Selma Bozyaka "Hepatitte Kontrol Hayat Kurtarır"

Hepatit Haftası nedeniyle bir konferans veren İzmir Bozyaka devlet hastanesi dokturu Selma Bozyaka çok önemli bilgiler verdi.

Selma Bozyaka "Hepatitte Kontrol Hayat Kurtarır"

Hepatit Haftası nedeniyle bir konferans veren İzmir Bozyaka devlet hastanesi dokturu Selma Bozyaka çok önemli bilgiler verdi.

Selma Bozyaka
26 Temmuz 2019 - 15:08

Hepatit Haftası nedeniyle bir konferans veren Doç. Dr. Selma Tosun, hepatit hastalığının ilerlemesi durumunda çok ciddi sonuçlar doğurabileceğini söyleyerek mutlaka kontrole gitmenin gerektiğini söyledi.

Her yıl 28 Temmuz'da kutlanan Dünya Hepatit Günü nedeniyle İzmir Bozyaka Eğitim ve araştırma hastanesi enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji kliniği ve erişkin aşı derneği başkanı Doç Dr. Selma Tosun, görev yaptığı hastane de hepatit hastalığı ile ilgili bir konferans verdi.

Tosun " Hepatit bir çok yolla bulaşabilen ve tedavi edilmezse sonucu ölümle sonuçlanan bir hastalıktır. Hepatit hastalarının bazıları sadece taşıyıcıdır. Bu sebeple hastalık hiç bir belirti vermez ve rutin kontroller sırasında çıkar. Bu sebeple herkesin mutlaka 6 ayda bir kan testi yaptırması gerekir. Böylelikle hastalığa yakalanan bireylerin erken teşhis ve tedavisi mümkün olabilir. Hepatit hastalığı hakkında önemli bilgiler veren Doç. Dr. Tosun, "Hepatit hastalığını yalnızca B’den ibaret olarak düşünmemek gerekiyor. Hepatit B farkına varılmadan geçiriliyor. Bu yüzden kişiler hiç bilmeden bu hastalığı geçirip taşıyıcı kalmış olabiliyor. Yıllar sonra kan bağışında, gebelikte veya ameliyat olacakları zaman yapılan tetkikler sırasında ortaya çıkıyor. Haliyle bundan haberi olmayan vatandaşlar şaşırıyor. Bu mikrobun vücutta olmasının çok fazla etkisi var. Çok sinsice ilerleyip karaciğeri ve diğer organları iflas ettirebiliyor. Bunun yanı sıra siroz ve kansere bile yol açabiliyor. Oysa ki bu durumdan aşıyla korunmak oldukça kolay ve mümkün. Üstelik 1998 yılından bu yana tüm yeni doğan bebeklere bu aşı ücretsiz olarak yapılıyor” dedi. 


Birçok yolla bulaşıyor 

Hepatitin birçok farklı yolla bulaştığının altını çizen Doç. Dr. Selma Tosun, “Hepatit C hastalığı, tedaviden sonra tümüyle vücuttan mikrobu atılır bir hale geldi. Maalesef insanlar bunu bilmediği için hem o mikroplarla yaşamaya hem de bu mikrobu başkalarına bulaştırmaya devam ediyorlar. Hepatit B ve hepatit C kan yoluyla bulaşıyor. Kızılay’ın teknolojik tetkikleriyle kan nakillerinde bulaşma oranı artık sıfıra yakın; ancak hepatitli biriyle açık yaranız varken temasta bulunursanız veya cinsel ilişkiye girerseniz yine bulaşabiliyor. Annenin hepatitli olması durumunda da çocuğa buluşma oranı oldukça yüksek” ifadelerini kullandı. YORUMLAR

  • 0 Yorum