Bu meyvenin tanesi 2.5 TL'den satılıyor! Ülkede üretimi bol! Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.
'Dut hasadımız Ocak ayı 5. günü itibariyle başladı. Bu üç oldu. Artan maliyetler sebebiyle 5 sene önce karadut üretimine başladık. Çok hassas meyve, toplarken ezilmemesi gerekiyor. Yurt içinde İstanbul, Ankara, yurt dışında Irak, Libya, Mısır, Katar'a gönderiyoruz. 130 TL'den başladık. Tanesi 2.5 TL'ye denk geliyor. Dış devletler aşk meyvesi diyormuş. Şu an talep çok, satışta sıkıntımız yok. Hasat ve talepten mutluyuz. Tamamen doğal, organik yollarla yetişiyor. İsteyen herkese tavsiye ederiz.' Üreticilerden Arzu Kaçmaz da karadut hasadına başladıklarını, küçük paketlerin içinde 35-40 tane olduğunu, dutta ilk hasat olduğunu ve fiyatlardan da çok memnun olduklarını, satış sıkıntısı yaşamadıklarını söyledi.
AŞK MEYVESİ
Silifke'de havaların sıcak olmasıyla birlikte Şubat ayı ortalarında karadut hasadı yapıldı. Ancak bu durum bu sene 1 ay erken başlamış oldu. İlk hasatta kilosu 130 TL'ye satılan karadut hasat artmasıyla birlikte kilosu 90 TL'ye kadar azaldı. Karadut paketlendikten sonra Irak, Libya, Mısır, Katar'a ihraç ediliyor. Seralarda günlük 100 kilo ürün hasadı yapılıyor. Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun bin dekarlık alanda açık ve kapalı alanlarda dut yetiştirildiğini söyledi ve şu açıklamaları yaptı; 'Çiftçimizden 80-100 TL'den alınıyor. Dekardan 2.5 ton toplam 25 bin ton üretim yapılıyor. Yoğun işçilik gerekiyor. ailesi kalabalık olan, kendisi toplayan para kazanıyor.' Halise Sarıçalık ise domates ve çileğe alternatif olması için karadut üretimi yapmaya başladıklarını söyledi ve şu açıklamaları yaptı;![karadut hasadı başladı](/images/haberler/2024/02/karadut-hasadi-basladi-61433549.jpg)
'Dut hasadımız Ocak ayı 5. günü itibariyle başladı. Bu üç oldu. Artan maliyetler sebebiyle 5 sene önce karadut üretimine başladık. Çok hassas meyve, toplarken ezilmemesi gerekiyor. Yurt içinde İstanbul, Ankara, yurt dışında Irak, Libya, Mısır, Katar'a gönderiyoruz. 130 TL'den başladık. Tanesi 2.5 TL'ye denk geliyor. Dış devletler aşk meyvesi diyormuş. Şu an talep çok, satışta sıkıntımız yok. Hasat ve talepten mutluyuz. Tamamen doğal, organik yollarla yetişiyor. İsteyen herkese tavsiye ederiz.' Üreticilerden Arzu Kaçmaz da karadut hasadına başladıklarını, küçük paketlerin içinde 35-40 tane olduğunu, dutta ilk hasat olduğunu ve fiyatlardan da çok memnun olduklarını, satış sıkıntısı yaşamadıklarını söyledi.