Reklam

İlkokula başlama yaşı değişiyor

Ak Parti Milletvekili Mehmet Muş, İlkokula başlama yaşının büyütülmesi hakkında kanun teklifi verdiklerini söyledi.

İlkokula başlama yaşı değişiyor

Ak Parti Milletvekili Mehmet Muş, İlkokula başlama yaşının büyütülmesi hakkında kanun teklifi verdiklerini söyledi.

İlkokula başlama yaşı değişiyor
21 Haziran 2019 - 14:19

Ak parti grup başkanvekili Mehmet Muş, Türkiye büyük millet meclisi başkanlığına sundukları yasa teklifini gazetecilerle paylaştı. Bazı kanunlarda ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifinin, 19 maddeden oluştuğunu söyleyen Muş, ilkokula başlama yaşının 66 aydan 69 aya çıkarılacağını söyledi. 


66 aylık çocukların çok küçük yaşta olduklarını düşündüklerini belirten Muş, çocukluk döneminde 1 ayın bile çok büyük bir önemi var, Bu sebeple ilkokula başlama yaşının 66 aydan 69 aya çıkarılmasını öngörüyoruz. Biz teklifimizi Türkiye büyük millet meclisi başkanlığına verdik. Bu kanun teklifini vermeden önce çocuk gelişimcileri eğitimciler öğretmenler ile görüştük. Çocukların 69 aylık olduklarında okula başlamasının daha verimli olabileceğini düşünerek teklifimizi başkanlığa sunduk. 
Türkiye'de eğitim sistemini Avrupa standartlarına getirmeye çalışıyoruz. Bu değişimlerin sebebi kademeli olarak yapmaya çalışmamızdır. Ülkemizde biz gelene kadar eğitim sisteminde hiçbir reform yapılmamıştı. 50 yıldır aynı müfredat devam ediyor, aynı konular işletiliyordu. Çocuklar kitap bulmakta bile zorlanıyor lardı şimdi ise, okula başlamadan önce kitaplarını masalarında buluyorlar. AK parti olarak eğitim bizim 1. Önceliğimiz. Bizden önce bütçenin en büyük payını savunma alırken, bizde birlikte eğitim en büyük pay almaya başladı. Dedi. 


Konuşmasına devam eden Muş " Sözleşmeli öğretmenler görev aldıklarında 4 yıl sözleşmeli, artı 2 yıl da 4 yılın sonunda kadroya geçtikten sonra aynı yerde görev yapmak durumundalar. Bu sürenin 3+1 olarak revize edilmesini teklif ediyoruz dolayısıyla 3 yıl sözleşmeli artı 1 yıl da kadroya atandıktan sonra bulunduğu yerde görev yapıp daha sonra tayin isteme hakkına sahip olabilecekler. Bu düzenlemeye Diyanet İşleri Başkanlığındaki sözleşmeli personeli de ekliyoruz." diyerek sözlerini sonlandırdı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum