Gelişen Araç Teknolojisi
Hüseyin Şentürk

Hüseyin Şentürk

Gelişen Araç Teknolojisi

01 Mart 2019 - 03:53

Gelişen Araç Teknolojisi               

Yazımızda ilk deneyimlediğimiz konu ne yazacağımıza karar vermek oldu. Araçlar hakkındaki uzmanlığımızı eğitimle bilgilerimiz ile harmanlayıp tecrübelimizle pekiştirerek bilimsel ve eleştirel yaklaşımlar ekleyip sonlandıracağız.
                Çocukluğumuzun hayalleri olan Kara şimşekle büyümemizin verdiği heyecanı unutmak mümkün değildir, ama ozaman hayal olan her şey günümüzde kullandığımız araçlarda artık mevcut. Araçların kapısının otomatik açılmasından tutun da navigasyonda yer belirttikten sonra otonom bir şekilde yolculuk yapmaya kadar gelişmiş olan bu hayal dünyası nereye gidecektir diye sormadan edemeyeceğiz.

                Günüzde yapılan çalışmaların birçok karayolundaki ulaşım kapasitesi doymak üzere olduğunu belirtmektedir. Hem hızlı hem de yeni bir sektör olan uçan taksiler için tüm şirketler AR-GE çalışmalarına yön vermiş durumda, peki bunlar için yapılan çalışmalarda Elektrik mi yoksa Petrol türevi olan yakıtlarımı kullanılacak derseniz. Çalışmaları incelemeye devam etmemiz gerekecek.

                Petrol türevi yakıtların dünyadaki stokların azalmasıyla birlikte her geçen gün artan elektrikli motorların uçaklarda kullanılması düşünülmektedir. Peki ya pil durumları ne olacak derseniz işte AR-GE çalışanlarının yoğunlaştıkları konular burasıdır. Birçok otomotiv şirketinde yapılan çalışmalarla Elektrikli araçların menzili 300km ile 500km arasındadır. Normal kullanım için şimdilik uygun olan bu menziller uçaklar için yeterli değildir.

                Elektrikli otomobillerde kullanınlar pil türleri lituim-iyon pillerin yerine uçaklarda kullanmak üzere katı hal pilleri üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Lituim-iyon pillerin dezavantajlarına karşılık katı hal  hücrelerinde sıvıya yer vermediği için daha az yalıtım katmanına sahip olan bu piller daha küçük ve daha hafif tasarlanabiliyor. Yani önümüzdeki yıllarda elektrikli araçların kullanımın artması pil teknolojilerinin gelişmesine bağlı olduğu ortadır.
Hüseyin Şentürk.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum