Reklam
Reklam

Menemen'de yeni tartışma Başkan Vekilliği seçimi mahkemelik oluyor

Menemen Belediyesi’nde yapılan ve CHP’li aday Deniz Karakurt’un kura ile kazanması ile sonuçlanan başkanvekili seçimin AK Parti ve MHP hukuki itiraz süreci başlatma kararı aldı.

Menemen'de yeni tartışma Başkan Vekilliği seçimi mahkemelik oluyor
01 Aralık 2020 - 21:04

Menemen’de yeni tartışma! Seçim mahkemelik oluyor

Menemen Belediyesi’nde yapılan ve CHP’li aday Deniz Karakurt’un kura ile kazanması ile sonuçlanan başkanvekili seçimin AK Parti ve MHP hukuki itiraz süreci başlatma kararı aldı.

Serdar Aksoy’un tutuklanarak görevden el çektirilmesinin ardından bugün yapılan Menemen Belediyesi Başkanvekilliği Seçimi, 4. Turda eşitliğin sağlanmaması sebebiyle kura sonucu belirlenmişti.

Çekilen kurada belediye başkanvekilliğini CHP’li Deniz Karakurt kazanmasının ardından Cumhur İttifakı Grubu (MHP-AK Parti) seçime itiraz etme kararı aldı.

HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI
Cumhur İttifakı bileşenleri, belediye meclisinde seçim yapılırken meclis başkanının seçime ara vermesi ve kuranın şeffaf faunusta değil siyah torbada çekilmesi şartının ihlal edilmesi gerekçesiyle seçimde yapılan idari işlemin yürütmesinin durdurulması talebiyle mahkemeye başvurma kararı aldı. Hazırlıkları tamamlayan AK Parti ve MHP yarın resmen seçime itiraz edecek.

OYLAMA USULLERİ YASASI NE DİYOR?
Madde 13 — Mecliste oylama usulleri gizli, işaretle ve açık oylama olmak üzere üç türlüdür. Üyeler oylarını bizzat kullanırlar. Ancak, gizli oy kullanmaya fiziki bakımdan engelli olanlar tayin edecekleri kişiler eliyle oy kullanabilirler.

a) Gizli oylama : Meclis üyelerinin oy pusulasına seçeceği kişi veya kişilerin adlarını ya da bir teklif hakkında, kabul, çekimser veya ret yazıp tanıtıcı hiçbir işaret koymadan sandığa atmasıdır.

Gizli oylamalarda kullanılacak oy pusulalarızarfla birlikte başkanlıkça mühürlü şekilde düzenlenir. Oylama bittikten sonra katip üyeler tarafından sandıktan çıkan zarflar sayılır ve üye sayısından fazla olmadığı tespit edildikten sonra açılır. Oy pusulaları sayıldıktan sonra, başkanlık divanı tarafından
sonuç açıklanır. Oylarda eşitlik halinde oylama bir defa daha tekrarlanır; yine eşitlik olursa meclis başkanınca kuraya başvurulur. Kura çekimi, birbirinin aynı olan ve üzerinde adlar yazılı bulunan kağıtlar bir torbaya konularak meclis başkanı tarafından çekilmek suretiyle yapılır. Torbadan çekilen isim kazanmış olur.

Başkanlık divanı, encümen üyeliği ve denetim komisyonu üyeliği seçimleri gizli oylama ile yapılır. Başka konularda da meclis kararı ile gizli oylama yapılabilir.

b) İşaretle oylama: Meclis üyesinin elini yukarı kaldırarak veya ayağa kalkarak kabul,çekimser veya ret şeklinde oyunu açıklamasıdır. İşaretle oylamada oyları tespit etmek başkanlık divanına aittir. Çoğunluk olup olmadığı hususunda tereddüt olursa, bir defa daha oylama yapılır. Tereddüt giderilemediği takdirde ad okunmak suretiyle açık oylamaya başvurulur.

c) Açık oylama: Üzerinde üyelerin ad ve soyadları yazılı oy pusulalarının sandığa atılması veya varsa elektronik oylama mekanizmasının çalıştırılması ya da üyelerin adlarının okunması üzerine,adı okunan üyenin ayağa kalkarak kabul,çekimser veya ret demesisuretiyle yapılan oylamadır.

Sandık kullanılarak yapılan oylamada, sandık katip üyeler tarafından meclis önünde açılır. Oy pusulaları sayılır ve oy çeşitleri tutanağa ayrı ayrı geçirildikten sonra başkanlık divanı tarafından sonuç açıklanır. İşaretle ve açık oylamalarda eşitlik olması halinde, başkanın kullandığı oy yönünde çoğunluk sağlanmış sayılır


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum