Menemen Bozalan Köyünde İncir Festivali Yoğun...
Reklam

Menemen Bozalan Köyünde İncir Festivali Yoğun İlgi

Menemen Belediyesi’nin düzenlediği köylerin ve köylülerin ürettiği ürün pazarının canlandırılmasının hedeflendiği ' Bozalan İncir Festivali ' binlerce kişiyi bir araya getirdi. Gösteri ve konserlerle eğlencenin doruğa ulaştığı festival, katılımcılardan tam not aldı

Menemen Bozalan Köyünde İncir Festivali Yoğun İlgi

Menemen Belediyesi’nin düzenlediği köylerin ve köylülerin ürettiği ürün pazarının canlandırılmasının hedeflendiği ' Bozalan İncir Festivali ' binlerce kişiyi bir araya getirdi. Gösteri ve konserlerle eğlencenin doruğa ulaştığı festival, katılımcılardan tam not aldı

Menemen Bozalan Köyünde İncir Festivali Yoğun İlgi
26 Ağustos 2019 - 23:55

Köylü Üreticiye kazanç, vatandaşa moral
Menemen Belediyesi, ilçenin önemli tarım ürünlerini ve kırsal merkezleri tanıtmaya devam ediyor. Bu kapsamda merdivenli pazar yerini organik köy pazarına dönüştürecek olan  belediye dün de Bozalan Mahallesi’nde İncir Festivali düzenledi. Bozalan’ın yüksek rakımlı yerleşiminde yetişen ve köylünün önemli geçim kaynaklarından olan inciri ve doğası ile kendine hayran bırakan Bozan Köyü’nü tanıtmak amacıyla bu yıl ikincisi gerçekleşen İncir Festivali’ne binlerce kişi katıldı. Köyün içerisine kurulan yerli üretici tezgahlarında köylüler başta incir olmak üzere, organik tarımsal ürünleri satıp ekonomilerine katkıda bulunurken, günün sonunda düzenlenen gösteri ve konserlerle de moral buldu. Köye Menemen dışından da çok sayıda ziyaretçi akın etti. İZBAN’dan kalkan ücretsiz taşıma araçları ile festival alanına ulaşan vatandaşlar, Halk Oyunları Zeybek Gösterisi, TSM Korosu Konseri, Halk Oyunları Teke Yöresi Gösterisi, Karşıyaka Sanat Derneği Latin Dansları Gösterisi, Çocuk Eğlence Saati, İncir Festivali Güzellik Yarışması etkinlikleri ile devam eden Bozalan İncir Festivali, Türk Halk Müziği’nin önemli ismi, Ege türkülerinin güçlü sesi Tolga Çandar'ın kendine has ege şivesiyle yaptığı sohbetinin yanı sıra yöresel türkülerle izleyenleri coşturdu.

Doğası, kültürü, tarımsal ürünleri ile dikkatleri üzerine çeken, Menemen’in en güzel köylerinden biri olan Bozalan’da Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy ve Bozalan Muhtarı Ahmet Akarsu ev sahipliğinde düzenlenen festivale, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Menemen Esnaflar Odası Başkanı Ziya Demir, Menemen Ziraat Odası Başkanı Arif Metin Karagöl, Menemen Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar ve İzmir halkı geniş katılım sağladı. Sembolik İncir Güzellik Yarışması, Ege ve Yörük türkülerinin güçlü sesi Tolga Çandar konseri, gösteriler ve halk oyunları performanslarının sergilendiği festivalde konuklar, kurulan tezgahlardan incir ve diğer yöresel ürünleri alma imkanı da buldu.

