Reklam

Diyanet Vekaleten Kurban Bedellerini Açıkladı

Diyanet İşleri Başkanlığı Vekalet Yoluyla kurban kesim bedellerini açıkladı

Diyanet Vekaleten Kurban Bedellerini Açıkladı

Diyanet İşleri Başkanlığı Vekalet Yoluyla kurban kesim bedellerini açıkladı

Diyanet Vekaleten Kurban Bedellerini Açıkladı
01 Temmuz 2019 - 11:24

Diyanet İşleri Başkanlını Prof Dr. Ali Erbaş 2019 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bellerini açıkladı. Buna göre yurt içi kurban kesim bedeli 890, yurt dışı için ise 725 lira olarak belirlendi.

Ali erbaş yaptığı açıklamada" Diyanet İşleri Yüksek İstişare kurulu tarafından 2019 yılı Kurban kesim bedelleri belirlendi. bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı yurt içinde 890, yurt dışında 725 lira olarak belirledi. 
 

Kurban Bayramı Ne zaman? 

2019 yılı Kurban Bayramı 11 Ağustos 2019 günü başlayıp, 14 Ağustos'ta son bulacak. Bayramın birinci günü Pazar gününe denk geliyor. Son günü ise Çarşamba olması sebebiyle bayram tatilinin 9 gün olması zor gibi duruyor.
 

Vekaleten Kurban Kesmek Caiz Mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından vekalet yoluyla kurban kesmenin dinimizce bir sakıncası bulunmuyor.   Diyanet İşlerinin verdiği fetvaya göre Kişi, kurbanını bizzat kesebileceği gibi vekâlet yoluyla başkasına da kestirebilir. Zira kurban, hac ve zekât gibi mal ile yapılan bir ibadettir; mal ile yapılan ibadetlerde ise vekâlet caizdir (Kâsânî, Bedâi‘, V, 67; Mevsılî, el-İhtiyâr, IV, 263-265; Remlî, Nihâyetü’l-muhtâc, VIII, 132). Nitekim Hz. Ali’nin (r.a.) şöyle dediği rivayet edilmiştir: “Resûlullah (s.a.s.), develer kesilirken başında durmamı, derilerini ve sırtlarındaki çullarını paylaştırmamı emretti ve onlardan herhangi bir şeyi kasap ücreti olarak vermeyi bana yasakladı ve ‘kasap ücretini biz kendimiz veririz’ buyurdu.” (Buhârî, Hac, 120; Ebû Dâvûd, Menâsik, 19)
Vekâlet, sözlü veya yazılı olarak ya da telefon, internet, faks ve benzeri iletişim araçları vasıtasıyla verilebilir. Vekil tayin edilen kişi veya kurum aldığı vekâleti gereği gibi yerine getirmelidir. Kurbanda önemli olan, kişinin niyetinin Allah için olması ve vekâleten kendisi adına kurbanın kesilmesidir.
Dolayısıyla kurbanın yurt içinde başka bir ilde ya da yurt dışında kesilmesinde sakınca bulunmamaktadır. Kurban fiyatlarının kesilen ülkeye göre az veya çok olması bu durumu değiştirmez. Ancak yaşadığı yerde muhtaç ve fakirler varsa kişinin, kurbanını orada kesip dağıtması daha uygun olur. Çünkü kişinin yaşadığı yerdeki fakirlerin ve komşuların onun üzerinde hakları vardır.


YORUMLAR

  • 0 Yorum