Reklam
Reklam
Reklam

Bergama'daki Kurbanlık Vebalı Koyunlar, Menemen'den Geldi iddiası

İzmir'in Bergama ilçesindeki Vebalı Kurbanlık koyunların olduğu anlaşılmasıyla 20 mahallenin karantinaya alınmasına sebep olan vebalı hayvanların sahibi, koyunları Menemen'den aldığını iddia etti.

Bergama'daki Kurbanlık Vebalı Koyunlar, Menemen'den Geldi iddiası
29 Temmuz 2019 - 12:14 - Güncelleme: 20 Aralık 2019 - 23:35
İzmir'in Bergama ilçesine bağlı Yenikent Mahallesi'nde  bulunan küçükbaş hayvanlarda görülen veba şüphesi üzerine ikinci bir emre kadar bölgede  küçükbaş hayvan giriş çıkışı yasaklandı.

 

İzmir'in Menemen ilçesinden Bergama'ya getirilen hayvanlarda ilk olarak veba hastalığının görüldüğünü öne süren besicinin durumu yetkililere bildirmesi üzerine Yenikent Mahallesi başta olmak üzere toplamda 20 mahallede küçükbaş hayvanlar karantinaya alındı.KENDİ KENDİLERİNİ İHBAR ETTİLER


Bergama ilçesine bağlı  Yenikent Mahallesi'nde yaşayan Şerif Duymaz, kendisine ait koyun sürüsünde veba hastalığından şüphelenmesi üzerine kendi kendilerini yetkililere ihbar ederek, durumu bildirdiler. Bunun üzerine  harekete geçen Bergama İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri  veba şüphesi bulunan küçükbaş  hayvanlardan  örnek alarak teste gönderdi. Yenikent başta olmak üzere etrafında bulunan Kurfallı, Aşağıkırıklar, Tekkedere, Bozköy, Bozyerler, Cevaplı, Çallıbahçe, Çamköy, Eğrigöl, Karahıdırlı, Sarıdere, Narlıca, Ovacık, Örlemiş, Pınarköy, Sağancı, Süleymanlı, Tepeköy ve Zeytindağ Mahalleleri'nde ikinci bir emre kadar küçükbaş hayvan giriş çıkışları yasaklandı.

 

MENEMEN'DEN ALINAN  HAYVANLAR VEBALI ÇIKTI


Yaklaşık 100 adet hayvanından 25 kadarının telef olduğunu ve kurbanlıkları Menemen'den aldığını iddia eden Şerif Duymaz, "Menemen'den aldığım 30 adet küçükbaş hayvanı satın alıp  getirmemin ardından bir hafta içinde bu hayvanlarda hastalık belirtisi gözlemlendi. Ardından diğer hayvanlarıma bulaşması sonucu 25 adet küçükbaş hayvanım telef oldu ve diğerlerine de hastalık bulaştı. Olayı Bergama İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne bildirdim. Hayvanlarım karantinaya alındı, ilçe tarımdan haber bekliyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyorum. Ölen hayvanları dahi kendi imkanlarımla gömdüm. Bayram arifesi böyle bir olay yaşanması çok üzücü. Zararım çok büyük "dedi.  Kurban bayramına kıssa bir süre kala mağdur olduklarını dile getiren besiciler, yetkililere çağrıda bulunarak yetkililerin konuyla ilgili açıklama yapması gerektiğini belirttiler ve bu soruna acilen çözüm bulunması için yetkililerden yardım istediler.

MENEMEN’DEN AÇIKLAMA YOK


Bergama’lı besici hayvanları Menemen’de yol üstünde bir satıcıdan aldığını ileri sürerek, Menemen’den gelen hayvanlarda veba olduğunu söyledi. Menemen'de ise konu ile alakalı yetkililerden henüz bir açıklama yapılmadı. Araştırılıp araştırılmadığı belirsizliğini koruyor.Derya Varol Mercan / Bergama

 


Reklam
Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • murat
    2 yıl önce
    Nasıl ya kimse açıklama yapmaz. Yokmu bu Menemen'in Mülki idari amiri, biri çıksın var yada yok desin bizde koyun satıyoruz. bizde istemeyiz böyle hayvan satmak eğerki bizde varsa tespit edilsin gereken yapılsın sonuçta kim ister böyle bir şeyi. Biri çıksın konuşsun çocuk oyuncağımı bu. belediye başkanı konuşsun kaymakam konuşsun ilçe tarım konuşsun oda başkanı konuşsun chp akp mhp konuşsun sahipsiz mi bu menemen.