Reklam
Reklam

İzmir Valisi Köşger'den Menemen Açıklaması "Vali Yardımcısı görevlendirdim!"

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Menemen’de başkanvekili seçiminin yapılamamasının ardından harekete geçti. Vali Köşger, kura seçimi sürecinin tamamlanması için Menemen’de bir vali yardımcısını görevlendirdiğini açıkladı.

İzmir Valisi Köşger'den Menemen Açıklaması "Vali Yardımcısı görevlendirdim!"
07 Ocak 2021 - 19:09

İzmir Valisi Köşger'den Menemen Açıklaması "Vali Yardımcısı görevlendirdim!"

Menemen Belediye Başkanı iken tutuklanarak cezaevine gönderilen Serdar Aksoy’un yerine seçilecek başkanvekili seçimi düğümü bugün de çözülemedi.

Mahkemenin seçimin kura bölümünün yürütmesini durdurmasının ardından harekete geçen valilik bir yazı ile seçim sürecinin tamamlanmasını istemişti. Mahkeme sürecinin tamamlanmadığını belirten Millet İttifakı üyeleri, kura çekiminin meclis gündemine gelmesi sebebiyle geçtiğimiz Pazartesi günkü meclis toplantısını boykot etmişti. Bugün yapılan meclis toplantısında ise önergenin görüşülmesini konusu Millet İttifakı üyelerince reddedildi.

Gözler bundan sonraki sürece dönerken İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’den açıklama geldi. Egedesonsöz’e konuşan Vali Köşger, seçim sürecinin tamamlanması amacıyla Menemen’e bir vali yardımcısı atadığını açıkladı. Köşger açıklamasında “Menemen’de gerçekleştirilen seçimde meclis üyeleri başkanvekilini seçemedi. 5393 sayılı belediye kanunun 45 ve 46’ncı maddeleri bundan sonraki süreci düzenliyor. Ben de ilgili maddedeki yetkimi kullanarak Menemen’de seçimin gerçekleştirilmesi ilgili çalışmaları başlattım. Menemen Belediyesi’nde yeniden seçimi yapmak ve kura çekimini gerçekleştirmek üzere bir vali yardımcısı atadım. Bugün itibariyle ilgili vali yardımcısı süreci tamamlamak üzere Menemen’de göreve başlamıştır” dedi.

KANUN NE DİYOR?
Kanunun 45. Maddesinde yer alan “Belediye başkanı görevlendirilmesi” konusuna ise meclis yeterli zamanda başkanını ya da vekil başkanı seçemediği için devreye bakanlık girebiliyor. Kanunun ilgili maddesinde şu ifadeler yer alıyor: “Belediye başkanlığının herhangi bir nedenle boşalması ve yeni belediye başkanı veya başkan vekili seçiminin yapılamaması durumunda, seçim yapılıncaya kadar belediye başkanlığına büyükşehir ve il belediyelerinde İçişleri Bakanı, diğer belediyelerde vali tarafından görevlendirme yapılır. Görevlendirilecek kişinin belediye başkanı seçilme yeterliğine sahip olması şarttır”

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum