Reklam

Foça'da sular kesildi halk sefil oldu

İzmir'in turistik ilçelerinden bir tanesi olan Foça'da isale hattının patlaması nedeniyle ilçede 2 gündür susuzluk yaşanıyor.

Foça'da sular kesildi halk sefil oldu

İzmir'in turistik ilçelerinden bir tanesi olan Foça'da isale hattının patlaması nedeniyle ilçede 2 gündür susuzluk yaşanıyor.

Foça'da sular kesildi halk sefil oldu
10 Haziran 2019 - 08:44

Foça'nın büyük bir bölümüne su taşıyan isale borularında dün sabaha 7'de bir patlama meydana geldi. Borunun patlaması sonucu tonlarca su boşa akarken, Foça'da evlerin suları kesildi. Bağarası mahallesinde bulunan su borusunda meydana gelen patlama sonucunda, tonlarca suyun boşa aktığını gören vatandaşlar durumu hemen İZSU ekiplerine bildirdi. Bir süre sonra borunun patladığı yere gelen ekipler suyun vanasını keserek boşa akmasını engelledi. Patlak olan boru ise tamir edildi. 40 yıldan beridir su taşıyan borular suyun yeniden verilmesiyle bu sefer farklı yerlerden tekrar patladı. İZSU ekipleri ise Foça'ya içme suyu sağlayan şebekeyi kesmekte çareyi buldular. Bu sırada susuz kalan oteller, işletmeler ve vatandaşlar kendi başlarının çaresine bakmaya çalıştılar.
Aracı olan ve yol bilen vatandaşlar dağlık alanlardaki çeşmelere giderek su doldurdular. İşletmeler ise taban temizliklerini deniz suyuyla yapmak zorunda kaldı. Yaz ayında olunduğu için oldukça kalabalık olan Foça'da artan su ihtiyacını gidermek için İZSU tarafından temizlik ve hijyen için ayrı içme için ayrı su tankeri yönlendirilerek vatandaşların ihtiyaçları karşılanmaya çalışıldı. 
İlçede yaşanan su sıkıntısı nedeniyle marketlerde su kalmadı. Reyonlarda su bölümlerinde su kalmazken, bazı tatilcilerin su sıkıntısı nedeniyle ilçeyi terk ettiği de bildiriliyor. 
Foça'da bir otelin işletmecisi olan Simge Oğuztaş yaptığı açıklamada " Otelimizde konaklayan müşterilerimizin bize sinirli değil. Çünkü sorunun bizden kaynaklanmadığını biliyorlar. Ancak otelimizde su olmadığı için ne temizlik yapabiliyoruz ne de bulaşıkları yıkayabiliyoruz. Müşterilerimizden bazıları hijyen takıntısı nedeniyle otelimizden ve ilçemizden ayrıldı. Aslında belediyenin turizm sezonu açılmadan önce gerekli önlemleri almsaı gerekirdi. Bu Foça turizm gelirlerine büyük bir ket vuracaktır. Foça'da bulunan herkes banyo, tuvalet gibi ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Biran önce su verilmesi gerekiyor. " Dedi.
 

Su hattı tamamen değiştirilecek


İZSU yetkilileri yaptığı açıklamada " Eski şebeke hattı betondan oluşmakta, 40 yılı aşkın bir süredir kullanıldığı için bir yeri onarıyoruz, diğer yerden patlak veriyor. Hattın tamamen çelik borularla değiştirilmesi için ihaleye çıkıldı. Önümüzdeki aydan itibaren değişim çalışmalarına başlanacaktır. " Dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum