı'nda verdiğim ifadem geçerlidir. Sezai ile zaman zaman beraber çalışıyoruz, ancak ortak değiliz resmî olarak. Oğuzhan Yar bu işleri bulmuş, belediyenin işi olduğunu söylemiş, buna istinaden gittik, görüştük. Bornova'da bir restoranda Oğuzhan Yar, Sezai kurt, Tarkan Çalık, Gökhan Uzun’la görüştük. Belediye hurdalarının satılacağını söylediler. Bizde 'tamam' dedik. Sonra Teoman beyle tanıştırdılar bizi, biz de alıcı olabileceğimizi söyledik. Tarkan Bey, Teoman Bey'le tanıştırdı" dedi.

BANA İHALESİZ DOĞRUDAN SATIŞ YAPILACAĞINI SÖYLEDİLER
Kamu kurumları ile daha önceden alım yapmadığı için prosedüre hakim olmadığını belirten Yıldız, "Hurdaları bize doğrudan 1 TL’den ihale yapmaksızın satılabileceğini söylediler. Benim tek hatam devlet kurumundan ilk defa mal aldığım için ihale olması gerektiğini bilmiyordum. Bana doğrudan satış yapılacağını ve Serdar Aksoy’un bilgisi olduğunu söylediler. Yanımızda başkanım diye hitap ettikleri biriyle konuştular, benim tek hatam sözleşme yapmamak oldu. Yetki belgesi istedim, Aksoy’un bana yetki vermesini istediler. Bana el yazısıyla belge getirdiler ama kabul etmedim. Sonra antetli kağıtta getirdiler. Bunu Gazi Kurşun’dan şantiyede istedim, belgeyi almadan işe başlamayacağımı söyledim. Belgeyi Orhan Bey’den aldım. Ben şantiyeye Gazi Kurşun’un şoförüyle gittim” dedi.


Reklam
Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum