Kanser Önleyebilmek Adına Farklı yollar

Kanserden uzak durmak adına yapılan bir araştırmada göze çarpan bazı önlemler, yapılması mecburi önlemlerin başında geldiği söylendi.

Kanser Önleyebilmek Adına Farklı yollar
22 Mayıs 2019 - 14:07 - Güncelleme: 22 Mayıs 2019 - 14:10

Kanser Önleyebilmek Adına Farklı yollar


Kanserden uzak durmak adına yapılan bir araştırmada göze çarpan bazı önlemler, yapılması mecburi önlemlerin başında geldiği söylendi.

İnsan hayatta ailesinin başına gelmesinden sonra en çok erken ölümden korkar. Bunlardan biri de elbet ölümcül bir hastalıkla gelebilecek bir sondur. Bu ölümcül hastalıkların isimlerini bile duymak insanın ürpermesine yetiyor da artıyor bile. Ancak ne yazık ki ne yenen günlük öğününe dikkat ediyor insan,  ne de içtiği zararlı maddelerden vazgeçebiliyor. Deyim yerindeyse atın ölümü arpadan olsun konumunda birçok insan. Ancak iş gerçeğe dönüşünce çok pişman olunsa da, artık elbet iş işten geçmiş oluyor.

Kansere sebep olanlardan biri herkesin bildiği üzere elbette sigaradır. İçinde barındırdığı binlerce kanserojen madde ile kanser ölümlerinde yüzde yirmi ikilik bir oranı elinde bulunduruyor. Bunun yanında tütün çiğnemek ya da enfiye çekmek de bu kategoride. Aynı zamanda bu tehlikenin altında sadece içenler değil, aynı zamanda da içenlerin yanında gezenleri de kapsıyor. En fazla görülen kanser türlerinden biri de cilt kanseri. Özellikle öğleden sonra akşamüzerine kadar sıcak yaz günlerinde ultraviyole ışınlarından uzak durmak çok önemli. Bunu içinde güneş kremi kullanmak oldukça önem arz ediyor. Bir diğer taraftan güneş gözlüğü, şapka ya da elbise kullanmak bu konuda çok önemlidir. Aynı zamanda solaryum cihazlarının da ne kadar ölüm saçtığını galiba söylemeye gerek yok.Başka bir önlem ise her şekilde tedbirli davranmak ve önceden önlem almaktır. Özellikle de meme kanseri ve cilt kanseri için sık olarak doktorlara gidilip kontrol edilmesi erken teşhisi kolaylaştıracaktır. Elbet bunların yanında en önemlisi ve kolay tedbiri ise bol bol spor yapmaktır. Fazla kilolardan uzak durulmalı ve fastfood gibi yiyecekler en aza indirgenmelidir. Sonuçta meme, kolon ya da yemek borusu gibi birçok hastalığın sebebi fazla kilolardır. Ayrıca yine fazla fazla yeşillik ya da meyve tüketmek bu tür kanserlerden uzak durmak için en basit ama güçlü önlemlerden biridir.Bundan sonra gelecek olan önlem ise elbette içkiden mümkün olduğu kadar uzak durulmasıdır. Dünya Sağlık örgütünün yaptığı açkılamaya göre alkolün neden olduğu kanser türleri arasında gırtlak, yemek borusu, ağız boşluğu gibi birçok kanser türü bulunmaktadır. En doğrusu eğer ki hayat seviliyorsa ve yaşamak güzel deniyorsa, bu tür zararlı maddelerden uzsak durulmalı ya da en azından tüketim miktarı azaltılmalı.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum