Reklam

Ergenlik sivilceleriyle başa çıkmak mümkün

Gençlerin bir dönemini çekilmez hale getiren ergenlik sivilceleridir.

Ergenlik sivilceleriyle başa çıkmak mümkün

Gençlerin bir dönemini çekilmez hale getiren ergenlik sivilceleridir.

Ergenlik sivilceleriyle başa çıkmak mümkün
22 Haziran 2019 - 08:35

Ergenlik çocukluktan gençliğe atılan adım anlamına gelmektedir. Kız veya erkek fark etmeksizin erişkinliğe ulaşılması anlamına gelmektedir ergenlik. Ergenlik döneminin en sıkıcı şeylerinden bir tanesi de gençlerin hayatını kabusa çeviren sivilceleridir. Kızlar çeşitli makyaj malzemeleriyle sivilcelerini kapatırken, erkeklerin böyle bir şansı yoktur. Bir çok genç sivilceleri nedeniyle dışarı çıkmaktan kaçınıyor. Peki ya bu ergenlik sivilceleri neden çıkıyor ?


Ergenlik sivilcesi neden çıkar ?

Kızlarda 11 - 16, erkeklerde ise 14 -18 yaş aralığı vücudun en çok geliştiği dönemdir. Vücut gelişirken, hormon salgılanması da gelişmektedir. Özellikle beyaz tenli olan kişilerde daha çok ergenlik sivilcesi çıktığı gözlemlenmektedir. Ergenlik sivilcelerinden bir diğer adı aknedir. Akne, genellikle ergenlerde sık olmak üzere her yaşta görülebilen, deride bulunan yağ bezlerinin ve kıl köklerinin düzgün çalışmaması sonucu, belirli vücut bölgelerinde ortaya çıkan bir inflamasyondur. 


Ergenlik sivilceleri nasıl geçer ?

Ergenlik sivilceleri belirli bir yaşa geldikten sonra kendiliğinden geçmektedir. Ancak bazı gençler sivilcelerden rahatsız olduğu için sivilcelerden bir an önce kurtulmak isterler, işte böyle durumlarda yapılması gereken ilk şey bir dermatolog ve cildiye uzmanına danışmaktır. Her hastanede bulunan bu bölümde sivilceleriniz için oldukça etkili ilaçlar verilmektedir. Gençlerin ergenlik sivilcesi konusunda düştüğü en büyük hatalardan birisi de, kocakarı ilacı denilen şeyleri denemesidir. Çünkü bilinçsiz kullanılan ilaçlar ömür boyu kalıcı lekelenmelere sebep olabilmektedir. YORUMLAR

  • 0 Yorum