Menemen Belediyesi'nden çiftçilere büyük destek

Geçtiğimiz ay Toprak Ürünleri Ofisi'nin açılmasının ardından Menemen Belediyesi tarafından çiftçilere büyük miktarda para tasarrufu sağlayacak olan yeni bir buğday harmanlama makinesi sağlandı. Saatte yaklaşık 2,5 ton buğday eleme kapasitesine sahip makine, önümüzdeki yıl çiftçilerin buğday tohumu elde etmesine yardımcı olacak. Menemen Belediye Başkan vekili olarak görev yapan Aydın Pehlivan, söz konusu yeniliğin Menemen'e, çiftçiye ve ülkeye fayda sağlayacağını söyledi.

Menemen Belediyesi'nden çiftçilere büyük destek
19 Eylül 2023 - 19:57

Geçtiğimiz ay Menemen Toprak Ürünleri Ofisi'nin açılışını yapan Menemen Belediyesi, özellikle çiftçileri büyük bir yükten kurataracaki, aynı zamanda da tasarruf sağlayacak olan buğday harmanlama makinesini teslim etti.

Menemen Ziraat Odası tarafından Kesikköy'de bulunan depoda düzenlenen buğday eleme makinesi tanıtım programı için ilçeye Menemen Belediye Başkanı vekili olarak görev yapan Aydın Pehlivan ile birlikte AK Parti'li İlçe Başkanı Hakkı Durmaz ve İlçe Tarım Müdürü Fatih Çiçek de katıldı. Ayrıca ilçe Ziraat Odası'nın Başkanı Yücel Altıntaş ikle Şoförler ve Otomobilciler Odasının Başkanı Hilmi Kurtoğl'nun da hazır bulunduğu programda heyetlere çiftçiler ve muhtarlarında katıldığı görüldü.

Menemen Ziraat Odası himayesinde olan Kesikköy deposunda bir konuşma yapan Aydın Pehlivan, "Bu makinenin saatte yaklaşık olarak ki buçuk ton buğday eleme kapasitesi var, bu da çiftçilerimizin gelecek yıl tane buğday elde etmelerine olanak sağlayacak. Böylece kazanan Menemen ve çiftçilerimiz olacaktır" dedi.

Menemen Belediyesi'nden çiftçilere büyük destek

“Çiftçilerimiz değerlidir”

Menemen'in çok önemli bir sanayi ve tarım kenti olduğunu belirten Aydın Pehlivan, şöyle konuştu: "Tarım, ülkemizde hayati önem taşıyor ve çiftçilerimizin de sektördeki başarısı, toplumumuzun refahına önemli katkılar sağlıyor. Menemen'de tarım da bizim için çok önemli. Cumhuriyetimizin kurucusu olan değerli Mustafa Kemal Atatürk, “Çiftçi milletin efendisidir” sözüyle çiftçinin toplumumuzun omurgası olduğuna olan inancını dile getirmiştir. Menemen Belediyesi olarak da bunun bilincinde olarak çalışmalarımızı gece gündüz sürdürüyoruz. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz aylarda Menemen Belediyesi, Menemen Tarım Müdürlüğü, Menemen İlçe Tarım yönetimi ve Doğan Çandarlı Tarım iş birliğiyle Menemen'imize ilk kez Toprak Ürünleri Daire Başkanlığı'nı kazandırdık. Bugün Menemen Tarım Müdürlüğü ile birlikte buğday harmanlama makinesini ilçemize kazandırmanın gururunu yaşıyoruz”

"Çiftçiler çok tasarruf edecek"

Menemen Belediyesi'nden çiftçilere büyük destek

Yeni makinenin çiftçinin iş gücünden tasarruf ederken üretim aşamasında da ciddi tasarruf sağlayacağını söyleyen Aydın Pehlivan, şöyle konuştu:

“Bu makine saatte yaklaşık 2,5 ton buğday eleme kapasitesine sahip, bu da çiftçimizin gelecek yıl buğday ekmesine olanak sağlayacak. Çiftçimiz üretimini 3-4 kat artıracak. Böylece iki çiftçimiz kazanacak, vatandaşlarımız kazanacak, Menemenimiz kazanacak, ülkemiz kazanacak. Ayrıca; çavdar, arpa, yulaf gibi çeşitli ürünleri işleyebilen makinemiz de hayırlı olsun. Başta çiftçilerimiz olmak üzere sektörümüzdeki herkese hayırlı olsun, çiftçilerimize de fayda sağlayacak, yakın zamanda mahallemize domates hasat makinaları kazandıracağız. Küçük yaşlardan itibaren traktörle büyüyen, tarımsal üretimin zorluklarını ve alın terini anlayan biri olarak çiftçimizi ve üreticilerimizi her zaman desteklemeye devam edeceğim"

Başkan Pehlivan, buğday savurma makinesinin ardından domates toplama makinesinin de ilçe tarımına entegre edilmesi için çalışmalara başlandığını duyurdu.

Menemen Belediyesi'nden çiftçilere büyük destek

Menemen Ziraat Odası Başkanı Yücel Altıntaş, “Belediye Başkanımız Menemen Belediyesi'nin tarıma ve Çiftçilerimize verdiği destek, çok değerli çiftçilerimizin yanında yer alarak her zaman taleplerimize yanıt verdi. Yeni buğday harmanlama makinesini ilçemize kazandırmasından dolayı Toprak Mahsulleri Ofis açılışı ardından kendisine sonsuz teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmanın ardından pehlivan yeni makineyi çalıştırarak törenle hatıra fotoğrafı çektirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum