Çocukarı tatil günlerinde 3T'den uzak tutun

Tatil günlerinde uzun süre telefon, tablet ve televizyon ile zaman geçiren çocukların gelişimleri olumsuz etkileniyor.

Çocukarı tatil günlerinde 3T'den uzak tutun

Tatil günlerinde uzun süre telefon, tablet ve televizyon ile zaman geçiren çocukların gelişimleri olumsuz etkileniyor.

Çocukarı tatil günlerinde 3T'den uzak tutun
12 Haziran 2019 - 08:50

Okullar kapandı ve çocuklar artık evde kaldılar. Uzmanlar bu üç aylık süre içerisinde çocukların telefon, tablet ve televizyondan oldukça uzak durması yönünde uyarıyor.

Okulların 3 aylık yaz tatiline girmesiyle birlikte, bir uğraşı kalmayan çocuklar özellikle multimedya sistemleri ile zaman geçirmeye çalışıyor. Çocukların telefon, tablet ve televizyon ile çok fazla uğraşması sonucunda ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor.

Uzmanlar göz bozukluklarından, omurilik rahatsızlıklarına kadar pek çok duruma neden olan bu tür şeylerden ailelerin çocuklarını olabildiğinde uzak tutmasını söylüyor.

İzmir Tıp Fakültesi Çocuk gelişimcisi olan Ayşe Yıldız yaptığı açıklamada " çocuklar tatil günlerinde eskisi gibi çıkıp dışarıda oyun oynamıyorlar. Durum böyle olunca çocuklar internet üzerinden sosyalleşiyorlar. Ülkemizde gözlük kullanım yaşı oldukça düştü. Bunun en büyük sorumlusu telefon, tablet ve televizyon olarak karşımıza çıkıyor. Hastanemize her gün onlarca çocuk göz bozuklukları, sırt ağrısı gibi şikayetlerle başvuruyor. Bu çocuk üzücü bir durum. Burada en büyük iş ailelere düşüyor. Çocuklara zaman geçirmesi için farklı aktiviteler bulmaları gerekiyor. Örneğin belediyelerin ücretsiz düzenlediği yaz okulu etkinlikleri var. Çocuklar yaz tatilini buralarda değerlendirebilir. Dış dünyadan izole bir şekilde görüntülü eşyalarla zaman geçiren çocuklar belirli bir zaman sonra, diğer insanlarla iletişim kuramıyor. Kelime dağarcıkları daraldığı için kalabalık ortamlarda sessiz kalmayı tercih ediyorlar. Diyet uzmanlarının 3 beyazdan uzak durun dediği gibi, bizde çocuklarımızı 3 T'den uzak tutalım diyoruz." Dedi.

 Öte yandan uzmanlar uzun süre telefon, tablet ve televizyon ile uğraşan çocukların beyin motor gelişimlerinin olumsuz etkilendiğini söylüyor. Çocuklar tatil günlerinde kitap okumak, dolaşma gibi aktiviterde bulunmasının onların gelişimleri açısından oldukça önemli olduğunu vurguluyor. Uzmanlara göre bir çocuğun günde en fazla 1 saat telefon veya tablet, 2 saat televizyon izlemesi gerektiğini, bu sürelerin üzerine çıkıldığı durumlarda çocuklar için risk oluşturduğunu belirtiyor.YORUMLAR

  • 0 Yorum