Emiralem Çilek Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu

Menemen Belediyesi’nin düzenlediği ve 2’ncisi gerçekleşen Emiralem Çilek Festivali bugün coşkulu kalabalık ile sevinçle kutlandı. Festival’in açılış konuşmasını yapan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, Emiralem Çileği’nin Dünya markası haline geleceğini vurguladı.

Emiralem Çilek Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu

Menemen Belediyesi’nin düzenlediği ve 2’ncisi gerçekleşen Emiralem Çilek Festivali bugün coşkulu kalabalık ile sevinçle kutlandı. Festival’in açılış konuşmasını yapan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, Emiralem Çileği’nin Dünya markası haline geleceğini vurguladı.

Emiralem Çilek Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu
28 Nisan 2019 - 15:15

Emiralem Çilek Festivali Renkli Görüntülere Sahne Oldu


Başkan Aksoy: Bu festival, Emiralem Çileği’ni dünyaya duyurma anlamındaki ilk festivaldir
Menemen Belediyesi tarafından düzenlenen ve 2’ncisi gerçekleşen Emiralem Çilek Festivali bugün Ege'nin 4 bir yanından gelen coşkulu kalabalık ile sevinçle kutlandı. Festival’in açılışında konuşma yapan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, Emiralem Çileği’nin Dünya markası haline geleceğini vurguladı. Başkan Aksoy, “Bu Festival Menemen’de 2’nci olarak lanse edilmiş olsa da aslında bizim, Dünyaya Emiralem Çileği’ni duyurma anlamında başlattığımız ilk festivalimizdir. Mazbata alımı sonrasında hızla planladığımız festivalimiz kısa süreli olsa da ilerleyen dönemde daha kapsamlı organize edilecektir ve bir günle sınırlı kalmayacaktır” dedi.

Menemen Belediyesi’nin Emiralem Köyü’nde gerçekleşen ‘2’nci Çilek Festivali’ Emiralem 4 yol mevkiinde toplanan vatandaşların Menemen Belediye Bandosu'nun marşları eşliğinde gerçekleştirilen yaklaşık 600 metrelik kortej yürüyüşü ile başladı. Festivale; Başta Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy olmak üzere, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, CHP Menemen İlçe Başkanı Serdar Değirmenci, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Örgütleri Başkanları, Muhtarlar, halk oyunları ekipleri ve yüzlerce vatandaş katıldı. Coşkulu kortej yürüyüşüne Emiralemliler işyerlerinden alkışlarla destek verdi.
 
Festival için kurulan panayırdaki statlarda Menemen’in köy lezzetlerine ait yiyecekler ve Emiralem’in meşhur çileği sergilendi ve Menemen halkı ile beraber uygulamalı çilek reçeli yapımı ve yine uygulamalı çilek dikimini gerçekleştirildi.  Ayrıca Prof. Dr. Uygun Aksoy ile ‘Organik Tarım’ üzerine söyleşi yapıldı ve ardından en güzel çilek, en güzel çilek tarlası, en güzel çilek resmi yarışmaları düzenlendi. Kazanlara ödülleri verildi.
 

“MENEMEN’İN TARIMINI AYAĞA KALDIRMA HEDEFİNDEYİZ”Yeşillikler içerisinde, verimli toprakları ve çileği ile ünlü Menemen'in Emiralem bölgesi, 2’ncisi gerçekleşen çilek festivaline ev sahipliği yapan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, Menemen tarımını ayağa kaldırmak için çok çalışacaklarını söyledi. Emiralem Çilek Festivali’ni gelecek yıldan itibaren daha kapsamlı bir şekilde kutlayacaklarını da sözlerine ekleyen Başkan Aksoy, “Bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz Emiralem Çilek Festivali, mazbatayı aldığımız 20 günlük süre zarfında bugüne yetiştirebildik. Dolayısıyla bu aslında bizim için ilk festivaldir. Önümüzdeki yıldan itibaren Emiralem Çilek Festivali’ni çok daha kapsamlı ve çok iddialı bir hale getireceğiz. Bu festivalimiz sadece bir günle sınırlı kalmayacak. Özellikle çileği, tarımı, çiftçiyi ve burada üreticiyi ön plana çıkartmak için çok daha kapsamlı bir festivali önümüzdeki sene organize edeceğiz. Bizim seçim boyunca da söylediğimiz; tarımı, üreticiyi ve besiciyi yani Menemen’in tarımını ayağa kaldırmak hedefimiz vardı. Menemen çiftçisi ve üreticisi kendi ayaklarının üstüne kalksın. Menemen tarımını ayağa kaldırmak için çilek festivalimiz sadece küçük bir adımdır” şeklinde konuştu.
 

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BAŞKAN VEKİLİ: BU FESTİVALLER EĞLENCEDEN İBARET DEĞİLBüyükşehir Belediyesi olarak her zaman çiftçinin ve üreticinin yanında olduklarını hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, her şeyin en iyisinin daha iyi bir tarımla mümkün olabileceğini savundu.  Özuslu, “Bu festivaller, sadece müzik gösterileri ve eğlencelerden ibaret olmadığı zaman, üreticinin desteklenmesi, üreticinin örgütlenmesi, üretilen malın hem ülkemizde hem de ülke dışında pazarlanmasına yol açacak büyük organizasyonlara dönüştüğü sürece efelerimize, çocuklarımıza iş ve aş imkanı getirecektir. Bundan dolayı bu tür festivalleri özellikle daha iyi bir tarım mümkün diyen Başkanımız Tunç Soyer, destekliyor ve desteklemeye de devam edecek. Üreticiye tek bir söz verdik: “Örgütlenin, kooperatifler kurun, üretin, ürettiğiniz malı da biz İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak alacağız” dedik. Sayın Tunç Soyer’in köylüye ve üreticiye ve özellikle kadınlara verdiği bu sözü tutmaya dair ortaya koyduğu iradeye sahibiz. Bundan sonra da Büyükşehir olarak bu sözümüzün arkasında olacağız. Sizleri desteklemeye devam edeceğiz. Allah bu topraklara güneş, toprak, su her şeyin en güzelini vermiş ama bu gelir düzeyi bu yaşam standardı bize göre değil. Biz Emiralem olarak daha iyilerine layığız. İzmir ve Türkiye daha iyilerine layık. Onun için diyoruz ki, her şey tarımla başlar, başka bir tarım mümkün” şeklinde konuştu.
 YORUMLAR

  • 0 Yorum