“Üreticimizle omuz omuzayız”
Festival açılışında yaptığı konuşmada saman ithal eden bir ülke haline geldiğimizi ve bu zinciri kırmanın yolunun yerelde kalkınma olduğunu belirten Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, “Köylünün üretmiş olduğu malı aracısız satmalıyız. Bu yüzden Menemen’de Tarım Müdürlüğümüzü ve Tarım Kooperatifimizi kurduk. Önümüzdeki süreçte muhtarlarımızla bir araya gelerek kooperatifimizi ayağa kaldıracağız. Tek amacımız köylümüzün toprağını terk etmemesi, üretmesi” dedi. Köylerin boşalmasının, üretimin bitmesi demek olduğunu vurgulayan Başkan Serdar Aksoy, üretimin bitmesinin aynı zamanda bir kültürün, Yörük kültürünün de yok olması anlamına geldiğini söyledi.
“Önümüzdeki dönemde Menemen Belediyesi olarak köylülerimizle birlikte üretilmiş olan ürünlerin pazarlanması için hem Kooperatifimizle hem de Tarım Müdürlüğümüzle birlikte çalışacağız. Tek amacımız köylümüzün ayağa kalkmasıdır” diyen Başkan Aksoy, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi köylünün milletin efendisi olduğunu, Kurtuluş Savaşı boyunca orduyu besleyen ve ayakta tutanın Türk köylüsü olduğunu hatırlattı. Aksoy, “Bundan sonra Bozalan inciriyle, Emiralem çileğiyle, Menemen üzümüyle anılacak. Artık üreticimizle omuz omuzayız. Bozalan İncir Festivali hepimize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

“İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Menemen’in her zaman yanındayız”
2. Bozalan İncir Festivali’ne katılan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu konuşmasına başlarken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in sevgi ve selamlarını iletti. Köydeki gençlerin gidip fabrikalarda iş bulduklarından ve köyleri terk ettiklerinden yakınan Bozalan Muhtarının konuşmasına ithafen Mustafa Özuslu, “Gençlerimiz köylerinde kalmalı, burada üretmeli ve köylerini daha yaşanabilir, müreffeh hale getirmeliler. Muhtarımla konuşmamızda bana 50 incir ağacının bir genci ev sahibi de iş sahibi de yaptığını söyledi. Demek ki biz bol bol incir ağacı ekeceğiz ve gençlerimizi köyden başka bir yere göndermeyeceğiz” dedi.
 “Bir amcamız sandıktan çıkardığı bir avuç tohumla Seferihisar’da kocaman bir dünya yarattı. Atalarımızdan bize kalan Karakılçık buğdayı, bugün Seferihisar’da bin dekar alanda ekiliyor ve bu buğdaydan yapılan ekmek kapış kapış satılıyor. İzmir tarımsal kalkınmanın başkenti olacak. Tarım olmazsa sanayi de olmaz, turizm de olmaz. Tarım olmazsa müreffeh bir ülke kuramayız” diyerek sözlerini sürdüren Mustafa Özuslu, Tunç Soyer’in Menemen’de 300 dönüm arazide karakılçık buğdayı ekimi ile ilgili destek sözü verdiğini anlattı. Önümüzdeki yıl bu destekle birlikte Menemen’in köylerinde karakılçık buğdayı üretiliyor olacağını açıklayan Özuslu, “Büyükşehir Belediyesi olarak Menemen Belediyesi’nin her zaman yanındayız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer tarımsal kalkınma ile ilgili “Örgütlenin, kooperatif kurun, sizin kurduğunuz kooperatifin ürettiği her malı, her ürünü alacağım” diyor. Kooperatifler bu yüzden önemli. Hem üreteceğiz, hem de örgütleneceğiz” şeklinde konuştu.
 
İncir Festivali Güzellik Yarışması düzenlendi
2. Bozalan İncir Festivali kapsamında düzenlenen İncir Festivali Güzellik Yarışması 12 Bozalanlı kızın katılımı ile gerçekleşti. Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un eşi Dilek Aksoy, Belediye Meclis Üyesi İhsan Perçin, Çaltı Köyü Yörükleri Dernek Başkanı Kemal Kuşçu, Menemen Belediyesi Basın ve Yayın Müdürü Haydar Koçak, Menemen Esnaflar Odası Başkanı Ziya Demir ve Kanal Avrupa Muhabiri Rabia Kamacı’nın jüri üyeliği yaptığı Güzellik Yarışması’nda 4 numaralı yarışmacı Buse Demir birinci, 1 numaralı yarışmacı Emine Belinay Civa ikinci ve 7 numaralı yarışmacı Neslihan Işık da üçüncü oldu.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Menemen'de Çıkan Orman Yangınında Önce Türk Bayrağını Kurtardı
Menemen'de Çıkan Orman Yangınında Önce Türk Bayrağını...
Serdar Aksoy çocukların çığlığına sessiz kalmadı !
Serdar Aksoy çocukların çığlığına sessiz kalmadı !