Reklam

Kerimcan Durmaz ve Tuğba Ekinci'ye Menemen'den Tutuklu Yargılanması talebiyle Suç Duyurusu

İzmir’in Menemen İlçesindeki Temel Hak Ve Adil Fırsatlar İzleme Derneği Kerimcan Durmaz hakkında “ Tutuklu Yargılanması Talebiyle “ Tuğba Ekinci’ye ise “ Suçu ve Suçluyu Övme” Suçlarından haklarında dava açıldı.

Kerimcan Durmaz ve Tuğba Ekinci'ye Menemen'den Tutuklu Yargılanması talebiyle Suç Duyurusu

İzmir’in Menemen İlçesindeki Temel Hak Ve Adil Fırsatlar İzleme Derneği Kerimcan Durmaz hakkında “ Tutuklu Yargılanması Talebiyle “ Tuğba Ekinci’ye ise “ Suçu ve Suçluyu Övme” Suçlarından haklarında dava açıldı.

Kerimcan Durmaz ve Tuğba Ekinci'ye Menemen'den Tutuklu Yargılanması talebiyle Suç Duyurusu
30 Nisan 2019 - 13:53

Kerimcan Durmaz ve Tuğba Ekinci’ye Tutuklu Yargılanması talebiyle Suç Duyurusu

Sosyal Medya Fenomeni olan Kerimcan Durmaz’ın geçtiğimiz gün instagram hesabından cinsel içerikli videolar paylaşması üzerine tepki görmüş ve içerikleri kaldırmıştı. Tuğba Ekinci gelen tepkilere karşılık Kerimcan Durmaz’ın yanında olduğunu belirterek “ Erkek Adamın Malı Meydanda Olur” demiş, yalnız olmadığını kendisinin yanında olduğunu belirtmişti. TEHAFİD Derneğince İzmir Adliyesinden Cinsel İstismar, Cinsel Taciz, Halkı Kin Ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama, Hayasızca Hakarette Bulunma, Müstehcen Ürünleri Çocukların Görüp Duyabileceği Şekilde Alenileştirme suçlarını işlediği iddia edilerek tutuklu yargılanma talebiyle suç duyurusunda bulunuldu. Tuğba Ekinci hakkında ise “ Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama, Suçu ve Suçluyu Övme “ suçlarını işlediği iddiasıyla hakkında İzmir Adliyesinden suç duyurusunda bulunuldu.

"18 yaşın altında olan çocukların göreceği şekilde"

Dernek kamuoyuna “28 Nisan 2019 tarihinde kendisini fenomen olarak tanıtan, yazılı ve görsel medya yoluyla hakkında bilgi sahibi olduğumuz DJ olarak bilinen gece kulüplerinde çalışan KERİMCAN DURMAZ adlı kişinin İstanbul Havaalanı’ndan havalanan ve seyir halinde olan uçağın tuvalet kısmında cinsel organını göstermek suretiyle kendini tatmin etmeye çalıştığını, yaptığı eylemi ise videoya alarak @kerimcandurmaz kullanıcı adıyla genele açık şekilde fotoğraf ve video paylaşımında bulunduğu Instagram hesabından çoğunluğu 18 yaşın altında olan çocukların göreceği şekilde durumu paylaşmıştır Ardından vatandaşlarımızdan gelen sert tepkiler ile durum videosu paylaşımını kaldırmıştır.

"Ahlakdışı bir eylemi meşrulaştırmak sebebiyle halkın kin ve düşmanlığa tahrik etmiştir"

Ulusal basında KERİMCAN DURMAZ’ın bu ahlakî ve etik olmayan paylaşımı sebebiyle haklı tepkilerde bulunan vatandaşlarımızın haberleri çıkmaya başladığı zamanda şarkıcı TUĞBA EKİNCİ aynı yolla yani @tugbaekinciofficial kullanıcı adıyla Instagram hesabından görsel sanatlarla olan ilgisi sebebiyle reklam amacıyla yaptığını düşünmekte olduğumuz ve Türk Ceza Kanunu’nda yer alan birçok suçu işleyen KERİMCAN DURMAZ’a işlediği suç sebebiyle destek olmuş, suçun göz ardı edilmesi gayesi gütmüş ve ahlakdışı bir eylemi meşrulaştırmak sebebiyle halkın kin ve düşmanlığa tahrik etmiştir.
Bu sebeplerle TEHAFİD – Hukuk İşleri Birimi olarak yapılan görüşme gereği konuya katılım kararı verilmiş; toplum üzerinde etkileri olan ve genç yaşta vatandaşlarımızı yönlendirme yetisi olan KERİMCAN DURMAZ’ın işlediği suçun Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda ilgili maddesi gereğince –katalog suç- tabir edilen suçlardan olduğu gerekçesiyle ve genele açık şekilde yaptığı ahlakdışı Instagram paylaşımının bir kısmının 18 yaşın altındaki çocuklara karşı işlendiği sebebiyle soruşturma ve kovuşturma esnasında tutuklu yargılanmasını ayrıca işlediği suçta kendisine işlediği suçlar sebebiyle destek olan suçluyu öven TUĞBA EKİNCİ hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan havale kanalıyla suç yer olan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusu göndermiş bulunmaktayız.

Suçların işlenişinin sosyal medya yoluyla olması sebebiyle delillerin ortada olması, delillerin soruşturma dosyasında bulunması ve ayrıca soruşturmanın uzamasına gerek duyulmayacağından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılacak soruşturma ardından KERİMCAN DURMAZ ve TUĞBA EKİNCİ yönünden dava açılması istemi ile sevk edileceği İstanbul Ağır Ceza Mahkemesince görülecek davada Türk toplumu adına katılımımız ve davacı olma durumumuz devam edecektir. Sonraki aşamalarda benzer şekilde başka kişilerce aynı suçların işlenmemesi için KERİMCAN DURMAZ ve TUĞBA EKİNCİ’nin en ağır cezaya çarptırılması için gerekli olan tüm işlemleri yapacağımızı beyan ederiz. “ açıklamalarında bulundu.


Ayrıca TEHAFİD - Genel Sekteri HAKAN BAYIR,
‘TEHAFİD Genel Sekreterliği görevi haricinde bir insan olarak kişisel görüşüm, bir parçası olduğum Türk milletinin bu gibi ahlakdışı konularla yoğunlukla karşılaşması, özellikle medyadan aldığımız haberlerde gördüğümüz çocuk istismarı konusunda hassasiyet gösteren toplumumuzun ilerleyen zamanlarda benzer olaylar yaşanmaması için sorumluların yasalar karşısında hesap sorulmasının devletimizin görevi olduğunu düşünmekteyim. Sorumluların alacağı cezaların toplum vicdanını tatmin etmesi gerekmektedir. Adli mercilere intikal eden süreci takip edip gereğinin yapıldığını göreceğimize eminim’ dedi.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum