Reklam

Çocuklara bunları yedirirken dikkat

Bebeklerin soluk boruları bildiğimiz meyve suyu pipeti kadardır. Yani nefes borusuna bir cisim kaçtığı zaman tıkanması çok kolaydır.

Çocuklara bunları yedirirken dikkat

Bebeklerin soluk boruları bildiğimiz meyve suyu pipeti kadardır. Yani nefes borusuna bir cisim kaçtığı zaman tıkanması çok kolaydır.

Çocuklara bunları yedirirken dikkat
01 Temmuz 2019 - 17:07

Bu sebeple 3 yaşın altındaki çocuklara bir şey yedirirken çok dikkatli olmak gerekiyor. Hiç umulmadık bir anda çocukların boğazına bir şeyler kaçabiliyor. Bu sebeple çocuklara herhangi bir şey yedirirken başında durmak en etkili önlemlerden bir tanesi. Alınacak tedbirlerden bir tanesi de çocukların boğazına kolay kaçabilecek yiyeceklerden uzak tutmaktır. Özellikle bebeklik çağında olan çocuklara sert yiyecekler yedirmekten kaçınılmalıdır. Yabancı kaynaklı bir gazetenin yaptığı araştırmalara göre çocukların nefes borusuna kaçıp boğulma riski olan yiyecekler şu şekilde;

Beyaz Ekmek: Ekmek ağızda tükürük yoluyla ıslandığı zaman boğaza yapışma riski oluşturmaktadır. Bebeklik çağındaki çocukların yutkunma yetenekleri gelişmediği için beyaz ekmek ciddi risk oluşturmaktadır.
Havuç: Havuç sert bir meyve olarak bilinir. Bebeklere verilen havucun boğaza kaçma ihtimali vardır. Bu sebeple bebeklere yedirilirken mutlaka gözetim altında verilmelidir.
Patlamış mısır : Ağızda ıslandığı zaman yapışkan bir özellik alan patlamış mısır, bebeklerin nefes borusunu tıkayan yiyeceklerde listenin en başlarında yer alıyor. Hatta bazen medyada mısır nedeniyle hayatını kaybeden çocuk haberleri yer alabiliyor.
Sert Şekerlemeler: Çocukların en severek tükettiği bu yiyecekler ebeveynler gözetiminde çocuklara verilmeli. Çiğnemesi ve ezilmesi zor olan bu yiyecekler çocukların nefes borusunu kolaylıkla tıkayabiliyor.
Kraker: Diğer bir sert yiyecek olan krakerler çocuklar için ciddi risk oluşturuyor. Özellikle çubuk diye tabir edilen çeşitleri ağızda kolay kolay yumuşamıyor. Sert bir yapıda oldukları için boğazda yaralanmalara da neden olabilmektedir.
Çerez ve çekirdekler : Çerezler kavruldukları için sertleşirler, nefes borusuna kaçma durumlarında ezilemedikleri için tıkama riski taşırlar.
Peynir: Uzmanlar büyük parçalı peynirlerin bebeklerin nefes borusunu tıkayabileceği konusunda uyarıyor. Çocuklara yedirirken ya ezilmiş ya da rendelenmiş halde vermek gerekiyor.
Üzüm: Üzümlerin içerisinde sert çekirdekleri bulunur. Yazımızın başında söylediğimiz gibi çocukların nefes boruları çok dardır. Bu sebeple üzüm çekirdekleri çocuğunuzun nefes borusunu tıkayabilir. Ayrıca üzüm çekirdeği yapışandır, boğaza yapışma ihtimali oldukça yüksektir.
Sakız: Uzmanlar 6 yaşından küçük çocuklara sakız verilmemesi konusunda uyarıyor. Yapışkan bir madde olan sakızdan çocukları uzak tutmak gerekiyor.
Elma: Çocuklara yedirirken mutlaka kabukları soyulmuş halde vermek gerekiyor. Kabuklarının nefes borusunu tıkama olasılığı var.
Et yiyecekleri: Özellikle balık ve tavuk yedirirken etin içerisinde kemik olmamasına dikkat edilmesi gerekiyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum