İzmir'de Tüberküloz Hastaları İçin Sevidirici Haber

DR. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tüberküloz hastaları için negatif basınçlı izolasyon odası açıldı.

İzmir'de Tüberküloz Hastaları İçin Sevidirici Haber

DR. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tüberküloz hastaları için negatif basınçlı izolasyon odası açıldı.

İzmir'de Tüberküloz Hastaları İçin Sevidirici Haber
30 Mayıs 2019 - 09:10

İzmir İl sağlık Müdürlüğü'ne bağlı olan hastanede Çocuklar Hastalıkları ve Cerrahisi bölümünde Veremle Savaş Derneği'nin de katkılarıyla negatif basınçlı izolasyon odasının açılışı gerçekleşti.

İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet Burak konuyla ilgili yaptığı açıklamada " Ege bölgesinde böyle bir oda bulunmuyor. Türkiye'de ise sayılı hastanede mevcut. Bizde bu sayılı hastanelerin arasına girdik. Daha önce tüberküloz hastalarının bulunduğu odaya tek kullanımlık maske, eldiven ve önlük giyinerek giriyorduk ama hala odaya girenler açısından risk devam ediyordu. Hem hasta dışardan gelebilecek enfeksiyonlara açık kalıyordu hem de odaya girenler tüberküloz mikrobunun bulaşması riskiyle karşı karşıya kalıyordu. Bu sebeple bu odanın açılmasını bir zorunluluk olarak gördük. Verem Savaş Derneği ile iletişime geçildikten sonra odanın yapımına başlandı. Sonuç olarak bugün açılışını gerçekleştiriyoruz. Ülkemize, Ege bölgesine ve İzmir'e hayırlı olmasını temenni ediyorum." Dedi.
 

Oda sayesinde hastane enfeksiyonları oranı, sağlık giderleri ve yatış süreleri düşecek.

 

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü izolasyonlu odanın açılmasıyla birlikte hastane enfeksiyonlarının bulaşma riskini düşürmeyi amaçlıyor. Ayrıca oda sayesinde daha az normal havaya maruz kalan hastaların yatış süreleri düşüyor. Tedavi süresi kısalınca otomatik olarak sağlık giderleri de düşüyor. Yani bu oda ülkemiz için büyük bir kazanım. Milli servetin korunması amacıyla ülkemizde daha fazla yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Negatif Basınçlı Oda Sistemi Nasıl Çalışıyor


Aslında odanın amacı sadece tüberküloz için değil, suçiçeği, kızamık, sars gibi hava yoluyla bulaşan tüm hastalıkların engellenmesidir. Burada ki amaç oda dışarısında bulunan herkesin bu hastalıkların bulaşma riskinden korunmasını sağlamaktır. Odadaki hava saatte 10-12 defa değiştirilir. Değiştirilen hava hepa filtreden geçirilir. Filtre 0.03 mikrona kadar her şeyi süzebilecek inceliğe sahiptir. Bu sayede oda içerisindeki kirli havanın yüzde 99.97'si temizlenmiş olur. Ancak bu odaların işletmesi oldukça zor bir iştir. Çünkü oda içerisindeki havanın hiç bir şekilde hastanenin normal havasıyla karışmaması gerekir. Negatif Basınç Odalarında açılabilen pencere gibi içerinin havasını riske atabilecek şeyler bulunmaz. Hastalar bu odalarda genelde tek başlarına tutulurlar. Örneği iki tüberküloz hastası bile aynı anda bu odada barındırılmaz.YORUMLAR

  • 0 Yorum