Reklam

Arif Metin Karagöl; İzmir'in En Değerli Toprağı Menemen Ovası

Menemen Ziraat Odası Başkanı Arif Metin Karagöl, Menemen'in toprak verimliliğini ve genel değerlendirmesini yaptı.

Arif Metin Karagöl; İzmir'in En Değerli Toprağı Menemen Ovası

Menemen Ziraat Odası Başkanı Arif Metin Karagöl, Menemen'in toprak verimliliğini ve genel değerlendirmesini yaptı.

Arif Metin Karagöl; İzmir'in En Değerli Toprağı Menemen Ovası
29 Haziran 2019 - 17:16

Arif Metin Karagöl; İzmir’in En Değerli Toprağı Menemen Ovası

Menemen Ziraat Odası Başkanı Arif Metin Karagöl,, Menemen ovasının verimliliği ve ülke ekonomisine sağladığı katkıların değerlendirmesini yaptı, Menemen ovası için yapılacak yatırımlar hakkında bilgi verirken, aynı zamanda Gediz nehrinin ve toprak kalitesini nasıl koruma altına alınacağını anlattı.

Belediye İle Ortak Çalışma “ Üreticiden Halka “

Ziraat Odası Başkanı  Arif Metin Karagöl, seçimlerden öncede başkan adaylarının ortak bir proje ile çalışmak istediklerini ve fikir alışverişinde bulunulduğunu dile getirdi. Menemen Belediyesiyle ortak çalışma içerisinde olduklarından bahseden Karagöl daha önce İzmir Büyükşehir Belediyesi bu tarz projelerin hayata geçirilmesini arzu ediyordu.  Şimdi bu çalışmayı Köylünün üreterek Belediye destekli satışı hayata geçireceğiz ve destekleyeceğiz dedi.

Tarımsal SİT

Tarımsal SİT kalkmıyor, devlet kamu yararına adına bizim bölgede yumuşak davranabiliyor. Tarım alanlarını korumak için ilk başvuruyu biz yaptık.  Menemen ovası büyük ovalardan bir tanesiydi, ilan edilmiyordu yaptığımız çalışmalarla ilan edilmesini sağladık. Menemen Ovası Tarımsal Sit alanından çıkamaz.

İzmir’in En Büyük Pamuk Üreticisiyiz

Menemen’in büyük bir potansiyeli olduğun bahseden Karagöl, “ Menemen’de pamuk ekimi yaptığımız 110 bin dönüm arazimiz var. Hasat ettiğimiz 56 bin ton pamuğumuzun 50 bin ’ine destek alabildik. Denize yakın olan alanlarımız var oralarda pamuk daha verimli oluyor, buğday da dikiliyor ama genel olarak baktığımızda pamuk dikiyoruz. Pamuğun kilosu şuan desteklemeler ile beraber 5 TL’yi buluyor. Gediz kıyılarında kurutmalık üzüm yetiştiriyoruz, yüzde 90’ı ihracata gidiyor, domates, ıspanak, meyve ve sebze Türkiye pazarına gider. Gittiğimiz konferanslarda anlatıyoruz bu kadar güçlü tarım potansiyeline sahip olduğumuza şaşırıyorlar. En fazla pamuğun ekildiği ve prim aldığı ilçeyiz, 70 pamuk makinemiz ile hiç el değmeden toplanıyor. 110 traktörümüz var uydudan dümenli sistem ile donatılmış.  Ayrıca odamızda eğitimlerimiz oluyor” dedi.

 

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum