İstanbul Bahçelievler, Bağcılar, Esenyurt, Beyoğlu hepsi tehlikede! Artık her gün kesilebilir

Yağışların azalması nedeniyle baraj yüksekliklerinin azalmasıyla ilgili konuşan Prof. Dr. Levent Kurnaz, milyonlarca İstanbulluyu endişelendiren kritik açıklamalar yaptı.

İstanbul Bahçelievler, Bağcılar, Esenyurt, Beyoğlu hepsi tehlikede! Artık her gün kesilebilir
14 Kasım 2023 - 13:12

Hava koşullarının beklenen yağışların altında kalması nedeniyle İstanbul'un su kaynaklarını oluşturan barajların kullanım oranı bugün itibarıyla yüzde 16,77 şeklinde ölçüldüğü bildirildi.

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği, Politika Uygulamaları ve Araştırma Merkezi'nin müdürü olarak görev yapan Prof. Dr. Levent Kurnaz, barajlardaki son durumu değerlendirdi ve konuyla ilgili konuşmasında "Su kesintilerine hazırlıklı olun" uyarısı yaptı.

Prof. Dr. Kurnaz, İstanbul'un su kaynağının günde birkaç saat kesintiye uğradığı ve günün geri kalanında tamamen kesildiği senaryonun aslında zor olmadığını açıklarken su kaynaklarının hem sürdürülebilirliği hem de su tasarrufu tedbirlerinin önemi konusunu vurguladı.

KALAN SULAR ARTIK KULLANILAMAYACAK HALDE

İstanbul'daki barajların doluluk oranları

Prof. Dr. Levent Kurnaz, barajda azalan su seviyesinin ciddi sorun olduğunu, barajda kalan suların da büyük kısmının yeraltı suyu olduğunu, bu suyun mevcut olmadığını anlattı.

"Derhal önlem alınması gerekiyor"

Prof. Dr. Kurnaz, alt katmanın çamur, bitki, balık ve kurbağa içerdiğini ve temiz içme suyunun üretimine uygun olmadığını aktarırken su kaynaklarının kalitesinin korunabilmesi ve etkin bir şekilde yönetilebilmesi için acil adımların atılması gerektiğini kaydetti.

"Ciddi sorunlar bizi bekliyor"

Prof. Dr. Kurnaz, Düzce bölgesinin yağışa ihtiyacı olduğunu anlatarak, İstanbul'un su ihtiyacını karşıladığı bilinen Melen Nehri'ne özellikle dikkat çekti. Kurnaz, İstanbul'un suyunun önemli kısmının Melen Çayı'ndan elde edildiğini anlatarak, "Şu anda İstanbul'un suyunun büyük bölümü Melen'den, yani Düzce'den geliyor çünkü Düzce'de yağmur yağması gerekiyor. Buralara yağmur yağdığı sürece ölmeden kurtarabiliriz ama yağmadığında çok ciddi bir sorunumuz var. Günde birkaç saat gelip sonra tamamen susuz yaşayabilirsiniz." dedi.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin verilerine göre, İstanbul'daki barajların geçen haftaki işletme oranları şöyle oldu:

3 Kasım 2023 % 18,03

4 Kasım 2023 % 17,8

5 Kasım 2023 % 17,59

6 Kasım 2023 % 17,31

7 Kasım 2023 % 17,1

8 Kasım 2023 % 16,83

9 Kasım 2023 % 16,77

YORUMLAR

  • 0 Yorum