Reklam

Türkiye'nin Tek Kadın Kanun Yapım Ustası İzmir'de

İzmir'de yaşayan Burçin Bayar Babaoğlu (33), Türkiye'nin tek kadın " Kanun " yapım ustası olarak dikkatleri çekiyor.

Türkiye'nin Tek Kadın Kanun Yapım Ustası İzmir'de

İzmir'de yaşayan Burçin Bayar Babaoğlu (33), Türkiye'nin tek kadın " Kanun " yapım ustası olarak dikkatleri çekiyor.

Türkiye'nin Tek Kadın Kanun Yapım Ustası İzmir'de
29 Mayıs 2019 - 16:53

                    Sanatı yaşatmaya önem veren Burçin Bayar Babaoğlu( 33), eskiyen her şeyi sanata dönüştürme işiyle uğraşıyor. Kendine özel bir atalyösü olan Babaoğlu,burada eskiyen ve kullanılmayan enstrümanları tamir için uğraşıyor. Kıyıda köşede unutulan ve bir daha çıkarılmayan Kanun gibi sanatsal olan şeyleri,atalyösüne alarak elden geçiriyor.Aynı zamanda geri dönümüşü olan malzemelerden ise yeni enstrümanlar yapıyor. İzmir Karşıyaka'da yaşayan Babaoğlu,ilerleyen zamanlarda sanatsal anlamda çok etkin bir şekilde rol almak içinde yoğun çalışmalar yapıyor.
                                  Kimseyi Dinlemeden İşine Odaklandı
Ege Üniversitesi " Çalgı Yapımı Bölümü " mezunu olan Burçin Bayar Babaoğlu,zamanına kendisine engel olmak isteyen çok fazla kişinin olduğunu belirtti. Hatta kendisine " Marangoz mu? " olacaksın söylemleri bile edilmiş. Ama o asla pes etmeden,kimseye kulak dahi asmadan sadece bu işe odaklanmış. Şimdi ise Türkiye'nin ilk kadın kanun ve diğer çalgı yapım ustası olarak dikkat çekiyor. Bir kadın olarak,dier hem cinslerine de ilham olduğu için çok mutlu. Zamanla minyatür eserler yapmaya da başlayan Bayar,ayrıc güzel sesiyle çevresinde kendisini dinleyenleri etkilemeyi başarıyor.
                                 Hiç Bir Kadın Hayalleirnden Vazgeçmesin
Kendine bu yolda çok engel çıktığını ama boyun eğmediğini söyleyen Bayar, " Hiç bir kadın hayalinden vazgeçmesin. Tam tersine hayallerini gerçek yapması için,onların üzerine gitsin. Mezun olduktan sonra kendi atalyömü açtım ve şuanda bu işi yapan tek kadın benim. İşimi severek yapıyorum. Hep müzisyen olmak istedim. Ancak atalyö sonrası fikirlerim tamamen değişti. " 
                                   Kanun Yapımı 2.5 Ayımı Alıyor
Kanun yapımında özel istekleri ele alan Bayar, " Çok özel malzemeler kullanmaya dikkat ediyorum. Özel kesim ağaç ve bazen ıhlamur ağaçları kullanıyorum. Bunları işlemesi ve Kanun için hazır gele gelmesi baya zamanımı alıyor. Çünkü tüm detayları atlamadan,özverili bir şekilde yapıyorum. " Bayar, bu sektörü İzmir'de ve sonrasında Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde geliştirmeye çalışacak. 
                                  


YORUMLAR

  • 0 Yorum