Güneş Çarpması Ölümcül Olabilir

Aşırı sıcakların kendini gösterdiği şu günlerde uzman doktordan sağlık açısından ciddi bir uyarı geldi.

Güneş Çarpması Ölümcül Olabilir

Aşırı sıcakların kendini gösterdiği şu günlerde uzman doktordan sağlık açısından ciddi bir uyarı geldi.

Güneş Çarpması Ölümcül Olabilir
26 Haziran 2019 - 16:26

Sıcaklıkların artık iyiden iyiye kendini hissettirmesi ile birlikte sağlık açısından da riskli durumlar yaşanabiliyor. Güneş altında uzun süre kalmak konusunda, iç hastalıkları uzmanı Dr. Mücahit Gür'den bir uyarı geldi. Güneş çarpması bulantı, ateş ve kramp gibi belirtiler vererek ortaya çıkıyor.

Hava sıcaklığının nemin de etkisiyle birlikte daha fazla hissedildiği şu günlerde uzun süre güneş altında kalınması sonucu vücut sıcaklığı 40 derecenin üzerine çıkabiliyor. Vücut sıcaklığı bu denli artınca da güneş çarpması riskini ortaya çıkarıyor. İç hastalıkları Uzmanı Dr. Mücahit Gür, ateş, bulantı ve kas krampları gibi belirtileri olmaya başladığında acilen bir hekime başvurulması gerektiğini söyleyerek, ölümcül olabilecek sonuçlar doğurabileceğini söyledi. Gür yüksek tansiyon hastaları, kalp ve damar rahatsızlığı olanların, şeker hastalarının, obezite, kanser ve böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıkları olan vatandaşların güneşin en çok kendini hissettirdiği 10.00 ile 16.00 arasında dışarı çıkmaması konusunda uyardı.

 

İstemsiz kasılmalara dikkat

Güneş çarpması yaşayan hastalar aniden fenalaşma, yorgunluk, halsizlik ve bilinç bulanıklığı yaşadığını belirten Gür " Sıcak çarpması denilen anlarda vücut sıcaklığı 38 derecenin üzerine çıkar. Böyle anlarda insan bir halsizlik hisseder. Damarlardan geçen kan miktarı artar. Kalbin basıncı sıcaklık nedeniyle daha da artar. Eğer sıcaklık 40 derecenin üzerine çıkarsa bu sefer sıcak koması denilen durum yaşanır. Bu durumda kişide aşırı halsizlik, görme bozukluğu, uyku hali, saçma konuşmalar ve delice davranışlar kendini gösterir. Bilinçsiz kasılmalar olur, hasta koma halindedir ve titrer. Bu durumda kişiyi hemen gölge ve serin bir yere alıp vücut sıcaklığını düşürmek gerekir. En kalın damarların deriye en yakın geçtiği yerler olan kasık, kol altı ve boyun gibi yerlere soğuk su ve buz konularak damarların içerisindeki kanın soğuması sağlanır. Bu gibi durumlar yaşandığı zaman vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekmektedir. Gür ayrıca ateş düşürücü ilaçların güneş çarpmasına etki etmediği söyledi.YORUMLAR

  • 0 Yorum