Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okullarda uygulanacak olan 'sınav haftası' uygulamasında önemli değişikliklerin kapıda olduğunu duyurdu. MEB tarafından yapılan açıklamaya göre, ortak yazılı sınavlarda çoktan seçmeli sorular kullanılacak ve gerektiğinde açık uçlu sorular da gündeme gelebilecek. Bu önemli değişiklik, 2023-2024 öğretim yılında hayata geçirilecek.
ORTAK SINAVLAR 3 FARKLI DÜZEYDE GERÇEKLEŞECEK
Buna göre, Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği'ne uygun olarak gerçekleştirilecek olan yazılı ve uygulamalı sınavlarda sıkça sorulan sorular ve yanıtlar kamuoyuyla paylaşıldı. Ortak yazılı sınavlar, ülke genelinde, il/ilçe bazında ve okul bazında olmak üzere 3 farklı düzeyde gerçekleştirilecek. 2023-2024 öğretim yılında ise özellikle 6. sınıfların Türkçe ve matematik derslerinin yazılı sınavları ile 9. sınıfların Türk dili ve edebiyatı ile matematik derslerinin yazılı sınavları ortak bir şekilde yapılacak.![ortak-sinav](/images/haberler/2023/09/ortak-sinav-76696270.jpg)
İL VE İLÇE GENELİNDE ORTAK YAZILI SINAVLAR DÜZENLENEBİLECEK
Bu yıl için belirlenen ortak yazılı sınavların dışında il veya ilçe geneli ortak yazılı sınavlar da düzenlenebilecek. Bu sınavların hangi ders ve sınıf düzeyinde yapılacağı ise Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından okullara duyurulacak.AÇIK UÇLU SORULAR YENİDEN GÜNDEMDE
Ortak yazılı sınavlarda çoktan seçmeli soruların kullanılması, altyapı hazırlandıktan sonra açık uçlu soruların da kullanılabileceği anlamına geliyor. Ancak, diğer tüm yazılı sınavlar ve ortak yazılı sınavların soruları, açık uçlu veya açık uçlu ve kısa cevaplı sorulardan oluşacak. Bu yeni uygulama ile öğrencilerin özel bir hazırlık yapmasına gerek kalmadan sınavlara girebilecekleri belirtiliyor.![ortak-sinavlar](/images/haberler/2023/09/ortak-sinavlar-146114176.jpg)