Reklam
Reklam

CHP, Menemen için kararını verdi! Kuraya yine katılmayacaklar

CHP YDK üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, yaptığı açıklamada yarın yapılacak olan kura çekimine katılmayacaklarını açıkladı. Polat açıklamasında "Seçim kayyumu atamışlar. CHP olarak bizim kayyumlara karşı tavrımız belli. Bunu doğru bulmadık. Arkadaşlarımız Meclis toplantısına katılmadı. Kuranın yarın çekilmesine karar verilmiş. Yarın da katılmayacağız" dedi. Yarın yapılacak mecliste 4’te 1 yeterlilik (8 üye) kuranın yapılması için yeterli olacağından tek adaylı olacak seçimde belediye Cumhur İttifakı’na geçecek.

CHP, Menemen için kararını verdi! Kuraya yine katılmayacaklar
12 Ocak 2021 - 16:00

CHP, Menemen için kararını verdi! Kuraya yine katılmayacaklar

İzmir Valiliği'nin olağanüstü toplantı çağrısı sonrası Menemen Belediye Başkanvekilliği seçimi için biraraya gelen Menemen Meclisi'nde çoğunluğu elinde bulunduran Millet İttifakı Grubu'nun boykotu sebebiyle seçim yarına ertelendi. Yarın yapılacak seçimde ise 31 üye sayısının 4'te 1'inin katılımı kura çekimi için yeterli olacak.

"KAYYUMU KABUL ETMİYORUZ"
CHP YDK üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, yaptığı açıklamada yarın yapılacak olan kura çekimine katılmayacaklarını açıkladı.

Egedesonsöz'e konuşan Polat, "Seçim kayyumu atamışlar. CHP olarak bizim kayyumlara karşı tavrımız belli. Bunu doğru bulmadık. Arkadaşlarımız Meclis toplantısına katılmadı. Kuranın yarın çekilmesine karar verilmiş. Yarın da katılmayacağız. Bugün olduğu gibi yarın da oturuma sadece Deniz Karakurt hanımefendi katılacak. Çekilmiş kuranın tekrarını yapmak istiyorlar. Diğer bir deyişle, 100 metre koşusunun son 10 metresini yeniden yapmaya çalışıyorlar. Bu doğru değil. Kayyumu kabul etmiyoruz. AKP kazanıncaya kadar kurayı tekrarlamak istiyorlar."

BOYKOT OLURSA TEK ADAYLI SEÇİM
Yarın yapılacak toplantıda yasa gereği salt çoğunluk yerine 4’te 1 yeterlilik aranacak. 8 üyenin kura çekiminin yeterli olacağı seçimde 15 CHP'li, 10 AK Parti'li, 3 İYİ Partili, 2 MHP'li ve 1 bağımsız üye bulunuyor. Millet İttifakı grubunun boykot kararı alması durumunda tek adaylı olacak seçimde Menemen Belediyesi’nin Cumhur İttifakı’na geçme olasılığı bulunuyor.

Edinilen bilgilere göre CHP’nin boykot adımında geri adım atmayacağı ve meclise bugün olduğu gibi Meclis birinci başkanvekili Mehmet Karabiniş ile Deniz Karakurt’un mecliste yer alabileceği aktarıldı.


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum