Reklam

 Madımak'ta Katledilenler Menemen'de "UnutMADIMAKlımda" Etkinliğinde Anıldı

Menemen Belediyesinin düzenlediği UnutMADIMAKlımda etkinliği İzmir'in dört bir yanından gelen davetliler ile anıldı.

 Madımak'ta Katledilenler Menemen'de "UnutMADIMAKlımda" Etkinliğinde Anıldı

Menemen Belediyesinin düzenlediği UnutMADIMAKlımda etkinliği İzmir'in dört bir yanından gelen davetliler ile anıldı.

 Madımak'ta Katledilenler Menemen'de
03 Temmuz 2019 - 18:55

 

 Madımak’ta Katledilenler Menemen’de “UnutMADIMAKlımda” Etkinliğinde Anıldı

 
Menemen Belediyesi tarafından düzenlenen “UnutMADIMAKlımda” etkinliği programı ile, Sivas’ta 2 Temmuz 1993 yılında, Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri’ne gelenlerin, konaklamak için gittikleri Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu yanarak hayatlarını kaybettikleri olayların 26’ncı yıl dönümünde katledilen aydınları andı.
 
Menemen Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan anma etkinliği fotoğraf sergisi ile başladı. Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy ile birlikte programa katılan davetliler Sivas’ta katledilen aydınların ve sanatçıların resimleri ve özgeçmişlerinin yer aldığı sergiyi gezdi.
 

MADIMAK SADECE ALEVİLERE DEĞİL İNSALIĞA YÖNELİK KATLİAMDIR

Her fotoğrafa karanfiller bırakan Başkan Serdar Aksoy,    yaptığı konuşmada, “Bundan tam 26 yıl önce Sivas’ta olan Madımak Otel’de 33 canımızı kaybettik. 33 canımız tüm dünyanın gözleri önünde cayır cayır yandı. Bu tam anlamıyla Cumhuriyet’e ve  demokrasiye  yönelik bir isyandır. Cumhuriyeti yok etme teşebbüsünden başka bir şey değildir.. Bu olaydan sadece üç gün sonra ise Başbağlar Katliamı yaşandı. Biz canlarımızı, yoldaşlarımızı kaybettik. Bu sadece Alevilere yönelik bir katliam değil, insanlığa yönelik bir katliamdı. Aradan 26 yıl geçti ve bugün içerde tutuklu hiç kimse kalmadı. Bir daha Sivaslar olmaması için, bir daha Başbağlar olmaması için bu iki katliamı unutmadık, unutturmayacağız, unutulmaması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

 

SİVASIN IŞIĞI SÖNMEYECEK

CHP Menemen İlçe Örgütü, Emek Partisi Menemen İlçe Örgütü ve HDP Menemen İlçe Örgütü ile Menemen’de bulunan Alevi dernekleri, STK’lar ve şehir dernekleri de Madımak’la ilgili bir basın açıklaması yayınladılar. Ulukent Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Meral Okutan yaptığı basın açıkmasında, “ Tam 26 yıl önceydi. Gençlerimiz, kadınlarımız, çocuklarımız, sanatçılarımız, yazarlarımız ve semah dönen canlarımız tam 33 kişi, 33 bu ülkenin aydını, Sivas’ın ortasında tekbirler eşliğinde yakıldılar katledildiler. Madımak katliamı yalnızca Alevilere değil, Ezilmiş, ötekileştirilmiş, dışlanan ve yok sayılan bir topluma karşı yapılmış bir katliamdır. Sivas Madımak katliamını unutmadık, unutturmayacağız. Sivas’ın ışığı sönmeyecek” dedi.
 
Menemen İzban durağından başlayarak Cumhuriyet Meydanına kadar yürüyerek etkinlik alanına gelindi. Ardından basın açıklaması yapıldı ve Menemen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği kısa tiyatro gösterisi, Menemen Dersimliler Derneği tiyatro gösterisi yapıldı.
Son olarak sanatçı Erkan Demir ve Nilüfer Sarıtaş’ın söylediği türkülerle eşlik eden kalabalık. Sergideki fotoğraflara bakarak duygulu anlar yaşadı.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum