Reklam
Reklam
Reklam

İYİ Parti Menemen İlçe Başkanlığı Urumçi Katliamını unutmadı

İyi Parti Menemen İlçe Başkanlığı binasında Urumçi Katliamı'nın 12. yıl dönümü dolayısıyla bir basın açıklaması düzenlendi.

İYİ Parti Menemen İlçe Başkanlığı Urumçi Katliamını unutmadı
05 Temmuz 2021 - 14:47 - Güncelleme: 05 Temmuz 2021 - 15:17

İYİ Parti Menemen İlçe Başkanlığı Urumçi Katliamını unutmadı


İyi Parti Menemen İlçe Başkanlığı binasında Urumçi Katliamı'nın 12.yıl dönümü dolayısıyla bir basın açıklaması düzenlendi. İlçe Başkanı Yılmaz Karslı’nın, Meclis Üyelerinin ve partililerinin katıldığı basın açıklamasında Uluslar Arası Politikalar, Türk Dünyası, Yurt Dışı Türkleri ve Orta Doğu Politikalar Başkanı Hüsnü Okumuş, 2009 yılının 5 Temmuz günü Komünist Çin Yönetimi Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerini bir katliama daha maruz bıraktığını ifade etti. 

Okumuş konuşmasının devamında sözlerine şu şekilde devam etti, “Ilk olay, Uygurların 26 Haziran’da Guangdong eyaletindeki bir oyuncak fabrikasında meydana geldi. Bu olayda 2 Uygur Türk'ü katledilmişti. 

Olay üzerine 5 Temmuz günü Uygurlu Müslümanlara yönelik baskıya, ayrımcılığa, fabrikalarda zorla çalıştırılmalara; faili meçhullere, katliama sessiz kalmayan üniversite öğrencilerince Urumçi'de barışçıl protesto gösterisi düzenlendi. Ancak barışçıl eylemleri 'otoriteye başkaldırı' ve 'isyan' olarak değerlendiren Çin Komünist Partisi ve hükümet güçleri, gösterilere çok sert müdahalede bulundu ve üç gün boyunca katliam yaptı. Katliam öncesinde uluslararası medya temsilcileri kentten çıkarıldı, internet ağının da kesilmesiyle Urumçi'nin dünya ile bağı kesildi. 

'Urimçi Katliamı' olarak tarihe geçen bu kanlı olayda binlerce Doğu Türkistanlı Müslüman şehit edildi. Tutuklanan gençlerimiz, kendilerine savunma hakkı dahi tanınmadan Çin mahkemeleri tarafindan sözde yargılanarak gruplar hâlinde seri bir şekilde idam edildiler. Urumçi katliamında kaybolanları aileleri sormak için gittiklerinde, emniyet güçleri tarafından tehdit edildiler. Yakınlarının akıbetini bilmek isteyen insanların eşlerinin, oğullarının ve kızlarının durumunu sormalarına izin dahi vermediler. 

Urumçi Katliamının 12. yıldönümünde bugün hala Doğu Türkistan'daki hak ve hukuk ihlalleri artarak devam etmektedir. Doğu Türkistan'da başta yaşam hakkına yönelik ihlaller olmak üzere; mahkümlar üzerinden organ ticareti, gösteri ve toplanma hakkına dair ihlaller, basın ve ifade özgürlüğü alanındaki sınırlamalar, zorunlu iş göçü ile sosyal ve kültürel alanda yaşanan baskıların yanında sözde eğitim kamplarında "terbiye" etmek, kızları Çinlilerle evlenmeye zorlamak, kadınları kısırlaştırmak, sanatçı ve bilim adamlarını hapislere doldurmak gibi insanlık dışı muamelelerle sindirmeye çalışmaktadırlar. 

Doğu Türkistan'da 1950’li yıllarda % 4 olan Çinli oranının günümüzde % 50 seviyesine ulaştığını biliyoruz. Kızıl Çin şu an hâlâ Doğu Türkistan'da her gün yeni operasyonlar ve katliamlar gerçekleştirmekte, uygulamalarına karşı çıkanları idam cezasına çarptırmaktadır. Her yıl 6.000'den fazla idam cezası verilmektedir. Çin'deki idamların % 80'i ise Doğu Türkistan'da gerçekleşmektedir. 

Başta genel başkanımız Sayın Meral Akşener olmak üzere başkanlık divanımız ve İyi Parti Teşkilatları olarak bizler; Doğu Türkistan Türklüğünün korunması ve varlığının devamı, topraklarının bekası için bu konuyu gündemde tutmaya devam edeceğiz. 

Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere bütün Türk devletlerini, islam âlemini ve dünyayı bu yaşanan insanlık dramına karşı gerekli adımları atmaya, Çin'e karşı gerekli diplomatik girişimleri uygulamaya davet ediyoruz.

İyi Parti Türk Dünyası ve Dış Türkler başkanlığı olarak Urumçi Katliamının 12. yıldönümünde şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Bir kez daha Uluslararası kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyor, Birleşmiş Milletleri bu şiddete son vermek için zaman geçirmeden gerekeni yapmaya davet ediyoruz. Yaşasın Doğu Türkistan!” dedi.
 
Reklam
Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum