Reklam
Reklam

İzmirli Genç Silikon vadisine davet edildi

İzmir Çakabey okullarında 11. sınıfta bulunan Tuan Dolmen isimli öğrenci projesi nedeniyle Slikon Vadisine davet edildi.

İzmirli Genç Silikon vadisine davet edildi
21 Haziran 2019 - 14:48 - Güncelleme: 21 Haziran 2019 - 23:45
Dünya'da teknoloji deyince ilk akla gelen yerlerden olan ve google, Facebook, Twitter, Microsoft gibi teknoloji devlerinin merkezleri bulunan Silikon vadisine girmeye hak kazanan bu sefer bir Türk oldu. Tuan Dolmen isimli 16 yaşındaki genç beyin, Google Bilim Fuarı'nda sunmuş olduğu Enerji üretmek için ağaçların titreşimlerini toplamak üzere tasarlanmış dijital tarım modülü” projesiyle dikkatleri üzerine çekti. 120'den fazla ülkeden binlerce başvuru yapılan projede, Google Bilim Fuarı jurisi Amerika/Avrupa, Afrika-Ortadoğu / Asya-Pasifik-Japonya olarak üç ayrı bölge belirledi. Tüm adayların projeleri incelendikten sonra en yüksek puan alan 100 bölge finalisti seçildi. Ardından dünya çapında 20 küresel finalist belirlendi. İzmir Özel Çakabey okulları 11. sınıf öğrencisi Tuan Dolmen'de, küresel çapta kabul edilen ilk 20 proje arasına girdi.

 

Tarım Sektörü İçin Yaprak Titreşiminden Enerji Üreten Proje


Projesine tarım sektöründeki artan enerji ihtiyacı eksikliğini gidermek için başladığını belirten Dolmen konuşmasında " Yaptığımız araştırmalar sonucunda ağaçların rüzgar nedeniyle titreşimlerinin enerjiye dönüştürülebileceğini öğrendik. Bu titreşimlerden enerji toplayabilen ve tarımsal verileri ölçebilen bir cihaz ürettim. Deney için ürettiği düzeneyi hazırladım ve test ettim. Sonuç olarak ağaç titreşimlerinden enerji üreten bir sistem sunmayı başardım " Dedi.Google tarafından Temmuz ayı içinde ailesi ile Amerika Birleşik Devletleri’nde Silikon Vadisi’ne davet edilen Tuan Dolmen burada 20 küresel finalist ile buluşacak. 
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum