Dünyaca ünlü çömlek ustaları Menemen'deki festivalde buluştu!

İzmir Memenen'de bu yıl ikincisi düzenlenen Menemen Uluslararası Seramik Festivali start verdi. Renkli görüntüler veren festivalde, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı ve Menemen Çömlekçilik Derneği Başkanı Ahmet Taşhomcu, Türkiye'de ilk kez tanıtılacak dev vazoyla raku gösterisini izleyicilere sundu. Festivalde 75'i yabancı olmak üzere 100'e yakın usta çömlekçi farklı kategorilerde çalışmalarını sergiye çıkardı. Menemen Belediye Başkan Vekili olarak göreve gelen Aydın Pehlivan, festivalin açılış konuşmasında, "Dünyayı Menemen'de buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

Dünyaca ünlü çömlek ustaları Menemen'deki festivalde buluştu!
17 Eylül 2023 - 13:12

"DÜNYA GENELİNDEKİ ÜNLÜ ÇÖMLEK USTALARI BİRBİRLERİYLE YARIŞACAK "

Festivalin açılış töreninde bir konuşma yapan Aydın Pehlivan, “Festivalimizin ikinci yılında daha da büyüyerek, uluslararası alanda tanınan, bilinen ve beğenilen bir etkinlik haline gelmesini görmekten mutluluk duyuyorum. Festivalimize bu yıl 34 ülkeden toplamda 75 yabancı ve ülkemizden değerli çömlek ustaları katıldı. Dünyayı Menemen'de buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz. Ayrıca ülkemizin önemli seramik sanatçıları da yarışmacı ve jüri olarak festivalimize katkı sağlıyor. Festival kapsamında bir kez daha değerli akademisyenlerimiz geçmiş zamandan günümüze Menemen çömlekçiliğini öne çıkaracak. Seramik yarışmasında dünyaca ünlü çömlekçi ustaları en güzel eserlerini yaratmak için yarışacak” dedi.

Dünyaca ünlü çömlek ustaları Menemen'deki festivalde buluştu!

Menemen Belediyesi tarafından ilçeyi çömlekçilik alanında dünya markası yapma hedefine yönelik düznelenen 2. Uluslararası Menemen Çömlek Festivali'nin kapıları açıldı. Menemen merkezde bulunan Şehir Parkı'nda start veren festivalin açılışı bir törenle gerçekleştirilirken törene Çalışma Sosyal ve Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın yanı sıra İzmir Valisi Süleyman Elban ve AK Parti'nin genekl başkan yardımcılarından Hamza Dağ'da katıldı. İzmir Milletvekili olarak görev yapan Ceyda Bölünmez Çankırı ve KKTC'nin İzmir Başkonsolosu olan Ayşen Volkan'ın da yer aldığı açılış töreninde İl Emniyet Müdürü Celal Sel'in, Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz'ın da hazır bulunduğu görüldü. Sivil Toplum Kuruluşlarıyla birlikte diğer konuklara Menemen ilçe protokolüyle çok sayıda davetli eşlik etti. Menemen Müftüsü Mehmet Seven tarafından okunan dua sonrası Bakan Işıkhan ile beraberinde yer alan protokol üyeleri açılış kurdelesini keserek festivali başlattılar. Stantları gezen ve vatandaşlarla konuşan Bakan Işıkhan ve beraberindeki heyet çömlek ustalarının çalışmalarını izlediler. Ortaya çıkarılan tüm eserleri inceleyen Bakan Işıkhan, çömlek tezgahına oturdu ve günün anısı kapsamında bir çömleği şekillendirdi.

Dünyaca ünlü çömlek ustaları Menemen'deki festivalde buluştu!

"ÇÖMLEKÇİLİK, SANAT DEĞİL KÜLTÜRÜN DERİNLEŞTİRİCİ BİR PARÇASIDIR”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, festivalin açılışını gerçekleştirdikten sonra yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Uzun yıllar yaşadığım ikinci evim olan İzmir'de böyle güzel bir festival kapsamında sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Çömlekçilik insanlığın tarihi kadar eski bir şeydir. Menemen'de bu sadece bir sanat değil, kültürün derin bir parçasıdır. Menemen kentimiz bu güzel kurumla değerlerini nesilden nesile aktarmayı ve uluslararası düzeye taşımayı misyon edinmiştir. 34 ülkeden katılımcı ile birlikte hem turizme hem de kalkınmaya ekonomik kalkınmaya katkı sağlamıştır. Biz bu festivali destekliyoruz, teşvik ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz. Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

Dünyaca ünlü çömlek ustaları Menemen'deki festivalde buluştu!

AHMET TAŞHOMCU'DAN RAKU GÖSTERİSİ

Yapılan konuşmaların ardından şehir parkından renkli görüntülerin Cumhuriyet Meydanı'na taşındığı görüldü. Hayatını çömlekçilik sanatına adayan be bu yönde çok sayıda çalışmaları olan Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı ve Menemen Çömlekçiler Derneği'nin başkanı Ahmet Taşhomcu'nun sunduğu dev vazo ile raku programı Türkiye'de ilk kez gerçekleştirildi. Büyük ilgi gören bu olay Protokol tarafından da memnuniyetle karşılandı. Festival, daha sonra türkücü Mustafa Yıldızdoğan, ardından da sahneye çıkan Ferhat Göçer'in konseriyle devam etti. Konser sonunda Yıldızdoğan ile Göçer'e geceye hatıra olarak çeşitli hediyeler verildi.

Dünyaca ünlü çömlek ustaları Menemen'deki festivalde buluştu!

Festival kapsamında tarihi Taşhan'da seramik ve kuş evlerinden oluşan sergi ve yarışma da düzenlendi. Burada bir konuşma yapan Aydın Pehlivan, şunları söyledi: “Seramik kuş evi yapma yarışması hayalimizi gerçekleştirmek için kuruldu. Ödüllü heykeltıraş ve ressam değerli büyüklerimizden Yıldız Şima Hanımefendi'nin telefonuyla yaptığı öneri üzerine başlattığımız bu serüven, bugün yakın gelecekte somut sonuçlara ulaşmış bulunmaktadır. Varlığınız için kendisine çok teşekkür etmek istiyorum. Bu eserleri sanatseverlerin desteğiyle oluşturmak istediğimiz seramik müzesinde sergileyeceğiz” dedi.

Festival kapsamında ayrıca Menemen Kent Kültür Genel Müdürlüğü'nde “Çamurun Sanat ve Tasarımdaki Yeri” konulu çalıştay gerçekleştirildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum