Reklam
Reklam

Menemen Ceza İnfaz Kurumu Fidan Dikimi Etkinliği

Orman haftası ve ağaç bayramı nedeni ile Hatundere Mahallesindeki Menemen R Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda 1000 adet zeytin fidanı dikimi yapıldı.

Menemen Ceza İnfaz Kurumu Fidan Dikimi Etkinliği
21 Mart 2019 - 23:11 - Güncelleme: 22 Mart 2019 - 11:13

Menemen Açık Ceza İnfaz Kurumunda Ağaç Dikim Etkinliği Düzenlendi


Orman haftası ve ağaç bayramı nedeni ile Hatundere Mahallesindeki Menemen R Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumunda 1000 adet zeytin fidanı dikimi yapıldı. Ayrıca Menemen Adalet Ormanı oluşturulabilmesi için Hatundere-Türkelli mahallelerinde fidan dikim çalışmaları da devam etmektedir.Düzenlenen fidan dikim etkinliğine; İzmir Cumhuriyet Başsavcısı vekili Mustafa Gümüş, Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak, 57. Topçu Tugayı Komutan Yardımcısı Topçu Albay İbrahim Ethem Çağcı, Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu,  Kuzey Ceza İnfaz Kurumlarından sorumlu Cumhuriyet Savcısı Murat Kayançiçek, Güney Ceza İnfaz Kurumlarından Cumhuriyet Savcısı Cihan Yıldız, hakim ve savcılar, kamu kurumları daire amirleri, Ceza İnfaz Kurumu Müdürleri, hükümlüler ve personeller katıldı. Etkinlikte konuşma yapan Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu “ Ceza İnfaz Kurumlarına tutuklanarak veya hüküm giyerek gelen mahpuslara belirli eğitim, öğretim ve meslek bilgileri verip nedamet duyguları geliştirerek topluma kazandırmak ve onları topluma yararlı birer birey olarak tekrar göndermek temel amaçtır.Hükümlü ve tutukluların doğru davranış tutum ve alışkanlıkları benimseyerek yeniden suç işlemelerini önleyecek ahlaki değerler kazanmalarını sağlamak, kurum hayatını normal hayata yakınlaştırarak, bu kişilerin salıverilmelerinden sonra topluma uyumlarını kolaylaştırmak ve dış olaylara, tahriklere karşı sabırlı, dayanaklı ve soğukkanlı hale getirmek Ceza İnfaz Kurumlarının hedefleri arasındadır.

Menemen R Tipi Kapalı ve Açık Ceza infaz kurumu ülkemizin 2. Rehabilitasyon tipi ceza infaz kurumudur. Rehabilitasyon merkezi aynı zamanda hükümlü ve tutukluların doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle oluşan kalıcı veya geçici yetersizliklerin, kaybedilmiş, bazende limitlenmiş olan fonksiyonel kapasitesinin belirlenerek tedavi edilmesi, psikolojik, sosyal ve mesleki açıdan da desteklenerek günlük yaşamda bağımsız duruma gelmesini sağlamaktadır.Ceza İnfaz Kurumlarımız gibi Rehabilitasyon merkezimizde bütünüyle hükümlü ve tutukluların ihtiyaç ve taleplerinin en uygun şekilde karşılanması için dizayn edilmiş, oda ve ortak kullanım alanlarında günlük yaşam ile ilgili olarak ihtiyaç duyulan tüm yaşam gereçleri ve malzemeleri itina ile seçilerek hasta hükümlü ve tutukluların hayatlarına idame etmeleri yönünde en uygun olan şartlarda hazırlanmıştır. Menemen Ceza İnfaz Kurumları arazisine 1000 adet zeytin fidanı dikimi için katlıda bulunanlara ve programa katılanlara teşekkür ederim” dedi.Sonrasında Konuşma yapan Ceza İnfaz Kurumu Müdür Metin Erkılıç “187.600 m2 alan üzerinde faaliyetine devam eden Menemen Ceza İnfaz Kurumları 2015 yılında faaliyete geçmiş olup yaklaşık 2000 hükümlü ve tutukluyu barındırmaktadır.  Hükümlü ve tutukluların doğru davranış, tutum ve alışkanlıkları benimseyerek, yeniden suç işlemelerini önleyecek ahlaki değerler kazanmalarını sağlamak, kurum hayatını normal hayata yakınlaştırarak, bu kişilerin salıverilmelerinden sonra topluma uyumlarını kolaylaştırmak ve dış olaylara, tahriklere karşı sabırlı, dayanıklı ve soğukkanlı hale getirmek Ceza İnfaz Kurumlarının hedefleri arasındadır.

Mevzuata uygun olarak hükümlü ve tutukluların rehabilitasyonu ve yeniden topluma kazandırılması için oluşturulan Menemen R Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu müdürlüğünde 17 iş kolunda 150 hükümlü çalıştırılmaktadır.İMC markasıyla unlu mamuller alanında 38 farklı ürünü ile İzmir ve Manisa ilindeki tüm Ceza İnfaz Kurumlarına, kuru pasta ile ülkemizdeki tüm kurumlara ürün satışı yapılmaktadır. Alanında uzman sürekli işçi kadrosunda usta, 2 usta öğretici, 4 memur ile 50 hükümlünün çalıştığı unlu mamuller üretim tesisinde OHSAS 18001:2014 ve İSO 22000:2005’e uygun üretim yapılmaktadır.

Menemen Adalet Ormanı Projesi


Kurumumuz dışında Menemen adliye kafeteryası işletilmektedir. Ayrıca temizlik iş kolumuzda İzmir Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanlığı ile yapılan protokol kapsamında 45 hükümlü çalıştırılmaktadır. Menemen Ceza İnfaz Kurumları arazisine 1000 adet zeytin fidanı dikimi yapılmıştır.

Menemen Adalet Ormanı oluşturulması için Hatundere-Türkelli mahallelerinde bulunan Dumanlı dağ mevkiindeki 100.000 M2 araziye 5000 fidan dikmek için çalışmalar devam etmektedir.

Tarım iş kolunda çilek yetiştiriciliği, seracılık ve arıcılık faaliyetleri için çalışmalar sürdürülmektedir” dedi.

Hükümlüler Ağaç Dikti


Konuşmaların ardından mahkumlar tarafından Saz çalınarak türküler söylendi ve öncesinden belirlenen Ceza Evi bölgesi içerisinde bulunan alana çukur kazılarak ağaç dikimleri ve ağaçların can suları verildi.  Dikilen ağaçların yerini kaybetmek istemeyen mahkumlar sonrasında da ilgilenebilmek için işaretler bıraktılar.

 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum