Reklam

Polonya Egeli Balıkçıların İştahını Kabartıyor

38 milyonluk nüfusuyla yılda 2.5 milyar dolarlık su ürünleri ithalatı yapan Polonya pazarı Egeli balıkçıların iştahını kabarttı.

Polonya Egeli Balıkçıların İştahını Kabartıyor

38 milyonluk nüfusuyla yılda 2.5 milyar dolarlık su ürünleri ithalatı yapan Polonya pazarı Egeli balıkçıların iştahını kabarttı.

Polonya Egeli Balıkçıların İştahını Kabartıyor
31 Mayıs 2019 - 11:33

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, Türkiye'nin 1 milyar dolar olan su ürünleri ve mamulleri ihracatını 1.5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Bu sebeple Polonya'da düzenlenen Polfish fuarına katılan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, Ege sularından çıkan balıklar ve özellikleri hakkında Polonya halkına bilgi veriyor. Türkiye'de çıkan balıkların Dünya'da başka hiç bir yerde bu kadar kaliteli olmadığını altı çiziliyor. 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı  Bedri Girit " Polonya 2.5 milyar dolarlık su ürünleri ithalatıyla, Türkiye su ürünleri ihracat pazarının büyüme kaydedebileceği bir yer. Polonya'da kendimizi ne kadar gösterebilirsek, Rusya, Almanya, Litvanya gibi ülkelerin pazarlarında da daha fazla yer almaya başlayabiliriz. Ülkemiz şuanda 1 milyar dolar civarlarında su ürünleri ihraç ediyor. biz bu ihracat payını 1.5 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz.  Polonya'ya geçtiğimiz yıl 6.3 milyon dolarlık su ürünleri ihraç ettik, Polonya ve Türkiye arasındaki en fazla ihraç rakamı ise 2014 yılında ki 14 milyon dolarlık satış. Bizim ilk hedefimizin 2014 yılını geçmek ardından da 2023 yılına kadar ki süre içerisinde 50 milyon dolarlık bir ihracat rakamını yakalamak olacak. Bu rakamı yakaladıktan sonra daha da artırmak için elimizden geleni yapacağız. Bugün burada Ege denizinin bulunmaz nimetlerini Polonyalılar için sergiliyoruz. Polonya vatandaşları Türkiye’nin su ürünleri çeşitliliğinin ne kadar fazla olduğunun farkına vardı. Umuyorum ki satışlar bugünden itibaren artmaya başlayacaktır.” Şeklinde konuştu.

 Polfish fuarında Türkiye'yi Fuarda Türkiye'yi Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Melih İşliel ,Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan temsil etti.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum