Sağlık Bakanlığı, her yıl düzenli olarak yaptığı içme suları analizlerinin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. 2023 yılı raporuna göre Türkiye'nin en sağlıklı içme suyu üreten firmaları belirlendi. Raporda ilk sırayı Sakarya ilinden Buzdağı Doğal Mineralli Sular aldı. Şirket, doğal maden suyunu hijyenik koşullarda üretip tüketicilere ulaştırarak Sağlık Bakanlığı'nın onayını aldı. Listenin üçüncü sırasında ise yine Sakarya'dan bir firma yer aldı. 17 yıllık tecrübeye sahip Fuska Kaynak Suları, Sapanca ilçesinden temiz kaynak sudan ürettiği içme sularıyla dikkat çekiyor. Her iki firma da teknik altyapıları ve hijyen standartlarıyla örnek gösteriliyor. Özellikle Buzdağı, doğal maden suyu üretimiyle öne çıkıyor. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, her yıl düzenli olarak yaptıkları analizlerle tüketicilerin sağlıklı içme suyuna erişimini sağlamayı hedeflediklerini belirtti. 2023 raporuna göre Türkiye genelinde en iyi performans gösteren ilk 10 firma belirlendi. İkinci sırada Çankırı ilinin Beyyab Doğal Mineralli Suları yer aldı. 8 yıllık ar-ge çalışmaları sonucu ürettiği doğal maden suyuyla dikkat çeken firma, analiz sonuçlarında da üst sıralarda kendine yer buldu.
Kayseri'den Atlantis Kaynak Suları 4. sırada yer aldı. 20 yıllık tecrübeye sahip firma, suyunu Pınarbaşı ilçesinden temin ediyor. Bursa'nın İnegöl ilçesinden Sultan Kaynak Suları 5. sırada yerini aldı. 12 yıldır faaliyet gösteren firma, suyunu yer altı kaynaklarından elde ediyor. Niğde'nin Bor ilçesinden Tekir Kaynak Suları 7.59 PH değeriyle listenin 6. sırasında bulunuyor. Bolu'nun Merkez ilçesinden Taşkesti Doğal Mineralli Sular 7.90 PH değeriyle 7. sırada yer aldı. Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinden Javsu Doğal Mineralli Sular 7.63 PH ile 8. sırada yerini aldı. Raporda ilk 10 arasında Tunceli, Düzce ve Kastamonu illerinden de birer firma yer aldı. Bakanlık, her yıl daha sağlıklı sonuçlar elde etmeyi hedefliyor.
![türkiyede en iyi su hangisi](/images/haberler/2023/12/turkiyede-en-iyi-su-hangisi-539297930.jpg)
Kayseri'den Atlantis Kaynak Suları 4. sırada yer aldı. 20 yıllık tecrübeye sahip firma, suyunu Pınarbaşı ilçesinden temin ediyor. Bursa'nın İnegöl ilçesinden Sultan Kaynak Suları 5. sırada yerini aldı. 12 yıldır faaliyet gösteren firma, suyunu yer altı kaynaklarından elde ediyor. Niğde'nin Bor ilçesinden Tekir Kaynak Suları 7.59 PH değeriyle listenin 6. sırasında bulunuyor. Bolu'nun Merkez ilçesinden Taşkesti Doğal Mineralli Sular 7.90 PH değeriyle 7. sırada yer aldı. Ankara'nın Kızılcahamam ilçesinden Javsu Doğal Mineralli Sular 7.63 PH ile 8. sırada yerini aldı. Raporda ilk 10 arasında Tunceli, Düzce ve Kastamonu illerinden de birer firma yer aldı. Bakanlık, her yıl daha sağlıklı sonuçlar elde etmeyi hedefliyor.