Reklam
Reklam

ÖSYM sorularının nasıl çalındığı belli oldu

Ankara'da görülen ÖSYM sorularının çalınması davasında hakim karşısına çıkarılan sanık, ÖSYM'de soruların nasıl çalındığıyla ilgili mahkeme heyetine bilgi verdi.

ÖSYM sorularının nasıl çalındığı belli oldu
01 Haziran 2019 - 08:11

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'nün Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi soruşturmasında mahkemeye ifade veren  S.Ç ÖSYM üzerindeki tüm sorulara Dönemim ÖSYM başkanı Ali Demir'in bilgisi dahilinde erişildiğini anlattı.S.Ç verdiği ifadede " 2010 ile 2016 yılları arasında ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda kopyaların tek olması gerekirken birden fazla olduğu belliydi. Bu durumdan Ali Demir'in de haberi vardı. Sınav sorularının bulunduğu kırmızı alan diye tabir edilen bir yer vardı. Bu alana ÖSYM başkanı Ali Demir'in ve onun seçtiği kişiliern bildiği bir administratör şifresi ile girilebiliyordu. Şifreyi bilen herkes bu alana girebilirdi. Bu alana girebilecek kişiler karşılıklı güven esasına dayalı seçiliyordu. Ancak bu giren kişileri kontrol eden bir mekanizma bulunmuyordu. "Dedi.

S.Ç konuşmasına ÖSYM davasında delillerin nasıl yok edildiğini de anlattı. " Tutuklu Sanık Muhammet Emin Akçelik 2015 yılında ÖSYM içerisindeki tüm bilgisayarlara format attı. Bu sayede tüm veriler geri kurtarılamaz şekilde kayboldu." Dedi.ÖSYM kopya davasında 10 tutuklu sanıkla devam ediliyor.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum